Partnerzy serwisu:
Pasażer

Jak kupić bilety do Przemyśla na wagon panoramiczny? [INSTRUKCJA]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-05-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Jak kupić bilety do Przemyśla na wagon panoramiczny? [INSTRUKCJA]
fot. Leif Jørgensen, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia c
Już od 11 czerwca w składzie pociągu IC Porta Moravica z Przemyśla do Grazu pojawi się prawdziwa gratka - szwajcarski wagon panoramiczny 1 klasy. Bilety są dostępne w sprzedaży we wszystkich punktach, w tym kasach, automatach biletowych czy przez internet. Podpowiadamy, jak je kupić.

O tym, że w składzie wagonu EuroCity Porta Moravica pojawi się wagon panoramiczny 1 klasy "Rynek Kolejowy" informował jako pierwszy już w grudniu.  To niezwykle komfortowy wagon bezprzedziałowy, z wygodnymi fotelami i olbrzymimi panoramicznymi szybami, dzięki którym można lepiej podziwiać krajobraz.  Wagon ten po raz pierwszy pojawił się w Polsce dwa lata temu, kiedy to był atrakcją transeuropejskiego pociągu CEE. Bilety pojawiły się w sprzedaży przed dwoma tygodniami

PKP Intercity nie pobierze dodatkowych opłat


- Wagon panoramiczny Kolei Szwajcarskich będzie kursował w pociągu 104/105 jako wagon klasy 1. Nie będą wymagane do biletu żadne dodatkowe opłaty wynikające z jego specyfiki czy atrakcyjności i komfortu podróży - informuje Cezary Nowak, p.o. rzecznik PKP Intercity.

W przeciwieństwie do Kolei Czeskich, które rozreklamowały możliwość przejażdżki nietypowym wagonem, PKP Intercity nie planuje specjalnego traktowania go, czy choćby oznaczenia w systemie sprzedaży. - Intercity nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w pociągu międzynarodowym (obsługiwanym w różnych systemach przewoźników zagranicznych) prezentacji na schemacie graficznym zajętości miejsc w pociągu w czasie rzeczywistym - tłumaczy Nowak. 

Takie podejście rodzi pewne konsekwencje - jak informują nasi Czytelnicy, kasjerzy na dworcach kolejowych nie są w stanie pomóc w zakupie biletu na ten konkretny wagon. Na szczęście zakup biletu jest tak naprawdę bardzo łatwy!

Jak kupić bilet na wagon panoramiczny w Polsce?


Żeby kupić bilet na przejazd wagonem panoramicznym wystarczy znać nazwę lub numer pociągu. Na stronie lub w aplikacji PKP Intercity (i innych systemach sprzedaży, np. Koleo) wybieramy pociąg IC104 lub IC105 (zależnie od kierunku podróży) Porta Moravica. Koniecznie musimy też wybrać podróż wagonem pierwszej klasy. I już - jako że będzie to jedyny wagon pierwszej klasy w pociągu, to po 11 czerwca pojedziemy w naszą podróż właśnie nim! Ta metoda zadziała wszędzie - również w kasie i w biletomacie.
Uwaga - przed przejściem do ekranu kupna biletu nie sprawdzimy ceny przejazdu. Ze względu na dotacje przewozowe, nie będą one jednak tak drogie, jak np. na Pendolino. Przed dokonaniem zapłaty możemy się jeszcze wycofać!

Komfortowa będzie też podróż klasą drugą - bo łącznie w składzie będą trzy szwajcarskie wagony, a pozostałe dwa będą wagonami bezprzedziałowymi drugiej klasy typu bpm61, również z bardzo wygodnymi fotelami w układzie 2 + 2 i wykładziną podłogową, a także o bardzo cichym biegu. Za podróż nimi również nie będzie pobierana specjalna opłata. 

Jak wybrać konkretne miejsce w wagonie panoramicznym?

W przeciwieństwie do PKP Intercity, Koleje Czeskie wprowadziły dla wagonu panoramicznego możliwość wyboru miejsca na schemacie graficznym. Rezerwacja wymarzonego miejsca jest zatem możliwa - także w relacji międzynarodowej do Polski. Wystarczy wejść na stronę cd.cz, znaleźć pociąg EC104/EC105 i kupić bilet. Bilet można też kupić na relację z Polski - ale wówczas nie będzie podglądu na graficzny obraz wagonu.
Uwaga - ostatni trick. Dzięki poniższemu schematowi, opublikowanemu przez Koleje Czeskie, również kupując bilet u PKP Intercity możemy wybrać sobie miejsce! Wystarczy zapamiętać je na poniższym schemacie i wpisać na stronie PKP Intercity lub podać w kasie. Jeśli będzie wolne - zostanie nam przydzielone.
Czekamy na wasze zdjęcia i relacje. Miłej podróży!
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Elf 2 Kolei Śląskich na testach w Czechach

Tabor i technika

Elf 2 Kolei Śląskich na testach w Czechach

Jakub Madrjas, Przemysław Brych 25 lipca 2023

PKP Intercity: Nie wykluczamy montażu ETCS w Edytach

Tabor i technika

Milion sprzedanych biletów w aplikacji mobilnej PKP Intercity

Pasażer

Zobacz również:

Elf 2 Kolei Śląskich na testach w Czechach

Tabor i technika

Elf 2 Kolei Śląskich na testach w Czechach

Jakub Madrjas, Przemysław Brych 25 lipca 2023

PKP Intercity: Nie wykluczamy montażu ETCS w Edytach

Tabor i technika

Milion sprzedanych biletów w aplikacji mobilnej PKP Intercity

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5