Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Kolej do Jastrzębia: 9 firm chce przygotować dokumentację

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
17-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Kolej do Jastrzębia: 9 firm chce przygotować dokumentację
fot. Dominik Lebda
Podobnie jak inne przetargi na projekty inwestycji z programu Kolej Plus, również postępowanie na projekt linii do Jastrzębia wzbudziło duże zainteresowanie branży. Trzy oferty mieszczą się w kosztorysie inwestorskim.

Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Fonon i WPPK. Jej cena to 13,161 mln zł. Kosztorys brutto, ujawniony przez PKP PLK tuż przed otwarciem ofert, wynosi 17 579 095,84 zł.

Spośród dziewięciu oferentów trzech (oprócz wspomnianego konsorcjum – również Multiconsult Polska oraz CE Project Group) zmieściło się w planowanej przez zamawiającego kwocie. Czwarty – konsorcjum Elkol – Metroprojekt – przekroczył ją o włos (17 665 038,85 zł brutto). Ceny pozostałych propozycji przekraczały 20 mln zł, a rekordowa – złożona przez konsorcjum Koltech, BPKiUI Łódź, Technitel Rail i Aurus Asper – została wyceniona na 34 787 878,78 zł (blisko dwukrotność kosztorysu i niemal trzykrotność najtańszej oferty).

Biorąc pod uwagę liczbę ofert tańszych od kosztorysu, PKP PLK nie powinny mieć problemu z wyborem wykonawcy. Sama inwestycja – podobnie jak inne wchodzące w skład programu Kolej Plus – musi zostać zrealizowana do końca 2029 r. Ostatni pociąg pasażerski odjechał z Jastrzębia Zdroju w lutym roku 2001.

Przetarg na zaprojektowanie linii kolejowej do Jastrzębia Zdroju ogłoszono pod koniec ubiegłego roku. W myśl zawartego w listopadzie porozumienia PKP PLK z województwem śląskim plan zakłada odbudowę linii 159 (ale z korektami przebiegu) na odcinkach: Jastrzębie Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Linia ma być trasą jednotorową zelektryfikowaną. Prędkość maksymalna 120 km/h ma pozwalać na dojazd do Katowic w ciągu godziny i 12 minut – wartość ta rozczarowała część mieszkańców, którzy twierdzą, że większą konkurencyjność kolei zapewniłaby odbudowa linii przez Wodzisław.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5