Partnerzy serwisu:
Pasażer

Zmiana czasu zostanie na kolejne pięć lat

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-10-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Zmiana czasu zostanie na kolejne pięć lat
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zmiany czasu. To jednak wymóg biurokratyczny, bo prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 30 na 31 października.

Zamieszanie w mediach związane z możliwym odejściem od zmiany czasu wywołał przed tygodnie, "Fakt". Europoseł PiS Karol Karski powiedział gazecie, że "realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym".

MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu

Atmosferę podgrzała informacja przygotowywaniu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowego rozporządzenia w sprawie zmiany czasu. MRiT opublikowało jednak komunikat z którego jasno wynika, że to wymóg biurokratyczny, związany z końcem ważności poprzedniego rozporządzenia. 

Ministerstwo poinformowało, że  Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu. - Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu - mówi wiceminister Olga Semeniuk cytowana w komunikacie.

Zmiana czasu pozostanie jeszcze na pięć lat?


Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego. - Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy - odwołujemy czas letni. I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego a nie prac nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią - podsumowuje ministerstwo.

Najbliższa zmiana czasu nastąpi już w nocy z 30 na 31 października. Przechodząc na czas zimowy, przestawimy wskazówki zegarków z godziny 3:00 w nocy na 2:00. PKP PLK nie wydała jeszcze tradycyjnego komunikatu dotyczącego zmian czasu na kolei, co roku odbywa się to jednak identycznie - pociągi będące w drodze podczas zmiany czasu zatrzymują się na godzinę na najbliższej stacji, by pojechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. W 2019 roku postój ze względu na zmianę czasu, objął 27 pociągów - 17 PKP Intercity, 1 Przewozów Regionalnych, 7 Kolei Mazowieckich oraz 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zmiana czasu na letni w pociągach PKP Intercity

Infrastruktura

Zmiana czasu także na kolei

Pasażer

Zmiana czasu także na kolei

Redakcja 24 października 2020

Zmiana czasu. Pociągi znów postoją godzinę

Pasażer

Zmiana czasu. Pociągi znów postoją godzinę

inf. pras oprac. kł 22 października 2020

Zobacz również:

Zmiana czasu na letni w pociągach PKP Intercity

Infrastruktura

Zmiana czasu także na kolei

Pasażer

Zmiana czasu także na kolei

Redakcja 24 października 2020

Zmiana czasu. Pociągi znów postoją godzinę

Pasażer

Zmiana czasu. Pociągi znów postoją godzinę

inf. pras oprac. kł 22 października 2020

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5