Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Bytom zyska połączenie kolejowe z Rudą Śląską i Zabrzem

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Autor:

UM Bytom

Data publikacji:
02-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
02-04-2024
Źródło:
inf. pras. UM Bytom

Podziel się ze znajomymi:

 Ruszyły prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej dla połączenia do Bytomia w ramach programu Kolej Plus. 

Budowa ok. 6-kilometrowego odcinka torów oraz modernizacja istniejącego ok. 3-kilometrowego torowiska, przebudowa i budowa obiektów infrastruktury kolejowej, budowa wiaduktów, dwóch łącznic i przystanków kolejowych. To najważniejsze roboty, jakie trzeba będzie zrealizować, aby odbudować połączenie kolejowe z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzia i Zabrza. O dokumentacji projektowej nowego połączenia kolejowego rozmawiali podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Bytomiu zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, naczelnicy wydziałów, kierownicy MZDiM z przedstawicielami PKP PLK oraz wykonawcy projektu, specjaliści opracowujący dokumentację projektową z konsorcjum firm: Mosty Katowice Sp. z o.o. i Arcadis Sp. z o.o.

– Bytom stanie się ważną stacją Kolei Metropolitalnej. Modernizacja linii kolejowej nr 131, czyli popularnej Magistrali Węglowej, linii kolejowej nr 132 oraz budowa połączenia do Rudy Śląskiej, Zabrza oraz możliwość dojazdu pociągiem do Pyrzowic z pewnością poprawi ofertę komunikacji publicznej w naszym regionie – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. – Mieszkańcy oczekują szybkich i wygodnych połączeń kolejowych między miastami Metropolii. W Bytomiu planujemy również budowę trzech centrów przesiadkowych, przy stacjach kolejowych, dzięki którym podróż transportem publicznym będzie jeszcze wygodniejsza – podkreśla wiceprezydent Michał Bieda cytowany w komunikacie samorządu. 

Jakie prace będą konieczne do wykonania, aby odtworzyć połączenie kolejowe?

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wschodni w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska” realizowany w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ do 2029 roku” zakłada budowę ok. 6 km torów i modernizację ok. 3-kilometrowego odcinka torowiska, a także budowę potrzebnych łącznic, przystanku w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej w rejonie Bobrka oraz stacji kolejowej (mijanki) Ruda Śląska Orzegów. Ponadto, planowana jest nowa infrastruktura kolejowa (tory, perony, sieć trakcyjna, urządzenia sterowanie ruchem kolejowym, odwodnienie, zasilanie) oraz obiekty inżynieryjne, w tym wiadukty i mosty, ściany oporowe oraz przepusty.

Podczas zeszłotygodniowego spotkania omówiony został nie tylko szeroki zakres inwestycji, ale przede wszystkim jej przebieg, konieczność budowy i przebudowy wielu obiektów infrastruktury na trasie projektowanej linii, wyzwania związane z jej budową oraz ujęcie w projekcie budowy połączenia kolejowego do Rudy Śląskiej planów inwestycyjnych gminy, które będą przebiegać w rejonie linii kolejowej.

Co zyska Bytom dzięki połączeniu z Rudą Śląską i Zabrzem

Budowa nowych łącznic z pewnością przyczyni się do usprawnienia istniejących już połączeń kolejowych. Na budowie nowej linii kolejowej najwięcej zyskają mieszkańcy Bytomia-Bobrka i Bytomia-Szombierek oraz dzielnicy Rudy Śląskiej – Orzegowa, którzy będą mogli bezpośrednio dojechać do Zabrza, Katowic, ale również Gliwic. W ramach zadania inwestycyjnego ma powstać nowa stacja (mijanka) Ruda Orzegów oraz przystanek Bytom Zabrzańska (nazwa robocza). Tym samym zwiększy się oferta przewozowa w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W 2029 roku pojedziemy z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza

W sierpniu 2023 została zawarta umowa na prace projektowe, a w roku 2026 zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Za organizację postępowania oraz nadzór nad realizacją umów odpowiada Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Gmina Bytom pokryje 25% netto kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją Programu, zaś pozostałe 75% pokryje Spółka PKP PLK. Przypomnijmy, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania na ten projekt przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Kolej Plus”.

Opracowanie Studium Planistyczno - Prognostyczne w ramach Programu „Kolej Plus” zaplanowane jest na lata 2023-2026, zaś realizacja robót budowlanych na lata 2026-2029. Warto dodać, że Studium to zakłada stworzenie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji programowej przestrzennej, projektu budowlanego i wykonawczego, dokumentacji geologicznej i przetargowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych i pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wrocławskie tory towarowe także dla pociągów osobowych?

Infrastruktura

Wrocławskie tory towarowe także dla pociągów osobowych?

Michał Szymajda 02 kwietnia 2024

Linia 97: Strabag blisko zdobycia kontraktu

Infrastruktura

Linia 97: Strabag blisko zdobycia kontraktu

Roman Czubiński 02 kwietnia 2024

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wrocławskie tory towarowe także dla pociągów osobowych?

Infrastruktura

Wrocławskie tory towarowe także dla pociągów osobowych?

Michał Szymajda 02 kwietnia 2024

Linia 97: Strabag blisko zdobycia kontraktu

Infrastruktura

Linia 97: Strabag blisko zdobycia kontraktu

Roman Czubiński 02 kwietnia 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5