Partnerzy serwisu:
Pasażer

Jak polskie przewozy pasażerskie wypadają na tle Europy?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
23-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Urząd Transportu Kolejowego

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Jak polskie przewozy pasażerskie wypadają na tle Europy?
fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Lepiej, niż w Skandynawii, gorzej, niż w Niemczech. Takie wyniki dało porównanie sytuacji na kolei w Polsce i wybranych krajach Europy w pierwszym półroczu 2023 r.

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) zestawił zebrane dane z tymi, które udostępnił Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny). Porównanie polskich wyników wykorzystania kolei pasażerskiej z 25 krajami dało Polsce 6. miejsce w zestawieniu. Najwięcej osób podróżowało pociągami w pierwszej połowie zeszłego roku w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii.

W Niemczech w I półroczu 2023 r. podróż koleją wybrało prawie 1,3 mld. Na tak wysoki wynik wpłynęła z pewnością oferta, którą nasi sąsiedzi uruchomili od maja 2023 r. „Deutschland Ticket”, czyli promocyjny bilet, kosztuje w miesięcznej subskrypcji 49 euro. Upoważnia do korzystania ze wszystkich środków transportu publicznego na terenie tego kraju. Takie rozwiązanie jest kontynuacją wcześniejszej oferty – biletu za 9 euro, który uprawniał do nieograniczonych podróży koleją miejską, podmiejską i regionalną w określonych miesiącach. Ta promocja została wprowadzona w trudnych warunkach rynkowych, wobec rosnących cen paliw i wysokiej inflacji – miała na celu zachęcenie jak największej grupy osób do korzystania z usług kolei.

Niewiele państw zdołało jednak wrócić do poziomu wykorzystania kolei sprzed pandemii koronawirusa. W większości krajów dynamika zmian liczby pasażerów kolei w 2022 r. wobec 2019 r. była ujemna. Na plusie był Liechtenstein, a także Dania, Bułgaria, Słowenia, Polska i Rumunia.

Jak Europa radzi sobie w postpandemicznych czasach i z konkurowaniem z transportem samochodowym? Między innymi o tym można przeczytać w opracowaniu UTK „Pasażerowie kolei w Polsce na tle Europy”.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5