Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Do 100 km/h po kolejowej obwodnicy Krakowa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
15-12-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PKP PLK chce poprawić stan linii kolejowej nr 95, czyli kolejowej obwodnicy Krakowa. Prędkość pociągów wzrośnie do 100 km/h. Trasa jest ważna także w kontekście przewozu materiałów niebezpiecznych. Ogłoszono kolejne postępowanie w tej sprawie.

Linia kolejowa nr 95 Kraków Mydlniki – Podłęże to tzw. duża obwodnica Krakowa. Stanowi ona alternatywne połączenie linii nr 133 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny i linii nr 8 Warszawa – Kraków z linią nr 91 Kraków – Medyka, umożliwiając też dojazd do stacji towarowej Kraków Nowa Huta. Mimo że jest linią znaczenia państwowego, przez kilka lat była zamknięta dla ruchu (częściowo wskutek powodzi). Ponowne otwarcie dla ruchu odcinka linii nastąpiło w 2012 r.

Właśnie ogłoszono drugi przetarg na poprawę stanu linii nr 95. Prace na ośmiokilometrowym odcinku Kościelniki – Podłęże wykona firma ZUE za 35,8 mln złotych w ramach unijnej modernizacji linii E30. Ma na to 540 dni, licząc od 28 lipca, gdy podpisano umowę na wykonawstwo. Zakres prac opisaliśmy w tym miejscu.

Odbudują posterunek Dłubnia

Nowa inwestycja pn. „Prace na linii kolejowej nr 95 na odcinku Kraków Mydlniki – Podłęże wraz z łącznicami” prowadzona będzie w formule „projektuj i buduj”. Całość przedmiotu zamówienia obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem odpowiednich uzgodnień i pozwoleń urzędowych, a także robót budowlanych. PKP PLK zarezerwowała na inwestycję w sumie 40 mln złotych netto, w tym 25 mln złotych ma zostać zafakturowanych już w 2017 roku, a pozostałe 15 mln zł – w 2018 roku. 

Jak czytamy w dokumentacji przetargu, chodzi o prace na dziewięciokilometrowym odcinku Kraków Batowice – Dłubnia – Kraków Nowa w obu torach linii nr 95 oraz na odcinku Raciborowice – Dłubnia linii kolejowej nr 607. Zakres prac jest dosyć szeroki, obejmuje m.in. wykonanie nawierzchni wraz ze wzmocnieniem podtorza, odbudową rowów z koryt i systemem automatyki kolejowej, a także zabudowę sieci trakcyjnej na odcinku niezbędnym do zabudowy rozjazdów na odbudowywanym posterunku odgałęźnym Dłubnia.

Tylko trzy miesiące na dokumentację i pozwolenia

Na wykonanie projektu i robót PKP PLK przeznaczyła tylko 610 dni (inwestycja ma się skończyć w 2018 roku). W ciągu zaledwie 90 dni od rozpoczęcia obowiązywania umowy ma być gotowa dokumentacja projektowa wraz z decyzjami administracyjnymi niezbędnymi do rozpoczęcia robót budowlanych. Kryteria oceny ofert będą następujące: całkowita cena brutto – waga: 60%, zatrudnienie pracowników w oparciu o umowę o pracę – waga: 30% oraz okres gwarancji – waga 10%. Termin składania ofert minie 23 stycznia.

Realizacja projektu ma pozwolić na przywrócenie podstawowych parametrów technicznych oraz uzyskanie prędkości konstrukcyjnych na przebudowywanych odcinkach linii kolejowych oraz poprawę poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zapewnienie przejazdu tranzytowego ruchu kolejowego przez węzeł krakowski również dla materiałów niebezpiecznych. Po wykonaniu prac prędkości maksymalne dla pociągów pasażerskich mają wynosić 100 km/h, a dla pociągów towarowych 80 km/h. Dopuszczalny nacisk na oś wzrośnie do 221 kN.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5