Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

UTK pokazał dziennikarzom jak przebiega kontrola pociągów przed odjazdem [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
07-08-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Urząd Transportu Kolejowego pokazał dziennikarzom jak wygląda kontrola pociągu przed odjazdem. W okresie wakacyjnych UTK zwiększa liczbę kontroli, z uwagi na warunki atmosferyczne i większą ilość chętnych do podróży.

W 2017 roku kolejarze ze spółek pasażerskich przewieźli 303 miliony pasażerów, co jest wynikiem rekordowym od lat. – Dla UTK to powód do radości, ale rosnąca liczba pasażerów zobowiązuje nas do jeszcze większe dbałości o bezpieczeństwo i komfort przewozów – powiedział prezes UTK, Ignacy Góra.

UTK w wakacje przeprowadza więcej kontroli taboru kolejowego, niż w pozostałe miesiące w roku. W lipcu np. odbyło się kontrola w 82 składach różnych przewoźników. Poza pociągami rozkładowymi kontrolowano także składy kolonijne i specjalne, np. na Festiwal Open’er.

Liczba usterek wykrytych przez UTK spada

– Z zadowoleniem stwierdzamy, że ilość nieprawidłowości spada. Pojazdy kolejowe są w coraz lepszym stanie – ocenił Ignacy Góra. Podczas kontroli pracownicy UTK odkrywają średnio jedną usterkę, zazwyczaj nie są to kwestie bardzo istotne. Pamiętajmy, że urząd, w razie braku reakcji na uwagi kontrolerów a także za opóźnianie w korekcie nieprawidłowości, może nałożyć karę na przewoźnika, w najwyższym wymiarze nawet do 2% przychodów. W roku 2017 zdarzały się jednak kary niższe – do kilku tysięcy złotych.

Kontrolerzy UTK sprawdzają pociągi w obszarze technicznym – tzn. badają, czy wagony są zdatne do drogi od strony technicznej w warstwie biegowej, a także np. sprawdzają uprawnienia maszynistów. Drugim sprawdzanym obszarem jest to, z czym styka się pasażer. Tutaj sprawdza się właściwe działanie klimatyzacji czy ogrzewania, sprawność drzwi wejściowych i międzywagonowych a także toalet, obecność atestowanych gaśnic w pociągu.

Temperatura w wagonach nie może być wyższa niż...

Ignacy Góra przypomniał, że istnieją odpowiednie wytyczne co do temperatury w pociągach. To szczególnie interesowało dziennikarzy, którzy na Olszynce Grochowskiej sami odczuwali na sobie skutki wysokiej temperatury.

– Gdy na zewnątrz jest 30 stopni C, w środku musi być 25 stopni, jeśli na zewnątrz jest 25 stopni C. na w środku nie może być cieplej niż 23,5 stopnia C – mówił prezes Ignacy Góra.

Obecnie kontrole sprawności taboru wykonuje około 70 pracowników siedmiu oddziałów terenowych UTK. W pierwszej połowie 2017 roku do UTK wpłynęło 600 skarg od pasażerów, dotyczących warunków przejazdu pociągami różnych spółek. Przez 6 miesięcy roku bieżącego skarg było ponad 600.


Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5