Partnerzy serwisu:
Pasażer

Już jest kolejna edycja „Małego słownika żargonu kolejowego” UTK

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
23-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UTK

Podziel się ze znajomymi:

Urząd Transportu Kolejowego opublikował kolejne , III już wydanie „Małego słownika żargonu kolejowego”. Nowa edycja została uzupełniona o nowe hasła zaproponowane w internetowej ankiecie.

To już trzecia edycja „Małego słownika żargonu kolejowego” wydana przez Urząd Transportu Kolejowego. Słownik to zbiór ponad 300 haseł i nazw, które są potocznie używane przez pracowników kolei. Dzięki bogatej bazie słów i ich wyjaśnieniom, mającym swoje powiązanie np. z kinematografią, kulinariami, a nawet przyrodą, łatwiej zrozumiemy specyficzny język, którym często posługują się kolejarze.

– Język kolejarzy jest bogaty i zróżnicowany. Aby upowszechniać tak liczne, barwne i ciekawe hasła oraz pomóc w ich zrozumieniu, Urząd Transportu Kolejowego kontynuuje wydanie „Małego słownika żargonu kolejowego”. Hasła są wytłumaczone z humorem i przymrużeniem oka, co sprawi, że lektura słownika będzie także dobrą zabawą. To także ważna część utrwalania tożsamości historycznej i dziedzictwa kulturowego polskich kolei – napisał we wstępie do słownika dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

To już tradycja, że Urząd Transportu Kolejowego publikuje kolejne edycje „Słownika” w trakcie TRAKO - największych targów kolejowych w Polsce i drugich w Europie. Pierwsze wydanie zaprezentowano we wrześniu 2017 r. Kolejne, II wydanie, udostępniono w 2021 r. III, najnowsze wydanie „Słownika”, ma swoją premierę w trakcie jubileuszowych, 15. Targów TRAKO oraz w roku, w którym także Urząd Transportu Kolejowego obchodzi swój jubileusz 20-lecia.

Opracowywanie słownika służy nie tylko zaprezentowaniu określeń znanych tylko nielicznych. To także zbiór wielu fachowych słów, mających także swój gwarowy charakter. Część haseł ma swoje korzenie w językach obcych, głównie niemieckim, a niektóre posiadają zagadkowy charakter, jak np. ceemka czy trapez. Dlatego swoisty język kolejarzy jest uznawany za szczególnie zróżnicowany i barwny.

Wersja elektroniczna III edycji „Małego słownika żargonu kolejowego” jest dostępna na stronie www UTK. Plik ze słownikiem można swobodnie rozpowszechniać. W przypadku korzystania z opisów poszczególnych haseł, proszone jest podawanie źródła.

Jak każdy język, także ten kolejowy ulega ciągłym zmianom. Dlatego jeśli zauważysz, że jakiegoś hasła brakuje, podeślij swoją propozycję na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl. UTK postara się uwzględnić ją w kolejnym wydaniu. Warto dodać, że możliwość przesyłania swoich propozycji lub uzupełnień do tych już opublikowanych, zaowocowały właśnie III wydaniem „Słownika”.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Świat kolei księdza Grygiera w krzywym zwierciadle

Pasażer

Świat kolei księdza Grygiera w krzywym zwierciadle

Michał Szymajda 01 stycznia 2024

Plasser & Theurer: Chcemy zaoferować maszyny hybrydowe

Tabor i technika

Zobacz również:

UTK skontrolowało pociągi pasażerskie. Jakie efekty?

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Świat kolei księdza Grygiera w krzywym zwierciadle

Pasażer

Świat kolei księdza Grygiera w krzywym zwierciadle

Michał Szymajda 01 stycznia 2024

Plasser & Theurer: Chcemy zaoferować maszyny hybrydowe

Tabor i technika

Zobacz również:

UTK skontrolowało pociągi pasażerskie. Jakie efekty?

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5