NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Budowa własnych wagonów PKP Cargo w zawieszeniu

| Jakub Madrjas 25.03.2016 25

Budowa własnych wagonów PKP Cargo w zawieszeniu
Fot. PKP Cargo
Nawet tysiąc wagonów rocznie miało w Szczecinie budować PKP Cargo. Jednak przyszłość projektu nie jest jasna. Przewoźnik czeka na nowy zarząd, a i jego partner Greenbrier nie jest skory do pośpiechu. Trwają też rozmowy dotyczące dalszej współpracy z PKP Informatyką.
PKP Cargo i Greenbrier Europe Wagony Świdnica podpisały 1 lipca 2015 roku list intencyjny w sprawie uruchomienia produkcji wagonów. W ramach tej współpracy Greenbrier ma dostarczyć niezbędną dokumentację, technologię, standardy kontroli jakości oraz wyposażenie linii produkcyjnej.

Po stronie PKP Cargo Tabor, spółki z Grupy PKP Cargo, ma być m.in. zapewnienie wykwalifikowanej kadry produkcyjnej i administracyjnej oraz zaplecza warsztatowego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Witold Bawor, członek zarządu spółki PKP Cargo Tabor podczas Kongresu Kolejowego poinformował, że produkcja ma początkowo wynosić 500 wagonów rocznie, a potem nawet się podwoić.

Projekt w zawieszeniu

W tej chwili projekt, który miał uratować miejsca pracy w Zakładzie Napraw Taboru w Szczecinie jest w zawieszeniu. Jak poinformował RK nowy prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski, decyzje w tej sprawie zostały wstrzymane do czasu wybrania pozostałych członków zarządu spółki, w tym przede wszystkim dyrektor ds. operacyjnych.

Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie w PKP Cargo, również Greenbrier nie naciska na szybkie decyzje w tej sprawie – na wysłane już jakiś czas temu zapytania przewoźnika w sprawach współpracy jeszcze nie odpowiedział.

Prezes Libiszewski przyznaje, że wiek wagonów PKP Cargo to problem dla przewoźnika, a jego zapotrzebowanie to co najmniej kilkaset wagonów rocznie. W tej chwili przewoźnik nie wyklucza pozyskiwania wagonów na rynku.

Trwają rozmowy z PKP Informatyką

Drugą istotną kwestią, rozpoczętą przez poprzedni zarząd spółki było odejście od współpracy z PKP Informatyką. Jak poinformował Libiszewski, trwają rozmowy pomiędzy spółkami. – Będziemy starać się kontynuować tę współpracę, ale na bardziej efektywnych zasadach – mówi prezes PKP Cargo. Przewoźnik chce wzmocnić udział IT w swoich procesach.

Więcej o wynikach rocznych PKP Cargo przeczytasz tutaj. Natomiast o planach nowego prezesa spółki więcej piszemy w tym miejscu.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Szczecin (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Biznes
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Szczecin (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS