Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Związek Dyżurnych Ruchu oburzony komentarzem ws. Szczekocin i postępowaniem PLK

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
02-02-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Związek Dyżurnych Ruchu oburzony komentarzem ws. Szczekocin i postępowaniem PLK
Fot. Grzegorz Koclęga
Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu przesłał do redakcji „Rynku Kolejowego” pełne oburzenia stanowisko w sprawie udziału PKP PLK w procesie apelacyjnym dotyczącym katastrofy w Szczekocinach oraz komentarza, którego udzielił „Rynkowi Kolejowemu” Przemysław Wierzbicki, partner zarządzający kancelarii WARP reprezentującej w procesie zarządcę infrastruktury.

Przypomnijmy, że Sąd apelacyjny w Katowicach wydał wyrok w sprawie o spowodowanie katastrofy pod Szczekocinami. Obojgu oskarżonym dyżurnym ruchu podwyższono kary więzienia – do 6 i 3,5 roku. Wyrok jest prawomocny. Przed ogłoszeniem wyroku opublikowaliśmy komentarz Przemysława Wierzbickiego. Adwokat przedstawił w nim istotę sporu w sądzie apelacyjnym oraz uzasadniał, dlaczego jego zdaniem kara dla dyżurnych ruchu powinna zostać podwyższona. Z komentarzem można zapoznać się tutaj. Jako Redakcja podkreślamy, że o planowanej publikacji i o możliwości opublikowania polemiki informowaliśmy zarówno przedstawicieli Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu, jak i obrońców oskarżonych w tym procesie.

Stanowczy protest delegatów ZZDR PKP

Delegaci Sektorowego Zebrania Delegatów Sektora Infrastruktury Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP w stanowisku skierowanym do Redakcji Rynku Kolejowego oraz szeregu instytucji zarówno rządowych, jak i kolejowych wyrazili „stanowczy protest i oburzenie” w związku ze „skandalicznymi wypowiedziami” adwokata Przemysława Wierzbickiego oraz z powodu występowania spółki PKP PLK SA w roli oskarżyciela posiłkowego w tym procesie, żądającego zaostrzenia kar dla dwojga dyżurnych ruchu.

Zdaniem związku adwokat występujący w sprawie jako reprezentant jednej ze stron nie jest uprawniony do publicznego komentowania procesu i wskazywania czyjejkolwiek winy przed wydaniem przez sąd wyroku. – Jedyną instytucją uprawnioną do wskazywania winnego jest sąd, a oskarżony staje się winnym dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.

Związkowcy uważają też, że stwierdzenie, iż „kara, która musi spełniać wymogi prewencji ogólnej”, przypomina „najczarniejsze czasy sądownictwa RP z epoki Stalinizmu kiedy to dla <<dobra ludu>> stosowano odpowiedzialność zbiorową”. Zdaniem związkowców, „nikt tak jak dyżurni ruchu nie wiedzą, co to jest odpowiedzialność i sumienność w wykonywaniu swojej codziennej pracy”. ZZDR żąda w związku z tym przeprosin w stosunku do całej grupy zawodowej.

Brak konsekwencji dla zwierzchników

W stanowisku specjalnie podkreślono, że zdaniem delegatów dwoje oskarżonych w procesie dyżurnych ruchu „zostało potraktowanych jak przysłowiowe kozły ofiarne po to aby w cieniu ich sprawy, ukryć szereg błędów i rażących zaniedbań popełnionych przez osoby odpowiedzialne za prawidłowy nadzór i odbiory techniczne robót inwestycyjnych, za prawidłowe wykonanie prac torowych, za prawidłowe przeprowadzenie szkoleń i instruktaży stanowiskowych czy wreszcie za bieżący nadzór z tytułu zwierzchnictwa służbowego”. – Kolejny raz, jak zwykło się postępować w takich przypadkach, winnymi uznano szeregowych pracowników, natomiast osoby odpowiedzialne za niedopełnienie swoich obowiązków mających na celu przygotowanie pracownika do pracy oraz zapewnienie temu pracownikowi odpowiedniego środowiska pracy, cieszą się wolnością i nadal pracują w strukturach spółki PKP PLK SA, oby tylko nie do następnego tragicznego zdarzenia – dodają związkowcy.

Na koniec ZZDR podkreśla, że za „kolejny skandal” uważa fakt, że dyżurni ruchu „decyzją <<ambitnego prokuratora>> zostali zatrzymani o świcie przez policjantów i trafili do aresztu niczym pospolici bandyci mimo braku jakichkolwiek przesłanek dających podstawy do sądzenia, że będą mataczyć i utrudniać śledztwo, natomiast winnych zaniedbań z tytułu nadzoru a tym samym współodpowiedzialnym za wynikłą katastrofę i odwołanym ze stanowisk, powierzono inne lub wręcz utworzono nowe stanowisko”.

Stanowisko dyżurnych można pobrać tutaj.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5