Partnerzy serwisu:
Pasażer

„Chopinem” na południe naokoło i drożej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-09-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
„Chopinem” na południe naokoło i drożej
fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0Nocny pociąg nie będzie już TLKż T
Od grudnia nocny pociąg „Chopin” łączący Warszawę z Czechami, Słowacją, Austrią i Węgrami na odcinku krajowym objęty zostanie taryfą EIC. Oznacza to drastyczną podwyżkę opłat za przejazd w relacjach np. z Zebrzydowic do Warszawy. Przypomnijmy, że zmieniony zostanie także przebieg trasy: pociąg ominie Katowice, skierowany zostanie natomiast przez Kraków.

W lipcu informowaliśmy o planowanej zmianie trasy międzynarodowego pociągu pospiesznego „Chopin” łączącego Warszawę z Pragą, Wiedniem i Budapesztem (dziś funkcjonuje on w ramach kategorii TLK). Od grudnia, kiedy zmieni się roczny rozkład jazdy pociągów, nocny kurs realizowany będzie przez Kraków, a nie, jak obecnie, przez Katowice. W związku z tą zmianą z grafiku połączeń zniknie „Silesia” z Krakowa do Pragi, bo jej funkcję przejmie jadący trasą nieco dookoła „Chopin”.

Bilet będzie dwukrotnie droższy

Wiemy już jednak, że utrata nocnego połączenia Górnego Śląska z Czechami oraz wcześniejszy odjazd ostatniego pociągu z Warszawy do Katowic nie będą jedynymi zmianami na niekorzyść pasażerów. Przejazd w relacjach krajowych, a więc np. z Warszawy do Zebrzydowic, będzie bowiem istotnie droższy niż dziś. To o tyle istotne, że z zebrzydowickiej stacji licznie korzystają mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju czy Cieszyna, dla których „Chopin” stanowi obecnie atrakcyjny czasowo i cenowo środek transportu do stolicy, nawet jeśli trzeba nań dotrzeć prywatnym samochodem.

– Na odcinku krajowym będzie obowiązywała taryfa EIC – poinformowała nas bowiem Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Dotychczas połączenie objęte było taryfą pospieszną (TLK/IC). Koszt przejazdu w relacji Zebrzydowice – Warszawa według taryfy podstawowej wzrośnie więc mniej-więcej dwukrotnie – z 65 do ok. 140 zł. Podobnie wyższe niż dziś będą opłaty za przejazd np. z Krakowa do Czechowic-Dziedzic.

Dodatkowe wagony do Krakowa tylko sezonowo

Jest już także pewne, że skład „Chopina” przez większość roku nie będzie dłuższy niż obecnie, mimo że pociąg przejmie także funkcje „Silesii”. – Zestawienie pociągu będzie dostosowane do przeanalizowanych potoków pasażerskich. Liczba wagonów i miejsc została dostosowana do popytu. Standardowo w pociągu ma kursować dziewięć wagonów do i z Warszawy uzupełnianych w sezonie [wagonami] do i z Krakowa – zapowiada Agnieszka Serbeńska. Przedstawicielka przewoźnika dodaje, że w składzie pociągu kursować będą, podobnie jak dziś, wagony sypialne i kuszetki.

Rzecznik prasowy PKP Intercity nie odpowiedziała natomiast na nasze pytanie o obecną frekwencję w „Chopinie”. Z naszych obserwacji wynika jednak, że osób przekraczających granicę pociągiem często jest stosunkowo niewiele, a największy popyt generowany jest w relacjach krajowych – tak w Polsce, jak i w Czechach. Otwartym pozostaje więc pytanie o zapełnienie nocnego kursu po podwyżce cen biletów i wydłużeniu czasu przejazdu oraz skierowaniu na nową trasę, która ominie Górny Śląsk.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5