Partnerzy serwisu:
Biznes

Forum Kolejowych Przewozów Pasażerskich w Polsce

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
METRANS
STAUBLI

Data publikacji:
06-05-2010
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
mg, Rynek Kolejowy, 6 maja 2010

Podziel się ze znajomymi:

6 maja odbyła się konferencja zorganizowana przez Railway Market Forum - "Forum Kolejowych Przewozów Pasażerskich w Polsce". Pierwsza część spotkania poświęcona była kolejom w regionach – efektywności procesów i zarządzaniu.

Spotkanie rozpoczął Marcin Kamola, analityk Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, przedstawiając różne modele organizacji i finansowania przewozów regionalnych w Europie. Mówił m.in. na temat specyfiki doświadczeń niemieckich, francuskich, brytyjskich, szwedzkich i polskich. – Czy mamy tylko zamawiać, czy organizować przewozy regionalne? Odpowiedź jest taka, że to za bardzo nie ma znaczenia, pod warunkiem, że przewozy są racjonalnie finansowane – stwierdził.

Piotr Zatorski, dyrektor biura handlowego Kolei Mazowieckich, przedstawił swoją spółkę jako przewoźnika samorządowego. Mówił na temat historii KM i inwestycjach spółki, także taborowych. – Chcielibyśmy zacząć wykorzystywać pełną prędkość pojazdów Flirt. Myślimy o ekspresach regionalnych, które pragniemy rozpędzić na niektórych odcinkach do 160 km/h. Składy te są już atestowane na takie prędkości – poinformował. W latach 2005-2009 KM przeprowadziły 281 napraw okresowych i modernizacji taboru. W latach 2010-2011 zostaną wykonane naprawy 90 EN57 i modernizacja kolejnych 23 ezetów. Całkowity koszt modernizacji to 156 mln zł. – Uruchamiamy ok. 700 pociągów na dobę, a w 2009 r. przewieźliśmy ponad 50 mln osób – powiedział Zatorski. – Wydaje nam się, że zdołaliśmy podnieść standard świadczonych usług, inwestujemy w nowoczesny tabor. Daleko nam do sytuacji optymalnej, ale cały czas do niej dążymy. Trwają obecnie badania marketingowe, które mają na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy nasza oferta jest przystosowana do wymagań podróżnych – podkreślił. – KM są pewnym modelem, wzorem do naśladowania przez inne samorządy. Przykładem mogą być tutaj Koleje Dolnośląskie. W trakcie tworzenia są Koleje Śląskie, a mamy również sygnały, że własne spółki planują utworzyć województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie – mówił Piotr Zatorski z KM.

W konferencji wziął udział także prezes Przewozów Regionalnych, Tomasz Moraczewski. Tematem jego wystąpienia były relacje między Przewozami Regionalnymi a samorządami w kontekście zamawiania usługi publicznej. Szef PR przedstawił dane dotyczące m.in. umów ramowych z poszczególnymi marszałkami. – Przewoźnicy kolejowi poruszają się na bardzo ciężkim rynku. Często samorządy dają nam za mało czasu na przygotowanie się do świadczenia usług, przyszykowanie taboru itd. – podkreślił. – Powinien powstać ogólno obowiązujący wzór umowy przewoźnika z samorządem. To pewien apel do parlamentarzystów, o ujednolicenie prawa – powiedział Moraczewski. PR używa 106 pojazdów użyczonych lub dzierżawionych, będących własnością samorządów. – To również bardzo różnorodny tabor, co podraża koszty funkcjonowania kolei. A np. Francuzi zamówili ostatnio ponad 800 takich samych składów – stwierdził. Moraczewski mówił także o wspólnych projektach taryfowych z innymi przewoźnikami. – Celem jest, aby pasażer nie odczuwał tego, że wożą go różni przewoźnicy. To działa. Na części linii lokalnych odnotowujemy przyrost ilości pasażerów – powiedział prezes PR. Poruszył także tematykę współpracy z zarządcą infrastruktury, który zdaniem Moraczewskiego często „stosuje dyktat”. Prezes Przewozów Regionalnych wymienił tutaj m.in. zakaz jazdy „do kilometra”, która jego zdaniem nie ma wiele wspólnego z względami bezpieczeństwa.

Na temat integrowania transportu publicznego w skali regionalnej mówił Leszek Ruta, dyrektor warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. – Wzorem dla Warszawy są rozwiązania niemieckie, zwłaszcza te wykorzystane na terenie Berlina i Brandenburgii. Tam związek komunikacyjny jest bardzo silny – podkreślił Ruta.

Druga część konferencji poświęcona była krajowym i międzynarodowym przewozom intercity w dzisiejszym kontekście europejskim. O takich połączeniach w Polsce mówił Tadeusz Syryjczyk, były minister transportu, senior expert ZDG TOR. Według niego, jedyne przypadki, w których istnieje usługa intercity w pełnym tego słowa znaczeniu to połączenia Warszawy z Poznaniem, Krakowem i Katowicami. Jak zwrócił uwagę, w zdecydowanej większości czasy przejazdu ze stolicy do największych miast w Polsce są dłuższe niż minima historyczne. Jak wskazał, w większości przypadków, jeśli dzisiejsza kolej osiągnie historyczne czasy przejazdu, połączenia te będą mogły być nazywane pociągami intercity w zachodnioeuropejskim znaczeniu tego słowa.

Na temat składów Railjet mówił Erich Forster, dyrektor zarządzający austriackiego ÖBB Personenverkehr AG. Tematykę "na czasie", choć z zagranicznej perspektywy, poruszył natomiast Kurt Bauer z Railistics, który opisał upadek systemu tanich przewozów międzyregionalnych w Niemczech.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, w którym udział wzięli: Małgorzata Kuczewska-Łaska - dyrektor finansowy, członek zarządu Przewozów Regionalnych, Leszek Walczak - prezes SKM Warszawa oraz Piotr Zatorski - dyrektor biura handlowego Kolei Mazowieckich.

Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
METRANS
STAUBLI

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Środkowoeuropejskie Forum Szynowego Transportu Publicznego 2009

Biznes

Środkowoeuropejskie Forum Szynowego Transportu Publicznego 2009

Rynek Kolejowy, 12 marca 2009 12 marca 2009

Konferencja nt. bezpieczeństwa na sieci kolejowej i bocznicach

Biznes

Konferencja nt. bezpieczeństwa na sieci kolejowej i bocznicach

mg, Rynek Kolejowy, 4 grudnia 2010 04 lutego 2010

Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce  – forum inwestorów i producentów

Wiadomość specjalna

Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce – forum inwestorów i producentów

Railway Market Forum, 1 marca 2010 01 marca 2010

„Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce”: Kupować czy modernizować?

Biznes

„Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce”: Kupować czy modernizować?

mg, Rynek Kolejowy, 18 marca 2010 18 marca 2010

Jakie zasady i koszty dostępu do infrastruktury kolejowej?

Biznes

Jakie zasady i koszty dostępu do infrastruktury kolejowej?

mg, Rynek Kolejowy, 2 września 2010 02 września 2010

Aglomeracje organizują transport nie czekając na nowe prawo

Pasażer

Aglomeracje organizują transport nie czekając na nowe prawo

Railway Market Forum, 3 września 2010 03 września 2010

Zobacz również:

Środkowoeuropejskie Forum Szynowego Transportu Publicznego 2009

Biznes

Środkowoeuropejskie Forum Szynowego Transportu Publicznego 2009

Rynek Kolejowy, 12 marca 2009 12 marca 2009

Konferencja nt. bezpieczeństwa na sieci kolejowej i bocznicach

Biznes

Konferencja nt. bezpieczeństwa na sieci kolejowej i bocznicach

mg, Rynek Kolejowy, 4 grudnia 2010 04 lutego 2010

Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce  – forum inwestorów i producentów

Wiadomość specjalna

Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce – forum inwestorów i producentów

Railway Market Forum, 1 marca 2010 01 marca 2010

„Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce”: Kupować czy modernizować?

Biznes

„Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce”: Kupować czy modernizować?

mg, Rynek Kolejowy, 18 marca 2010 18 marca 2010

Jakie zasady i koszty dostępu do infrastruktury kolejowej?

Biznes

Jakie zasady i koszty dostępu do infrastruktury kolejowej?

mg, Rynek Kolejowy, 2 września 2010 02 września 2010

Aglomeracje organizują transport nie czekając na nowe prawo

Pasażer

Aglomeracje organizują transport nie czekając na nowe prawo

Railway Market Forum, 3 września 2010 03 września 2010

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij