Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Koleje Mazowieckie: Sytuacja taborowa lepsza. Więcej pojazdów SKPL?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
29-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
29-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Koleje Mazowieckie: Sytuacja taborowa lepsza. Więcej pojazdów SKPL?
fot. KM
Z napraw i przeglądów wracają kolejne pojazdy spalinowe należące do Kolei Mazowieckich. Pozwoliło to ustabilizować sytuację na niezelektryfikowanych trasach obsługiwanych przez samorządowego przewoźnika. W celu zwiększenia rezerwy spółka rozważa dzierżawę dodatkowej jednostki od podmiotu zewnętrznego.

Przełom roku 2023 i 2024 przyniósł poważny kryzys taborowy Kolei Mazowieckich. Przewoźnik wycofał z różnych przyczyn z eksploatacji dużą część swojej floty spalinowej, co skutkowało wprowadzeniem autobusowej komunikacji zastępczej najpierw na otwartej niespełna rok temu linii Ostrołęka – Chorzele, a później na odcinkach Kutno – Sierpc i Sierpc – Nasielsk. Wojewódzka spółka wydzierżawiła też dwie jednostki od prywatnego operatora SKPL Cargo, co miało zapobiec kolejnym odwołaniom pociągów rozkładowych.

Cztery jednostki wrócą do końca maja

Od tamtego czasu sytuacja uległa jednak znacznej poprawie. Pod koniec lutego KM informowały nas, że z 16 posiadanych pojazdów spalinowych eksploatowane było jedynie siedem. Według stanu na 24 kwietnia sprawnych było już dziesięć jednostek. Do końca maja do pełnej sprawności mają wrócić kolejne cztery egzemplarze: dwa po naprawach bieżących i dwa po przeglądach P4 (gruntownych naprawach okresowych). Jeśli terminy te zostaną dotrzymane, w przyszłym miesiącu operator powinien dysponować czternastoma czynnymi pociągami spalinowymi przy dwóch oczekujących na naprawy.

Do tego doliczyć trzeba dwie jednostki wydzierżawione od prywatnego SKPL Cargo na okres do grudnia tego roku. Samorządowy przewoźnik nie zamierza jednak rezygnować wówczas z zewnętrznego wsparcia, a rozważa nawet zwiększenie jego zakresu. – Po tym czasie planowana jest dalsza dzierżawa dwóch lub trzech pojazdów w celu zabezpieczenia rezerwy taborowej – mówi Donata Nowakowska, rzeczniczka prasowa Kolei Mazowieckich.

Komunikacja zastępcza tylko w przypadku prac infrastrukturalnych

W związku z poprawą sytuacji taborowej nie jest już konieczne stałe utrzymywanie autobusowej komunikacji zastępczej za wybrane kursy w rejonie Sierpca czy Ostrołęki. – Obecnie realizowana jest zastępcza komunikacja autobusowa wynikająca z rozkładów jazdy i związana z prowadzeniem prac remontowo-modernizacyjnych PKP PLK na linii nr 2 – stwierdza nasza rozmówczyni. Podróżni przesiadają się więc do autobusów w rejonie Sulejówka-Miłosny i Siedlec, gdzie w pewnym zakresie doszło do zapowiedzianych odwołań pociągów. Nie wynika to jednak z braku sprawnych pojazdów.

Utrudnienia związane z niedoborem taboru spalinowego są natomiast wciąż odczuwalne w innych regionach, głównie na Ziemi Lubuskiej i na Opolszczyźnie. Do odwołań kursów dochodziło też w Wielkopolsce i w województwie świętokrzyskim. W ostatnich miesiącach tabor od SKPL wydzierżawiło również Polregio, kierując go do obsługi tras m.in. na styku Świętokrzyskiego i Łódzkiego czy na Podlasiu.
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5