Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

200 „Przystanków Prezydenckich” w 5 lat. Nowy program kolejowy prezydenta Dudy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
07-05-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
200 „Przystanków Prezydenckich” w 5 lat. Nowy program kolejowy prezydenta Dudy
Fot. Twitter Andrzeja Dudy
Budowę, przebudowę bądź modernizację dwustu „Przystanków Prezydenckich” zapowiedział podczas konferencji prasowej w miejscowości Józefin, prezydent Andrzej Duda. Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział, że projekt zostanie zrealizowany w 5 lat.

Józefin został wybrany na miejsce konferencji nieprzypadkowo. Przez miejscowość przebiega bowiem linia kolejowa nr 2 od Warszawy w stronę Mińska Mazowieckiego. Brakuje tu jednak miejsca, gdzie mogłyby się zatrzymać osobowe pociągi Kolei Mazowieckich. O realizację takiej inwestycji od kilku lat apeluje lokalny samorząd, a także posłowie z regionu mazowieckiego. Andrzej Duda zapowiedział, że właśnie w takich miejscach będą powstawały nowe przystanki.

– Na tym polegać będzie walka z wykluczeniem komunikacyjnym. W samym województwie mazowieckim chcemy zbudować 19 nowych przystanków, łącznie 200 będzie rozsianych po całym kraju. Chcemy, by ta nowa inwestycja była pomocna w walce z kryzysem związanym z koronawirusem. Budowę i remonty przystanków będą mogły wykonywać niewielkie, polskie rodzinne firmy, nie wielkie światowe, czy europejskie giganty. Koszt tego konkretnego przystanku w Józefinie szacuje się na 4,2 miliona złotych. Z realizacją takich budów poradzi sobie polski kapitał – powiedział Andrzej Duda.

Nie tylko nowe przystanki

200 lokalizacji przedstawionych na konferencji w Józefinie dotyczy nie tylko przystanków, które obecnie nie istnieją. – 100 przystanków na sieci kolejowej PKP PLK rzeczywiście powstanie od podstaw, w miejscu gdzie nigdy ich nie było. 50 kolejnych zostanie kompleksowo wyremontowanych i przywróconych do pełnej sprawności. Następnych 50 przejdzie prace modernizacyjne, związane m.in. z tym, by poprawić ich dostępność dla osób niepełnosprawnych – wyjaśniał Andrzej Duda. W ostatnim przypadku chodzi także o wydłużanie peronów po to, aby mogły przy nich stawać pociągi dalekobieżne

– Kiedy pan prezydent zapytał, czy możemy zrobić coś więcej niż remont pojedynczych przystanków kolejowych, aby ukształtować to w program, doszliśmy do wniosku, że tak. Ten projekt spodobał się panu premierowi i dziś jesteśmy w momencie, kiedy ten program nabrał realnych kształtów. Za 5 lat powinniśmy powiedzieć – program budowy „Przystanków Prezydenckich” został zrealizowany – dodał minister Andrzej Adamczyk, który poinformował, że za chwilę rozpocznie się nabór wniosków do innego programu, który ma niwelować białe plamy na mapie dostępności do kolei – Programu Kolej Plus.POBIERZ MAPĘ W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI

Miliard złotych 

Ministerstwo szacuje, że koszt zmiany oblicza 200 przystanków i stacji kolejowych pochłonie miliard złotych. Konieczność powstania części z nich wiąże się z opracowywanymi obecnie studiami wykonalności, budowa i przebudowa części innych wiąże się z planami modernizacyjnymi ujętymi w Krajowym Programie Kolejowym. Lokalizację innych poznaliśmy po raz pierwszy.

– Program Przystankowy ma także wymiar proekologiczny. Kolejowy transport pasażerski emituje średnio 3 razy mniej CO2 niż transport drogowy oraz ponad 8 razy mniej niż transport lotniczy. Jest to najbardziej ekologiczna forma transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu. Przewidzianych jest 200 małych (o wartości 1,5 mln do 10 mln zł) zadań inwestycyjnych, które umożliwią niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych – poinformował resort infrastruktury.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5