| lm, Rynek Kolejowy ⚫ 15.09.2015 ⚫
298
Sklepy Biedronki funkcjonują obecnie na kilku krajowych dworcach. Po jednym sklepie znajdziemy na dworcach Warszawa Wschodnia, Kraków Główny i Warszawa Centralna. Zwłaszcza ten ostatni wzbudził spore zainteresowanie mediów – sklep został zlokalizowany na antresoli i jak zauważyli dziennikarze w pierwszych tygodniach nie odwiedzało go zbyt wielu klientów. Z punktu widzenia PKP SA pozyskanie nowego najemcy było jednak sukcesem.
– Warszawa Centralna to przykład udanej komercjalizacji dworców kolejowych. Obecnie stopień wynajęcia powierzchni w obiekcie wynosi 93%. Przestrzeń handlowo-usługowa na tym dworcu zwiększy się jeszcze pod koniec roku, kiedy w hali głównej oraz remontowanych obecnie galeriach podziemnych pojawią się nowe lokale komercyjne – mówi Marta Zabłocka, dyrektor Departamentu Komercjalizacji w PKP SA. Prowadzone obecnie w hali głównej Warszawy Centralnej prace związane z budową kontrowersyjnej antresoli mają ułatwić dostęp do powierzchni handlowych dostępnych na piętrze.
Kolej na Wrocław
Kolejnym miejscem w którym miała pojawić się Biedronka, i to już w czerwcu bądź lipcu tego roku, jest dworzec Wrocław Główny. Sieć, podobnie jak kilka innych przedsiębiorców natknęła się jednak na problemy formalne. We Wrocławiu problemem jest bowiem zabytkowy charakter obiektu. Najemcy, którzy zamierzają wynająć powierzchnię w obiekcie, zobowiązani są do pozyskania pozwolenia na budowę.
– Dodatkowo, każdy projekt zagospodarowania przestrzeni w budynku wymaga odpowiednich uzgodnień zarówno z projektantami dworca, jak i z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Stąd możliwe przesunięcia w terminach otwarcia lokali – wyjaśnia Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA. Od razu jednak dodaje, że w ostatnich latach znacznie wzrósł poziom komercjalizacji na dworcu Wrocław Główny, który obecnie wynosi on ok. 95%, co stanowi wzrost o 66 punktów procentowych w porównaniu do wyników z początku 2013 r.
95% powierzchni wynajętych, a lokale puste
W podobnej sytuacji co właściciel Biedronki znalazła się również Sphinx, który planuje otwarcie jednej ze swoich restauracji oraz wypożyczalnia samochodów Express i zakłady bukmacherskie Fortuna. Jeśli zastanawiacie się dlaczego pomimo opóźniającego się otwarcia tych lokali PKP SA chwali się wysokim poziomem komercjalizacji dworca to już to wyjaśniamy: Poziom komercjalizacji odnosi się do powierzchni wynajętych, a umowy z nowymi najemcami są już podpisane, co pozwala ująć wszystko w statystykach.
Co do zasady najemcy uiszczają opłaty od momentu przejęcia lokali od PKP SA, szczegółowe zapisy umów pozostają jednak tajemnicą handlową. Nie wiemy więc czy nowi użytkownicy powierzchni na dworcu Wrocław Główny wnoszą już opłaty na rzecz PKP.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Wiadomo, jakie składy metra przekaże Warszawa do Kijowa
27
Tabor i technika Przy okazji przetargu na operatora reklam w pociągach Metro Warszawskie ujawniło jakie składy rosyjskie zostają w Warszawie, a jakie zostaną przekazane do Kijowa. Reklamy mają się pojawić bowiem w tylko pięciu starych składach rosyjskich.
48 lat kursowania wagonów 105N w Krakowie
777
Zintegrowany transport W środę, 1 marca minęło dokładnie 48 lat od dnia, w którym na krakowskie torowiska po raz pierwszy wyjechał tramwaj 105N, produkowany w chorzowskim przedsiębiorstwie Konstal.
Poznań. Prawoskręt z Towarowej na Święty Marcin prawie gotowy
822
Zintegrowany transport W tym tygodniu na przebudowywanej ul. Św. Marcin w dwóch kluczowych miejscach łączone są szyny tramwajowe: przy rondzie Kaponiera oraz na skrzyżowaniu z ul. Towarową. Tym samym prace związane z torowiskiem na odcinku pomiędzy ul. Towarową a mostem Uniwersyteckim są na ukończeniu – w przyszłym tygodniu planowane jest połączenie także szyn na lewoskręcie.
Wrocław. Na Pomorskiej konstruują nowe torowisko
503
Zintegrowany transport Wrocław przebudowywuje jedną z najważniejszych ulic Nadodrza, a więc Pomorską. Na ulicy pojawi się nowa zieleń a gruntowny remont obejmie torowisko tramwajowe wraz z przystankami. Pojawi się też nowa zieleń. Prace mają się zakończyć na początku 2 kwartału 2024 roku.
Gdańsk z ofertą na modernizację tramwajów 114Na
798
Zintegrowany transport Gdańskie Autobusy i Tramwaje otworzyły oferty w przetargu na modernizację dwóch tramwajów typu 114Na. Efektem prac będzie m.in. klimatyzacja wnętrz. Zamówieniem jest zainteresowany jeden podmiot, ale jego oferta przewyższa budżet zamawiającego.
Wizz Air zawiesi loty z Kiszyniowa i zwiększy oferowanie z Jassów. Nowa trasa do Berlina
776
Infrastruktura Linie lotnicze Wizz Air poinformowały o zawieszeniu od 14 marca lotów do Kiszyniowa. Powodem są obawy dotyczące bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Mołdawii - informuje Agencja Reutera.
Metro: Rusza budowa dodatkowych wind na Polu Mokotowskim
679
Pasażer Na stacji Pole Mokotowskie – w głowicy północnej – ruszyła budowa trzech dodatkowych wind, w tym jednej na peron. Roboty, które potrwają do października, nie będą się wiązać z istotnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu metra.
Zgierz przed rewolucją komunikacyjną i nowym porozumieniem z ŁKA?
7,2k
Pasażer Zgierski samorząd planuje duże zmiany w swoim systemie transportowym. Podłódzkie miasto chce przebudować siatkę linii wywodzącą się jeszcze z czasów obsługi Zgierza przez łódzkie MPK. Rozmawia też o możliwościach rozszerzenia współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną, której rola wciąż rośnie.
Trwa budowa letniej poczekalni na stacji Dąbrowa Górnicza
941
Infrastruktura Przebudowa dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej jeszcze się nie zakończyła, ale budynek nabrał już reprezentacyjnego wyglądu. Ciekawostką jest natomiast mniejsza konstrukcja, która powstaje przy zachodnim skrzydle dworca.
VIII Europejski Kongres Samorządów. Jaka przyszłość decentralizacji
207
Biznes W dniach 6 – 7 marca 2023 roku w Mikołajkach odbędzie się VIII Europejski Kongres Samorządów. Europejski Kongres Samorządów (EKS) jest tworzony przez Instytut Studiów Wschodnich, który jest także organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. EKS to inicjatywa dedykowana do rozwijania wątków samorządowych.
lm, Rynek Kolejowy - Redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >