NUMER 11/2022
NUMER 11/2022
Temat numeru:
Przewozy intermodalne
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Fundacja Grupy PKP

| Redakcja 06.06.2017 1,2k

Fundacja Grupy PKP
Fot. Fundacja Grupy PKP
Coraz aktywniej działa Fundacja Grupy PKP, mieszcząca się w nurcie tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Zarówno skala, jak i zróżnicowanie działalności dobroczynnej Fundacji jest wyjątkowa w sektorze kolejowym – pomogła już tysiącom beneficjentów w ciągu trzech lat.
O Fundacji Grupy PKP jest coraz głośniej i właściwie trudno uwierzyć, że została założona stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku. Nadrzędnym celem fundacji jest aktywne rozwiązywanie problemów społecznych. Celów statutowych jest aż 21 – od poprawy bezpieczeństwa na obszarze kolejowym czy wspierania rozwoju transportu kolejowego po krzewienie kultury i dziedzictwa narodowego (oczywiście szczególnie tradycji kolejnictwa). Misją Fundacji Grupy PKP jest natomiast pogłębianie wiedzy i świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, promowanie nowych technologii i innowacji dla kolejnictwa, ochrona dóbr kolejowych o wartości historycznej i artystycznej, a także wspieranie środowisk związanych z koleją. Przewodniczącym Rady Fundacji jest były minister transportu dr inż. Tadeusz Syryjczyk. Prezesem Fundacji jest Katarzyna Kucharek

Coraz więcej firm dostrzega ogromne znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu. Wszelkie akcje, nawet przy relatywnie niskich nakładach stricte finansowych, mogą potencjalnie przynieść społeczeństwu wiele korzyści. Nie jest to zresztą działalność konkurująca z organizacjami pozarządowymi czy dobroczynnością indywidualną, ale doskonale się z nimi uzupełnia. Przez lata przykładem takich akcji wśród pracodawców było zachęcanie pracowników do honorowego krwiodawstwa. Jednak w ostatnim czasie popularność odpowiedzialności biznesu wzrosła w głównej mierze przez nowe pomysły na wykorzystanie tego sposobu działań. W ten trend wpisała się też Grupa PKP, która powołując fundację uznała, że „rynek kierujący się wyłącznie zasadą zysku, nie doprowadzi do jedności społecznej, która stanowi niezbędny warunek sprawnego funkcjonowania państwa, a w dzisiejszym świecie, bez wewnętrznych form solidarności i wzajemnego zaufania, rynek nie spełni funkcji ekonomicznej”.

Warto zaznaczyć, że Fundacja Grupy PKP działa w myśl zasady rozwiązywania problemów społecznych przez pracę u podstaw. W ten sposób pomaga likwidować źródła, a nie walczyć ze skutkami – do czego zresztą powołane są instytucje państwowe. Działania te nie zawsze mają zatem wymiar kolejowy czy nawet okołokolejowy, ale i cele, które zakłada fundacja nie są wyłącznie kolejowe – choć zawsze w pewnej mierze z koleją związane. Najlepiej omówić to na przykładach. Do działań najbardziej związanych z koleją należy projekt „Edukacja Kolejowa” – ponieważ przyszłość polskiej kolei zależy od zastosowanych technologii oraz fachowców, którzy będą wykonywali kolejowe zawody. Działania fundacji mają pomóc zmienić sposób myślenia o kształceniu, finansowaniu oraz nadzorowaniu edukacji zawodowej, co w efekcie pozwoli pozyskać profesjonalną kadrę zawodową. Realizacja projektu ma pomóc w rozwiązaniu problemów kolejnictwa – luki pokoleniowej, zróżnicowanej metodyki nauczania, często zacofanych programów – ale korzyść z rozwoju szkolnictwa jest ogólnospołeczna. Działania prowadzone w ramach projektu obejmują utworzenie Rady Naukowej, konferencję z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Edukacji, specjalistów z branży szkolnictwa zawodowego i największych spółek Grupy PKP. W efekcie, dzięki wypracowaniu odpowiednich rozwiązań, fundacja będzie mogła udzielać wsparcia przy opracowaniu podręczników i materiałów dydaktycznych. Oprócz tego zorganizowany zostanie konkurs dla uczniów, przyznawane będą stypendia oraz wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe i za innowacyjne rozwiązania. Fundacja wesprze też kolejowe start-upy, ale też studentów w trudnej sytuacji materialnej.

Innym aspektem działalności fundacji jest aktywizowanie społeczne samych pracowników spółek kolejowych. Przykładem jest tu akcja pracownicza na terenie Ośrodka Kolejowego w Łącku. Położony na południe od Płocka Łąck ze względu na obecność lasów i jezior jest atrakcyjną miejscowością wypoczynkową. Niegdyś lokowane tu były także wczasy pracownicze, w tym również kolejarskie. Stąd do Grupy PKP wciąż należy Ośrodek Kolejowy, w którym obecnie organizowane są bezpłatne wakacje dla dzieci dotkniętych różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz dla dzieci z ubogich rodzin kolejarskich. Wspomniana Akcja Pracownicza obejmowała zaproszenie do wykonania prac porządkowych w ramach wolontariatu, obejmujących m.in. koszenie trawnika, odkurzanie domków letniskowych przerobionych z wagonów, mycie okien i pielenie. Praca na rzecz ośrodka, który jest prowadzony przy ograniczonych środkach finansowych, uczy pracowników otwartości i wrażliwości na potrzeby najbardziej potrzebujących.

Kolejnym obszarem działań jest promocja historii, kultury i tradycji kolejowej. Fundacja Grupy PKP wsparła finansowo działania Zarządu Powiatu Rawskiego, związane z przywróceniu do ruchu zabytkowego parowozu wąskotorowego Px48-1911. Jest on własnością Powiatu Rawskiego i stanowi zabytek polskiego kolejnictwa. Remont parowozu obejmie odtworzenie i doprowadzenie do pełnej sprawności technicznej wszystkich podzespołów oraz przywrócenie wyglądu z początkowego okresu eksploatacji, tj. połowy lat 50-tych ubiegłego stulecia. W ramach remontu parowóz przejdzie odpowiednie badania techniczne a jego podzespoły uzyskają wszystkie dopuszczenia eksploatacyjne. Wyremontowany parowóz będzie używany na historycznej linii wąskotorowej Rogów – Rawa-Biała.

Bardzo ważnym aspektem działań Fundacji był projekt „Nowoczesny senior – nauka i integracja”. Został on zrealizowany w ubiegłym roku w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, który powstał w celu przeciwdziałania wykluczeniu seniorów w wieku 60+, upowszechniania kompetencji cyfrowych tych ludzi, integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej, a także ich aktywizacji zawodowej i społecznej. Inicjatywa Fundacji PKP była nowatorska, ponieważ Uniwersytety Trzeciego wieku czy Dzienne Domy Senior-Wigor, realizują wyłącznie programy edukacyjno-rozrywkowe. Problem polega na tym, że bez praktyki, zdobyta w trakcie zajęć wiedza zanika. Chętni mogli wziąć udział w spotkaniach z ekspertami i zdobyć wiedzę z zakresu partycypacji społecznej, wolontariatu, czy po prostu przydatną do życia we współczesnym społeczeństwie. Projekt dał więc przysłowiową wędkę w postaci innowacyjnych metod, które znacznie zwiększą szanse na sukces pomysłu (produktu, usługi, aktywności społecznej).

Czy to wszystkie aspekty działania Fundacji? Wcale nie. Organizuje ona konferencje i seminaria, m.in. dotyczące bezpieczeństwa w transporcie szynowym, wspiera nie tylko placówki dydaktyczne, ale i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, zorganizowała akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych, wsparła kolejowe kluby sportowe, a na Wielkanoc zorganizowała akcję pracowniczą, w ramach której zebrano słodycze dla najbiedniejszych i niepełnosprawnych dzieci.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (46250)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Biznes
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Polska (46250)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 11/2022
NUMER 11/2022
Najnowszy numer miesięcznika „Rynek Kolejowy” dedykowany jest wyzwaniom, które stawia przed branżą zmiana otaczającej nas rzeczywistości… wcale zresztą nie pierwsza w ostatnich latach. Oprócz tego jak zwykle zapraszamy do lektury ciekawych wywiadów z samą czołówką producentów taboru i wykonawców infrastruktury. Nie brakuje również aktualności, takich jak rozbudowa portów, powrót pociągów na Litwę czy sytuacji transportu miejskiego.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5