NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Stadler EC250 od teraz jako Smile

| Michał Szymajda 17.08.2017 72

Stadler EC250 od teraz jako Smile
Ec250 Giruno. Rodzina tych pojazdów będzie nazywać się SmileFot. Stadler
Konkurs zorganizowany podczas drzwi otwartych producenta w Szwajcarii pozwolił na wyłonienie, w drodze konkursu, nowej nazwy dla niskopodłogowych pociągów dużej prędkości, których przedstawicielem jest Giruno kursujący pod banderą szwajcarskich kolei.
Dotąd pociąg nazywał się EC 250 i posiadał nazwę Giruno nadaną mu przez Szwajcarów. Giruno – to myszołów w języku retoromańskim. Ta nazwa nie mówi jednak wiele potencjalnym przyszłym użytkownikom pociągu spoza Szwajcarii, dlatego zdecydowano, w drodze konkursu, na „zeuropeizowanie” nazwy.

Dotąd każda z nazw nadawanych pociągom niosła ze sobą konkretną treść. Np. Flirt to skrót od Flinker Leichter Intercity-und Regional-Triebzug. Z niemieckiego oznacza to: szybki, lekki, innowacyjny pociąg dla połączeń regionalnych i intercity. Nazwa Smile to z kolei skrót od Schneller Mehrsystemfähiger Innovativer Leichter Expresszug – czyli szybki wielosystemowy innowacyjny i lekki pociąg ekspresowy.

SBB zamówiły 29 pociągów Giruno o długości 202 metrów. Jest to pierwszy pociąg wyprodukowany przez Stadlera, do tego pozbawiony stopni wejściowych, mogący osiągać prędkość do 250 km/h. Elektryczne zespoły trakcyjne, przeznaczone do obsługi trasy przez Tunel Gotarda, pojadą z pasażerami od grudnia 2019. Poza Szwajcarią zostaną dopuszczone do ruchu w Niemczech, Włoszech i Austrii.

Pociąg prezentowany był podczas targów InnoTrans w Berlinie, w 2016 roku. Jego wnętrze można obejrzeć tutaj.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Szwajcaria (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Szwajcaria (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS