Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Dwa letnie ekspresy PKP Intercity z Warszawy do Ustki. Konkurencja dla Słonecznego?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
28-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Dwa letnie ekspresy PKP Intercity z Warszawy do Ustki. Konkurencja dla Słonecznego?
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
PKP Intercity złożyło do Urzędu Transportu Kolejowego czternaście wniosków dotyczących uruchomienia na zasadach komercyjnych pociągów ekspresowych. Jeden z nich dotyczy nowej relacji Warszawa – Ustka.

UTK poinformował, że wioski wpłynęły 10 czerwca. Teraz badana będzie równowaga ekonomiczna. To znaczy, że Urząd sprawdzi, czy komercyjne pociągi, zaplanowane do kursowania przez PKP Intercity, nie uderzą w interesy przewoźników już operujących na trasie. Jedną z tych tras (innym poświęcimy artykuł w najbliższych dniach) będzie sezonowa linia Warszawa – Trójmiasto – Ustka.

Zgodnie z informacją podaną przez Urząd PKP Intercity chciałoby tu operować od lata 2024. Chce uruchamiać dwa codzienne pociągi w okresie letnich wakacji – o godzinie 5:57 i 8:57 z Warszawy Zachodniej (powrotne z Ustki o 14:09 i 17:09). W praktyce oznacza to wydłużenie relacji do Ustki kursującego już EIC Neptun, oraz (prawdopodobnie) dodanie grupy wagonów do Ustki w EIC Posejdon, który obecnie kończy bieg w Kołobrzegu.

Pomysł budzi kontrowersję, ponieważ w jakimś stopniu powiela pomysł Kolei Mazowieckich, które rok-rocznie (z przerwą na czas epidemii) uruchamiają, również na swój własny rachunek i bez dopłat państwa, piętrowy „Słoneczny” (a nawet go w tym roku bisują w weekendy na trasie Warszawa - Gdynia). Nie ma w nim miejscówek, ale bilety są znacznie tańsze, sam pociąg jest bardzo pojemny i bezpłatnie można w nim przewieźć rower. Bilety są tańsze niż we wszystkich pociągach PKP Intercity, nawet tych kategorii ekonomicznej. Obecnie z Warszawy Centralnej odjeżdża on o… 5:55, a z Ustki o 12:11.

Ponadto PKP Intercity chciałoby o 7:57 uruchamiać z Warszawy pociąg do również nadmorskiej Łeby. W tym wypadku chodzi prawdopodobnie o dodanie do pociągu EIC Jantar, kończącego obecnie bieg na Helu, grupy wagonów do Lęborka i Łeby. W przypadku pociągów do Ustki i Łeby zakłada się czas przejazdu między Warszawą Centralną a Gdańskiem na poziomie 2 godzin i 44 minut. To optymistyczne założenie dla składów wagonowych, które obecnie jadą przynajmniej o 12 minut dłużej.

Czy UTK wyda pozwolenie na kursowanie nowych pociągów nad Bałtyk, okaże się zapewne za kilka miesięcy. Na początku we wnioskach były pewne braki, ale zostały uzupełnione.

- Pismem z 30 czerwca 2022 r., 13 lipca 2022 r., 21 lipca 2022 r. oraz 22 lipca 2022 r. Przewoźnik uzupełnił braki, a tym samym spełnił wymogi prawne niezbędne do opublikowania wersji jawnych powiadomień w sprawie uruchomienia nowych połączeń - napisał UTK.

W dalszej kolejności UTK zbada jak do pomysłów IC ustosunkowują się inni przewoźnicy, w tym Koleje Mazowieckie. To w jego interesy nowe relacje IC uderzą najbardziej, choć oferuje on znacznie tańsze bilety, dla nieco innego pasażera.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5