Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociągi regio wracają do centrum Gorlic. Pojadą do Rzeszowa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-02-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
dl, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociągi regio wracają do centrum Gorlic. Pojadą do Rzeszowa
Fot. Marcin KreisStacja Gorlice
Historia zatacza koło. Od 13 marca do centrum Gorlic powrócą pociągi. Urzędnicy województwa podkarpackiego i małopolskiego potwierdzili zgodę na uruchomienie weekendowych pociągów łączących Rzeszów, Jasło i Gorlice.

Centrum Gorlic, miejscowości położonej we wschodniej część województwa małopolskiego, od lat pozostawało bez połączeń kolejowych zarówno do Rzeszowa jak i do Krakowa. Potrzebę uruchomienia pociągów w obu kierunkach podnosili od lat aktywiści i samorządowcy. Jednym z akcentów pozytywnych zmian na kolei stał się pociąg nocny TLK „Luna” z Warszawy i Gdyni do Zagórza, który w grudniu 2015 roku zawitał na stację Gorlice Zagórzany. O tym wydarzeniu więcej pisaliśmy tutaj

Zatrzymanie regresu? 

Kolejnym krokiem w kierunku rozwoju, a w zasadzie przywrócenia kolei do krwiobiegu transportowego regionu gorlickiego, miał być pociąg osobowy do Rzeszowa. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz UMW Podkarpackiego potwierdziły, że 13 marca (wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy) zostanie uruchomione połączenie kolejowe Rzeszów – Jasło – Gorlice (w piątki) oraz Gorlice – Jasło – Rzeszów (w niedziele), które będzie funkcjonowało od marca do czerwca br. 

– To efekt wspólnych starań burmistrza Gorlic Rafała Kukli, starosty gorlickiego Karola Górskiego oraz burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza. Zgodę na uruchomienie połączenia wyraził 10 lutego Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Wcześniej propozycja zyskała akceptację władz Województwa Podkarpackiego. Jeszcze podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorlice burmistrz Kukla informował, że Miasto Gorlice będzie musiało ponieść część kosztów funkcjonowania połączenia. Okazuje się jednak, że całość środków przekazana zostanie z kasy samorządów Województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Pociąg kursował będzie w piątek na trasie Rzeszów – Gorlice, oraz w niedzielę z Gorlic do Rzeszowa. Zapewni on szybki, komfortowy i bezpieczny dojazd mieszkańcom Ziemi Gorlickiej i Jasielskiej uczącym się, studiującym i pracującym w stolicy Województwa Podkarpackiego – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miasta Gorlice. 

To nie koniec starań

Pociąg będzie obsługiwany nowoczesnym i klimatyzowanym szynobusem. W grudniu 2015 woj. podkarpackie przy współudziale Przewozów Regionalnych, władz samorządowych i kampanii KochamKolej.pl uruchomiły studenckie weekendowe bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszów – Komańcza – Rzeszów. Cieszy się ono rosnącą popularnością m.in. ze względu na wciąż rozwijającą się „siatkę” zniżek i promocji opartych o bilet kolejowy nabyty na przejazd pociągiem, który nazwano „Bieszczadzki Żaczek”. 

– Ponad 6 lat temu spacerując po stacji Gorlice snułem marzenia, które zdawały się być całkowitą fantazją bez szans na realizację. Warto jednak zacząć działać. 6 lat pisania pism i stopniowej zmiany podejścia mieszkańców Gorlic, dla których (zresztą nie bez powodu) pociąg był synonimem wolnego, przestarzałego i bardzo drogiego środka transportu. I to zmienić było najtrudniej - a dziś zainteresowanie koleją jest spore. Widać to było przykładowo podczas przejazdu pociągu WOŚP – powiedział Marcin Kreis, pomysłodawca facebook’owej akcji „Reaktywacja Pociągów Gorlice – Kraków”. 

– Cieszę się, że pociągi wrócą na stację Gorlice i starania wielu osób znalazły swój szczęśliwy finał. Oczywiście dwie pary pociągów w tygodniu to wciąż zbyt mało. Będziemy prowadzić dalsze działania mające na celu poprawienie dostępności komunikacyjnej Gorlic. Mamy kilka następnych pomysłów, które chcielibyśmy wprowadzić w życie – "studenckie" połączenie przyspieszone Jasło – Biecz – Gorlice – Gorlice Zagórzany – Kraków (czekamy wciąż na odpowiedź UMWM w sprawie pilotażowego przejazdu na tej trasie w dwa wiosenne weekendy), codzienne połączenie Gorlice - Jasło, połączenia turystyczne przez Gorlice (Nowy Sącz, Biecz być może Krynica czy Bieszczady), a także specjalna oferta dla turystów – pasażerów pociągu TLK Luna. Pomysłów jest dużo i będziemy starali się je konsekwentnie wcielać w życie. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi osobami czy stowarzyszeniami działającymi w naszym regionie. Myślimy również o sformalizowaniu naszych działań poprzez powołanie do życia stowarzyszenia – powiedział Marcin Kreis.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Rusza kolejna Autobusowa Linia Dowozowa w Małopolsce

Pasażer

Rusza kolejna Autobusowa Linia Dowozowa w Małopolsce

Redakcja/inf. pras. 31 marca 2022

Z Lublina do przystanku Stalowa Wola

Pasażer

Z Lublina do przystanku Stalowa Wola

jar, Rynek Kolejowy 15 listopada 2013

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Rusza kolejna Autobusowa Linia Dowozowa w Małopolsce

Pasażer

Rusza kolejna Autobusowa Linia Dowozowa w Małopolsce

Redakcja/inf. pras. 31 marca 2022

Z Lublina do przystanku Stalowa Wola

Pasażer

Z Lublina do przystanku Stalowa Wola

jar, Rynek Kolejowy 15 listopada 2013

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5