Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

UTK opublikował aktualizację rejestru pojazdów kolejowych. Najstarszy wagon jest z 1900 roku

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
06-11-2019
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
UTK opublikował aktualizację rejestru pojazdów kolejowych. Najstarszy wagon jest z 1900 roku
fot. Tomasz Górny (Nemo5576), lic. CC BY-SA 3.0 WiWagon typu Kdth ze zbiorów muzeum w Chabówce. Zbudowany w 1942 roku.
Urząd Transportu Kolejowego opublikował aktualizację wykazu pojazdów kolejowych posiadających aktualną rejestrację w Krajowym Rejestrze Pojazdów Kolejowych (NVR). Wykaz zawiera dane aktualne na 30 września 2019 r. W rejestrze znajdują się aktualne dane niemal 104 tysięcy pojazdów.

Każdy pojazd kolejowy eksploatowany na polskiej sieci kolejowej musi zostać zarejestrowany w krajowym rejestrze pojazdów kolejowych (NVR – National Vehicle Register) pod numerem EVN (European Vehicle Number). To oznaczenie składające się z 12 cyfr, zawierające informacje o charakterystyce technicznej pojazdu kolejowego. Urząd Transportu Kolejowego opublikował w ubiegłym roku wykaz zawierający pojazdy posiadające aktualną rejestrację, czyli te, które mogą być eksploatowane na sieci kolejowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji, dla których dane muszą być stale przechowywane – i to aż przez sto lat. 

Jest aktualizacja

Teraz UTK opublikował aktualizację wykazu pojazdów kolejowych posiadających aktualną rejestrację w Krajowym Rejestrze Pojazdów Kolejowych (NVR) Wykaz zawiera dane aktualne na 30 września 2019 r. W rejestrze znajdują się aktualne dane niemal 104 tysięcy pojazdów. W poprzedniej edycji znajdowało się prawie 135 tysięcy pozycji – co oznacza, że było w nim ponad 30 tys. pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jak dowiedzieliśmy się w UTK, zaktualizowany plik z wyciągiem z rejestru obejmuje tylko pojazdy z ważną rejestracją. Można go pobrać w formacie xlsx.

Na potrzeby NVR prowadzonego przez Prezesa UTK, wszystkie pojazdy kolejowe dzieli się na jedną z czterech kategorii: wagony towarowe, wagony pasażerskie, pojazdy trakcyjne i pojazdy specjalne. Rejestr zawiera dane na temat prawie 4,5 tys. wagonów pasażerskich, ponad 115 tys. towarowych, ponad 10 tysięcy pojazdów trakcyjnych oraz blisko 4,3 tys. specjalnych. Łącznie w NVR jest obecnie prawie 137 tysięcy pozycji.

Ile lat ma najstarszy wagon?

W rejestrze można znaleźć ciekawe informacje. Najstarszym zarejestrowanym pojazdem kolejowym w Polsce jest wagon towarowy o symbolu Kdth pochodzący z 1900 roku. W poprzednim rejestrze było łącznie 46 wagonów zbudowanych przed 1940 rokiem; teraz dowiadujemy się, że aktualną rejestrację ma 36 z nich. Wśród wagonów pasażerskich najstarszym jest BCi28 z 1928 roku. Najstarszy pojazd trakcyjny to parowóz Pt47 z 1949 roku. Najstarszy EN57 w rejestrze pochodzi z kolei z 1961 roku. 

Jeśli chodzi o najnowsze pojazdy, to w rejestrze znajdziemy już ok. sześciuset pojazdów lub członów wyprodukowanych w 2019 roku i niewiele więcej wyprodukowanych w roku ubiegłym. Korzystając z danych NVR, warto zwrócić uwagę, że każdy z członów zespołu trakcyjnego wpisany jest jako osobna pozycja w rejestrze. Z obowiązku nadania numeru EVN i rejestracji w bazie NVR wyłączone są pojazdy przeznaczone do eksploatacji np. na bocznicach czy infrastrukturze metra – przypomina UTK.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5