Partnerzy serwisu:
Pasażer

Honorowanie biletów PKP IC w warszawskim ZTM w wąskim zakresie. PKP Intercity wyjaśnia dlaczego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-03-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Honorowanie biletów PKP IC w warszawskim ZTM w wąskim zakresie. PKP Intercity wyjaśnia dlaczego
fot. M. SzymajdaPociąg Pendolino na linii średnicowej
Zakres honorowania biletów PKP Intercity w warszawskich tramwajach i metrze jest jeszce węższy niż się spodziewaliśmy. Bezpłatnego dostępu do pojazdów ZTM w ogóle nie będą mieli Ci, których pociąg zakończy bieg na innym warszawskim dworcu niż dotychczas.

Wydawałoby się normalne, że na okres tak wielkich ograniczeń w ruchu pociągów PKP Intercity w stolicy, przewoźnik sprawi, że konieczność przesiadki na inny środek transportu miejskiego, będzie już jedynym utrudnieniem. Tak się jednak nie stało. Przygotowana na czas robót oferta PKP Intercity jest problematyczna i wymaga dopłaty do biletu. Natomiast za możliwość dojazdu innym środkiem transportu np. z Warszawy Wschodniej do Centrum (stacje Warszawa Centralna, czy Śródmieście), czy z Warszawy Gdańskiej na Zachodnią, pasażerowie będą musieli dodatkowo płacić. Piszemy o tym TUTAJ.

Honorowanie biletów IC w warszawskim transporcie w jeszcze węższym zakresie

Właśnie okazało się, że umowa między PKP Intercity a ZTM Warszawa umożliwia przemieszczanie się wybranymi tramwajami i metrem tylko między niektórymi stacjami i tylko pasażerom, którzy Warszawę traktują jako punkt tranzytowy, a przesiadka na jednej stacji „door to door” jest niemożliwa.

– Umowa z PKP Intercity przewiduje że honorowanie dotyczy wyłącznie ważnych biletów jednorazowych PKP Intercity, które są wydane na przejazd z przesiadką wymagającą od podróżnego przemieszczenia się pomiędzy dworcami w Warszawie – potwierdził Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM Warszawa.

Nie ma żadnej opcji bezpłatnego przejazdu do stacji wyjazdu pociągu w stolicy, jeśli ten skrócił trasę i zamiast z Warszawy Zachodniej rozpocznie bieg z Warszawy Wschodniej, albo zamiast z Warszawy Centralnej odjedzie z Warszawy Gdańskiej. Co gorsza – warszawiacy wiedzą jak sobie w tej sytuacji poradzić, ale dla osób spoza Warszawy konieczność dojazdu na własną rękę do stacji przeznaczenia może stanowić spory problem, który każe im zrezygnować z pociągu.

60 minut na przejazd dla wybranych

Kunert dodaje, że umowa na honorowanie tych nielicznych biletów obowiązuje od 14 marca do 11 grudnia. Z przejazdu środkami komunikacji miejskiej ZTM podróżni z biletami PKP IC mogą korzystać przez 60 minut od godziny przyjazdu do stacji Warszawy Centralna, Gdańska, Wschodnia pociągu wskazanego na ich bilecie.

W przypadku zamiaru przejazdu linią metra M1 podróżni PKP IC powinni uzyskać bezpłatne wejściówki do metra. Będą one dostępne w stacjonarnych punktach informacji pasażerskiej oraz w kasach biletowych PKP IC, zlokalizowanych na warszawskich dworcach kolejowych: Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Gdańska. Przewóz bagażu, roweru lub psa środkami odbywa się zgodnie z przepisami obowiązującymi w komunikacji miejskiej ZTM.

ZTM umożliwia przejazd pasażerom PKP Intercity przesiadającym się na inne pociągi w Warszawie. następującymi liniami:

  • M1 na odcinku Centrum – Dworzec Gdański (w obu kierunkach)
  • 15 na odcinku Centrum – Dworzec Gdański (w obu kierunkach)
  • 41 na odcinku Dworzec Centralny – Dworzec Gdański (w obu kierunkach)
  • 28 na odcinku Dworzec Wschodni (Kijowska) – Dworzec Gdański (w obu kierunkach)
PKP Intercity wyjaśnia, dlaczego honorowanie biletów PKP Intercity w pociągach ZTM jest ograniczone

15 marca PKP Intercity, w przesłanym do redakcji "Rynku Kolejowego" mailu wyjaśniło, skąd wzięło się ograniczone do pasażerów przesiadających z się ze stacji na stację (poza linią średnicową) honorowanie biletów ZTM. Poniżej przytaczamy całą treść oświadczenia bez komentarza.

"Podejmując decyzje o wprowadzeniu honorowania biletów z ZTM PKP Intercity brało pod uwagę przede wszystkim pasażerów posiadających bilety z przesiadką w Warszawie, którzy ze względu na zmiany organizacji ruchu w związku z modernizacją WWK i stacji Warszawa Zachodnia, potrzebować będą skorzystania z przejazdu między poszczególnymi dworcami na terenie miasta. Dlatego pasażerowie posiadający jednorazowe bilety przesiadkowe na nasze pociągi będą mogli skorzystać z przejazdu środkami komunikacji miejskiej ZTM przez 60 minut od godziny przyjazdu do Warszawy pociągu wskazanego na ich bilecie. Jeżeli natomiast przesiadka z jednego naszego pociągu do drugiego będzie następowała na linii średnicowej, nie będzie potrzeby przemieszczania się pomiędzy różnymi stacjami, a zatem honorowanie biletów nie będzie potrzebne.

Należy podkreślić, że wszystkich przewoźników pasażerskich, realizujących usługi transportu publicznego, obowiązują limity pasażerów mogących jednocześnie odbywać przejazd, co jest zgodne z przepisami prawa. W pociągach PKP Intercity obowiązuje rezerwacja miejsc, która pozwala precyzyjnie określać liczbę osób na pokładzie pociągu, co nie ma zastosowania u innych przewoźników i stanowi istotne ryzyko przepełnień. Obecna sytuacja związana ze stanem epidemii wymusza także stosowanie rozwiązań racjonalnych pod względem finansowym.

Natomiast dla pozostałych podróżnych, którym mimo zmian organizacyjnych na WWK, PKP Intercity zapewni dojazd do stolicy, spółka dodatkowo przygotowała nową ofertę specjalną Aglo-rezerwacja Warszawa, która ułatwi poruszanie się pociągami przewoźnika po stolicy, o ile podróżny będzie takiego przejazdu potrzebował. Nie dla wszystkich podróżnych przed zmianą organizacji ruchu stacja Warszawa Centralna była stacją docelową przejazdu, przyjmowanie takiego uogólnienia nie jest precyzyjne. Z uwagi na rozległość miasta, większość celów podróży znajduje się poza zasięgiem dojścia pieszego z dworców. Zatem podróż komunikacją miejską jest już dziś naturalnym uzupełnieniem podróży pociągiem i rozpoczęcie modernizacji WWK nie wprowadzi zmian w tym zakresie.

Przypominamy, że dzięki Aglo-rezerwacji każdy podróżny posiadający bilet na przejazd pociągiem PKP Intercity od i do Warszawy lub przez nią, będzie mógł nabyć za 1 zł rezerwację na przejazd pomiędzy stacjami w Warszawie. Pozwoli to dokończyć podróż lub dojechać do stacji wyjazdu pociągu. Rezerwacje dostępną są w kasie biletowej oraz u konduktora w pociągu, którym podróżny jedzie do Warszawy (można o nią poprosić np. podczas kontroli biletów) – bez opłaty pokładowej. Podróżny nie powinien więc mieć problemów z otrzymaniem miejscówki jeśli zdecyduje się skorzystać z tej oferty."

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5