Partnerzy serwisu:
Świat

Czechy: Przewoźnicy zaczynają ciąć ofertę

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-10-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
zdopravy.cz

Podziel się ze znajomymi:

ŚWIAT
Czechy: Przewoźnicy zaczynają ciąć ofertę
fot. MJ
Koleje Czeskie oraz RegioJet ponownie ograniczają ofertę połączeń dalekobieżnych – informuje portal zdopravy.cz. Uzasadnieniem takich działań jest poszukiwanie oszczędności wobec spadku liczby podróżujących, wywołanego pandemią COVID-19. Według dziennikarzy portalu skala ograniczenia popytu zaczyna przypominać tę obserwowaną na wiosnę.

Ograniczenia będą trwały co najmniej trzy tygodnie. Zarówno państwowe Koleje Czeskie, jak i prywatny RegioJet zawieszą od najbliższego poniedziałku część dotowanych z budżetu państwa połączeń dalekobieżnych. Siatka połączeń komercyjnych (w tym Pendolino ČD) oraz komunikacji miejskiej została poddana cięciom już wcześniej. Również w regionach komunikacja kolejowa i autobusowa w dni powszednie coraz częściej kursuje według weekendowego rozkładu jazdy.

Działania te mają związek z drugą falą pandemii COVID-19, która w Europie Środkowo-Wschodniej ma przebieg znacznie gwałtowniejszy od pierwszej. Wczoraj wstrzymano zajęcia w czeskich szkołach, co spowodowało duży spadek liczby pasażerów. Narodowy przewoźnik w porozumieniu z ministerstwem transportu ograniczył ofertę dalekobieżną poza godzinami szczytu. Zmiany na liniach Praga – Hradec Kralove, Praga – Brno, Praga – Czeskie Budziejowice, Praga – Děčín, Kolín – Ujście nad Łabą, Czeskie Budziejowice – Jihlava – Brno oraz Ostrawa – Czadca będą obowiązywać od 19 października do odwołania.

Rzeczniczka ČD Vanda Rajnochová zapewnia, że mimo tych ograniczeń oferta zapewniająca możliwość koniecznych dojazdów zostanie utrzymana. Przewoźnik nalega, by pasażerowie kupowali bilety przez Internet lub aplikacje mobilne albo płacili za nie kartą. Warto przypomnieć, że Koleje Czeskie boleśnie odczuły już pierwszą, wiosenną falę pandemii.

Rozkład jazdy zostanie okrojony o pięć par także na linii R8 Brno – Bohumin, obsługiwanej na zlecenie ministerstwa przez RegioJet. Od poniedziałku do 7 listopada z Bohumína nie odjadą pociągi nr 1106, 1110, 1114, 1120 i 1130. W przeciwnym kierunku zawieszono kursy o numerach 1109, 1113, 1117, 1127, 1131. Rzecznik spółki Aleš Ondrůj uprzedził o czasowym wyłączeniu z ruchu odcinka Brno – Přerov, na którym do czwartku 22 października będzie kursowała autobusowa komunikacja zastępcza (autobusy dojadą do Kojetína). Również w przypadku linii R8 zawieszenie pociągów komercyjnych wyprzedziło ograniczenie oferty dotowanej.

Żadnych połączeń nie zawiesiła natomiast jak dotąd Arriva. Większość relacji pospiesznych tego przewoźnika już wcześniej nie była obsługiwana tak często, jak linie ČD lub RegioJet. Rzecznik spółki Jan Holub zapewnia jednak, że sytuacja jest monitorowana.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5