Partnerzy serwisu:
Ogłoszenie płatne

„Hańcza” wraca na Litwę. Do Wilna pociągiem z jedną przesiadką

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

OGŁOSZENIE PŁATNE
„Hańcza” wraca na Litwę.  Do Wilna pociągiem z jedną przesiadką
fit. Kasper Fiszer
Po kilku latach przerwy PKP Intercity wznowi obsługę połączeń na Litwę. Na razie polski skład dojedzie tylko do miejscowości granicznej, gdzie ma zostać skomunikowany z szerokotorowym pociągiem litewskim. Jedna para kursów uzupełni bardzo ubogą ofertę połączeń regionalnych finansowanych przez podlaski urząd marszałkowski.

Oferta połączeń kolejowych na polsko-litewskim pograniczu jest od lat bardzo skromna. Samorząd województwa podlaskiego finansuje bowiem tylko dwie pary pociągów relacji Białystok – Kowno, które są realizowane jedynie w weekendy. Państwo nie utrzymuje natomiast ani jednego kursu dalekobieżnego. Jak potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury, zmieni się to wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, a więc w grudniu 2022 roku.

Powrót organizacji ruchu sprzed dekady


– Trasa pociągu PKP Intercity „Hańcza” zostanie wydłużona do stacji Mockava – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu. To pierwsza stacja za polsko-litewską granicą położona w niewielkiej miejscowości o polskiej nazwie Maćkowo. Pasażerowie będą mogli kontynuować podróż litewskim składem jadącym po torze o szerokości 1520 ,, do Wilna przez Kowno. Polskie pociągi z Białegostoku do Kowna aż do stacji końcowej korzystają natomiast z toru o europejskim rozstawie 1435 mm.

W zakresie połączeń dalekobieżnych zostanie więc niemal odtworzony układ obowiązujący przed rozpoczęciem modernizacji magistrali Rail Baltica. Wówczas polski pociąg dojeżdżał jednak nieco dalej – do Szostakowa (bez postoju w Maćkowie). Litewski pociąg szerokotorowy dojeżdżał natomiast tylko do Kowna, gdzie konieczna była jeszcze jedna przesiadka do składu jadącego w kierunku Wilna.

Czy litewskie lokomotywy dotrą aż do Białegostoku?

Strona polska zastrzega przy tym, że nie jest to układ docelowy. Ma on obowiązywać do czasu, gdy Koleje Litewskie zapewnią lokomotywę spalinową, która mogłaby przejąć prowadzenie polskiego pociągu na odcinku litewskim. – Zakładamy, że wówczas to pociąg IC „Nałkowska” będzie dojeżdżać do Kowna – wskazuje przedstawiciel MI, dodając, że litewska lokomotywa spalinowa mogłaby prowadzić ruch na całym odcinku Białystok – Kowno. W Kownie następowałoby natomiast skomunikowanie z pociągiem do Wilna.

Na razie na Litwę pojedziemy natomiast pociągiem „Hańcza”, który dziś kursuje w relacji Kraków – Suwałki. Ze stolicy Małopolski wyjeżdża on wczesnym rankiem, a z Suwałk – popołudniu. Należy spodziewać się, że w nowej relacji pociąg ten będzie kursować w podobnych porach dnia.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5