Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Jakie pociągi chce kupić Polregio?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
11-05-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Jakie pociągi chce kupić Polregio?
mat. Polregio
Informowaliśmy już o ogłoszeniu postępowania na zawarcie umowy ramowej na dostawy do 200 nowych pociągów, które chce zakupić Polregio. Teraz przyszedł natomiast czas na przejrzenie dokładnej specyfikacji zamówienia.

Na początku maja Polregio ogłosiło przetarg na dostawę do 200 nowych pociągów elektrycznych, które miałyby zasilić szeregi przewoźnika. Dzisiaj analizujemy dokładne zapisy przetargowe, dotyczące samego postępowania, a także wymagań, jakie stawiane są przed nowymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi.

Nowe pociągi w dwóch konfiguracjach

Pociągi mają być nowe i dostarczone w dwóch konfiguracjach. Wersja pierwsza ma mieć od 130 do 160 miejsc siedzących, a tak skonfigurowanych pociągów Polregio chce nabyć maksymalnie 60. Reszta, a więc maksymalnie 140 pojazdów, ma być dostarczona w wersji dłuższej, na co najmniej 210 miejsc siedzących. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych, tak więc o zamówienie będą musieli się ubiegać producenci, którzy będą w stanie dostarczyć oba typy pociągów wymaganych przez Polregio.

Jak podaje zamawiający, nowe pojazdy będą wykorzystywane głównie na trasach o charakterze regionalnym. Pociągi mają mieć konstrukcję modułową oraz kabinę maszynisty na obu końcach. Krótsze pojazdy mają mieć długość nie przekraczającą 55 metrów, a dłuższe - 80 metrów. 

Wymagana jazda w trakcji wielokrotnej

Prędkość konstrukcyjna została określona na co najmniej 160 km/h (prawdopodobnie powinno być 176 km/h - przyp. RK). Obie wersje pociągów mają mieć możliwość jazdy w trakcji wielokrotnej, a tak zestawione składy mają móc składać się co najmniej z dwóch zespołów trakcyjnych. Każdy z pojazdów ma być wyposażony w wysuwane stopnie ruchome, które umożliwią wsiadanie i wysiadanie z peronów o wysokości od 30 do 96 centymetrów. Procent niskiej podłogi w stosunku do długości przedziałów pasażerskich określono na minimum 50%.

Główne reflektory mają być wykonane w technologii LED, podobnie jak oświetlenie wnętrza pojazdów. Pociągi mają być wykonane w formie jednoprzestrzennej, bez podziału na przedziały. Przewidziano miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, a także przestrzeń dla dwóch wózków inwalidzkich. Podobnie jak ma to miejsce w już kursujących pociągach użytkowanych przez Polregio lub przez przewoźników wojewódzkich, przewóz bagażu ma być możliwy na półkach nad siedzeniami, zamontowanymi na całej długości pojazdu po obu jego stronach. Układ i liczba półek bagażowych musi być rekonfigurowalny.

3 lub 6 miejsc na rowery

Niezbyt zadowolone będą osoby chcące podróżować z rowerami, ponieważ w krótszej wersji pojazdów (zabierających 130 pasażerów) producent ma zamontować co najmniej 3 miejsca na rowery. W dłuższych składach takich miejsc przewidziano minimum 6. Każde z miejsc dla rowerów ma zostać wyposażone w składane siedzenia, które umożliwią korzystanie z nich przez pasażerów w momencie, gdy nie będą tam zaparkowane rowery.

Zupełną nowością na pokładzie pociągów przewoźnika ma być specjalna strefa dla dzieci, lecz na ten moment nie znamy większej ilości szczegółów dotyczących tej przestrzeni. Takie przedziały pojawiły się ostatnio w nowych wagonach wyprodukowanych dla PKP Intercity.

Każdy pasażer powiesi kurtkę i naładuje telefon

Każdy z foteli ma mieć przypisany wieszak, a także rozkładany stolik zamontowany na oparciu siedzenia fotela poprzedzającego. Ponadto przewidziano montaż zarówno gniazd elektrycznych 230V oraz ładowarek USB. Układ siedzeń w formie 2+2 w rzędzie, który będzie umożliwiał zarówno ułożenie szeregowe jak i naprzeciwko siebie. W przypadku foteli umiejscowionych naprzeciwko siebie, należy zastosować stolik na środku, który będzie zamontowany do ściany pociągu. Stoliki przy oknach mają mieć jedną ładowarkę indukcyjną lub dwa porty USB. W przejściach przedziału pasażerskiego pojawią się duże kosze na śmieci.

Przewidziano montaż klimatyzacji i ogrzewania, a także systemu monitoringu. Każdy pociąg ma mieć pochylnię lub windę automatyczną dla osób o ograniczonej mobilności, zamontowaną po obu stronach członu pociągu. Jej obsługa ma być możliwa przez jedną osobę z obsługi. Polregio chce też wyposażyć swoje pociągi w miejsca dla konduktorów, które mają znajdować się w obu skrajnych członach pojazdów, zaraz za kabinami maszynisty.

Będzie system zliczania pasażerów

Pociągi mają mieć dwie toalety systemu zamkniętego, w tym jedna z nich ma być przystosowana do użytkowania przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. W skrajnych członach pociągu ma pojawić się po jednej parze dni, lecz zamawiający dopuszcza także możliwość dwojga drzwi na stronę po uzgodnieniach z zamawiającym. W członach środkowych mają zostać zamontowane po dwie pary drzwi na stronę.

W zespołach trakcyjnych pojawi się także system zliczania pasażerów oraz system Wi-Fi wraz z automatami biletowymi. Pojawi się też system informacji pasażerskiej.

Na dostawy zarezerwowano maksymalnie 36 miesięcy, a więc trzy lata. Ubiegać o nie mogą się producenci, którzy w ciągu pięciu ostatnich lat dostarczyli elektryczne zespoły trakcyjne z co najmniej 130 stałymi miejscami siedzącymi, a wartość tego zamówienia opiewała na minimum 60 milionów złotych. Jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty będzie cena.

[Sprostowanie]


W pierwotnej wersji artykułu błędnie podaliśmy informację na temat liczby członów. Ze względu na obligatoryjne zastosowanie dwóch wózków na człon, prawdopodobnie będą to pojazdy dwu i trzyczłonowe. Zapisy nie muszą również - wbrew temu co napisaliśmy - wykluczać spółki FPS ze startu, bo w wymogu doświadczenia nie zapisano dostawy nowych pojazdów. Ciekawym aspektem jest też wymóg stalowej konstrukcji pudeł.  
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Biznes

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Jakub Madrjas 20 lipca 2023

Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa Polregio [FILMY]

Pasażer

Mediator w sporze związków z Polregio

Biznes

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Biznes

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Jakub Madrjas 20 lipca 2023

Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa Polregio [FILMY]

Pasażer

Mediator w sporze związków z Polregio

Biznes

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5