| Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy ⚫ 26.05.2015 ⚫
285
Łódź ma szanse znacznie zwiększyć swoją rolę w organizacji ruchu towarowego pomiędzy Polską a Chinami. Tutejsza spółka Hatrans Logistics, która jest operatorem logistycznym kontenerowego ekspresu do chińskiego Chengdu, chce wybudować terminal multimodalny. Nowy obiekt w Łodzi-Olechowie ma zastąpić obecny punkt przeładunkowy.
Hatrans uruchamia regularne pociągi do Chin od 2013 roku. Skład czterdziestu jeden wagonów z czterdziestoma kontenerami formowany jest raz w tygodniu. Transport towarów z Chengdu w prowincji Syczuan do Łodzi lub na odwrót trwa 14 dni. Trasa pociągu wiedzie przez Kazachstan, Federację Rosyjską i Białoruś. Po dotarciu do Polski ładunki rozwożone są po Europie, także komunikacją samochodową, stąd potrzeba utworzenia terminala o charakterze multimodalnym.
Inwestycja z silnym wsparciem województwa
Zarówno strona chińska, jak i polska chcą, by towarowy ekspres kursował znacznie częściej niż dotychczas. Chińczycy rozważają też utworzenie w Łodzi swojego centrum handlu międzynarodowego. Miałoby ono być obsługiwane codziennym połączeniem kolejowym z Syczuanem.
Szanse na budowę terminala są bardzo duże, bo, jak zapewnia łódzki urząd marszałkowski, środki wspomagające taką inwestycję znajdą się w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego w ramach obecnej perspektywy budżetowej do roku 2020. Władze regionu cały czas silnie wspierają plany rozszerzania roli Łodzi w logistyce transportu z Polski do Chin. – Projekt budowy terminala znalazł się także w kontrakcie terytorialnym województwa łódzkiego z rządem – przypomniał w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” Arnold Lorenc z wydziału informacji i komunikacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
W Łódzkiem będą dwa nowe multimodalne centra logistyczne?
Pozycja „Baza logistyczna, przeładunkowa i park przemysłowy dla obsługi połączenia Łódź – Chengdu (Olechów)” znalazła się póki co na liście inwestycji warunkowych kontraktu. – Realizacja uzależniona [jest] od możliwości ubiegania się o środki UE w ramach konkursu właściwego krajowego programu operacyjnego – czytamy w krótkim opisie projektu w dokumencie podpisanym przez marszałka Witolda Stępnia i podsekretarza Pawła Orłowskiego.
Przypomnijmy, że terminal na Olechowie miałby być jednym z dwóch obiektów tego typu powstających w bieżącej perspektywie budżetowej UE. W umowie pomiędzy regionem a władzami centralnymi znalazł się także planowany terminal w Zduńskiej Woli-Karsznicach. Miałby on wykorzystywać potencjał zduńskowolskiego węzła kolejowego z tzw. magistralą węglową Śląsk – Porty i z ciągiem Warszawa – Łódź – Ostrów Wielkopolski – Wrocław, a także przecięcia się torów z drogą ekspresową S8 łączącą docelowo Podlasie z Dolnym Śląskiem.
Więcej z regionu:
Chiny (488)Warszawa-Radom: Itaka poleci do Taby i Tivatu
1,1k
Pasażer Biuro podróży Itaka zaoferuje swoim klientom zorganizowane wyjazdy wakacyjne z wylotem z portu Warszawa-Radom do egipskiej Taby oraz Tivatu w Czarnogórze. Nowe kierunki wczasowe są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Itaka rozpoczęła także sprzedaż krótkich wyjazdów typu city-break do Paryża i Rzymu – miast, do których z Radomia będą latać PLL LOT.
Toruń: Tramwaj do os. JAR. Przygotowania do rozwieszana sieci trakcyjnej
581
Zintegrowany transport Brak mrozów sprzyja postępom prac na budowie nowej linii tramwajowej, która będzie biegła od centrum Torunia aż do pętli przy ul. Heweliusza. Część torowiska jest już prawie gotowa i niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej.
Kolejna maszynistka w Kolejach Mazowieckich
1,6k
Tabor i technika Mamy kolejną maszynistkę – podały Koleje Mazowieckie. Pani Dagmara jako pierwsza kobieta uzyskała autoryzację na autobusy szynowe.
Łódź: Wojska Polskiego – mimo zimy przebudowa trwa
497
Zintegrowany transport Przy ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej trwają intensywne prace, związane z przebudową linii tramwajowej na Doły. Wykonawca wykorzystuje dodatnie temperatury i stara się zmieścić w nowym terminie, przesuniętym z wiosny na jesień bieżącego roku.
Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?
1,3k
Zintegrowany transport W środę 11 stycznia krakowscy radni odrzucili prezydencki projekt podwyżek cen biletów. Oznacza to też odłożenie kwestii integracji z koleją oraz – jak zapowiadają władze Krakowa – spore cięcia w połączeniach tramwajowych i autobusowych.
Łódź: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie, ale częstotliwość bazowa nie
639
Zintegrowany transport Łódzki samorząd poinformował o stałym wzroście liczby podróżujących komunikacją miejską. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozkładach jazdy, bo część połączeń kursuje częściej lub na dłuższych trasach. Nie ma natomiast planów powrotu do standardów obowiązujących przed wybuchem pandemii koronawirusa.
GZM: Zmiany w taryfie dopiero pod koniec lutego
543
Zintegrowany transport Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego. Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.
Trzy oferty na naprawy wielkopolskich EN76
1,6k
Tabor i technika Województwo wielkopolskie właśnie otworzyło oferty w przetargu na naprawę P4 swoich Elfów pierwszej generacji. Naprawy jednostek EN76 chcą wykonać trzy podmioty, choć tylko jedna propozycja mieści się w budżecie samorządu.
Kraków: Bliżej przebudowy ulicy Kościuszki
554
Zintegrowany transport Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
No-show. Czy linie mogą anulować rezerwację? LOT odpowiada Stanowskiemu
4,1k
Pasażer Niepojawienie się pasażera na pierwszym z wielu lotów zabukowanych pod jednym numerem rezerwacyjnym skutkuje anulacją pozostałej części podróży. Robią tak tradycyjne linie lotnicze. Przewoźnicy budżetowi prowadzą politykę sprzedażową, którą można porównać do kupna biletu do kina. Brak lotu tam, nie oznacza anulacji rejsu powrotnego. Czy działanie tradycyjnych operatorów jest zgodne z prawem? Prawnicy uważają, że nie. A kilka lat temu hiszpański Sąd Najwyższy, w sprawie przeciwko Iberii, orzekł, że takie działania są nielegalne.
Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy - Członek zarządu Strabagu
Ze Strabagiem związany od kilkunastu lat. W 2001 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego i członka zarządu BRVZ, spółki z grupy Strabag. Członkiem zarządu jest od lutego 2013 i wspólnie z Alfredem Watzlem zarządza firmą w Polsce. Odpowiada za pion finansowy. Jest również członkiem rady Pracodawców RP.
Wiecej z regionu:
Chiny (488)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >