Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Internet w pierwszym Pendolino. Sprawdziliśmy jak działa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
28-12-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PKP Intercity zaprosiło dziennikarzy na testowy przejazd pierwszym pociągiem Pendolino z działającą usługą wifi. Potwierdzamy: internet w Pendolino w końcu działa.

Na razie w pokładowy internet wyposażono pierwszy z ED250 z numerem 018. Do tego pociągu zaproszono dziennikarzy, którzy mieli okazję przetestować wifi na trasie Warszawa – Ciechanów. Ten działał bez zarzutu zarówno przy prędkości 120 km/h w mieście, jak i w terenie zalesionym, przy prędkości 160 km/h. Poniżej przedstawiamy rezultat naszego testu sieci.W praktyce internet działał znakomicie na każdym z około 70 urządzeń włączonych przez dziennikarzy i gości w pociągu. Na to czekaliśmy 4 lata, od momentu gdy w grudniu 2014 roku pierwsze pociągi Pendolino wyjechały na tory.

Dziennikarze pytali o to, czy tak dobrze jak na E65 internet będzie działał również na Centralnej Magistrali Kolejowej, zwłaszcza tam, gdzie pociągi jadą z prędkością 200 km/h, w zalesionym terenie.

– Specyfikacja zamówienia określona przez PKP Intercity wyraźnie określała, że na każdym odcinku sieci, także tym gdzie zasięg GSM jest mniejszy, internet powinien działać sprawnie na 200 włączonych urządzeniach (W Pendolino jest 400 miejsc – dop. red.). Dokładnie sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i mogę powiedzieć, że spełniliśmy wymagania przewoźnika – powiedział Rafał Rodziewicz, wiceprezes zarządu spółki Technitel Polska, która we współpracy z Alstomem montowała na pokładzie pociągów internet.

Urządzenia odpowiadające za przekazywanie wifi do naszych telefonów i komputerów umieszczono w specjalnych szafkach w przedsionkach wagonów, w których niektóre „szuflady” były dotąd zaślepione w oczekiwaniu na internet. Alstom przewidział bowiem budując pociągi, że internet w Polskich ED250 jednak się pojawi.

– Kolejne pociągi z internetem będą wyjeżdżały na trasy sukcesywnie do listopada włącznie, wtedy też ma zakończyć się montaż internetu w 19 pociągach. Ostatni, - 20 pociąg na internet jeszcze poczeka, ponieważ chodzi o pojazd, który został rozbity podczas katastrofy kolejowej w Ozimku, a jego naprawa jeszcze potrwa. Do końca czerwca usługa będzie działać w 10 ED250 – powiedział dyrektor serwisu Alstom Polska, Artur Fryczkowski.

Więcej na temat wartego prawie 32 mln zł. kontraktu zawartego między PKP Intercity a Alstomem piszemy tutaj. Komunikat intercity dotyczący pierwszego pociągu Pendolino z internetem można przeczytać tutaj.

PKP Intercity nie zdecydowało się na zamówienie wraz z usługą wifi wzmacniaczy sygnału GSM. Taka opcja będzie istniała w przyszłości.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

20 lat Pendolino w Czechach

Świat

20 lat Pendolino w Czechach

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zobacz również:

20 lat Pendolino w Czechach

Świat

20 lat Pendolino w Czechach

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5