Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

UTK: Mniej wypadków na kolei nie tylko w efekcie pandemii

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
01-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
UTK: Mniej wypadków na kolei nie tylko w efekcie pandemii
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Urząd Transportu Kolejowego opublikował "Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego” za 2020 roku. Jak zauważa prezes Urzędu Ignacy Góra, liczba wypadków spadła dużo bardziej, niż praca eksploatacyjna. 

Jak podsumowuje UTK, w 2020 r. odnotowano 406 wypadków na sieci kolejowej, o 22,7% mniej niż rok wcześniej. Praca eksploatacyjna obniżyła się jedynie o 5,8%, co doprowadziło do historycznie niskiego poziomu miernika wypadków. - Wartość miernika w 2020 r. w obiektywny sposób potwierdza, że polska kolej również w tak trudnym roku była bezpieczniejsza, a spadek liczby wypadków nie jest jedynie efektem spadku wykonywanych przewozów – ocenia dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Dużo mniej wykolejeń i kolizji

Jak podkreśla UTK, każdy z rodzajów wypadków w 2020 r. odnotował spadek. Największe miały miejsce w przypadku wykolejeń i kolizji, których liczba zmniejszyła się odpowiednio o 40% i 35%. Średnio po ok. 15% spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i z udziałem osób nieupoważnionych do przebywania na terenie kolejowym. Znacznie większy spadek odnotowano zatem w przypadku liczby zdarzeń wewnątrz systemu kolejowego, aniżeli z udziałem strony trzeciej. Efektem tego jest wyjątkowo wysoki, wynoszący 77,3% udział wypadków z udziałem strony trzeciej w ogólnej liczbie wypadków.

Spadek liczby wypadków w 2020 r. pociągnął za sobą również spadek liczby osób w nich poszkodowanych. Zginęło 148 osób, o 8,1% mniej niż rok wcześniej, a ciężko rannych zostały 44 osoby (spadek o 8,3%). Aż 98% wszystkich osób poszkodowanych w wypadkach kolejowych w 2020 r. to skutek wypadków z udziałem strony trzeciej – na przejazdach kolejowo-drogowych lub z udziałem osób nieupoważnionych przebywających na terenie kolejowym.

Dokument do pobrania w całości

Wśród bardziej szczegółowych danych, warto odnotować że w ubiegłym roku znacznie wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących bezpieczeństwa ruchu kolejowego (z 393 do 440). Do obszarów, w których odnotowywana jest największa liczba zgłoszeń należy stan techniczny i proces utrzymania infrastruktury kolejowej – jest to niemal połowa wszystkich zgłoszeń - czytamy w raporcie. Nieznacznie poprawił się za to miernik liczby zdarzeń SPAD (niezatrzymanie przed sygnalizatorem zabraniającym jazdy) - było ich 100, co uwzględniając spadek ruchu, stanowi podobny poziom jak rok wcześniej.

Na podobnym poziomie co w 2019 roku utrzymał się ogólny wskaźnik nieprawidłowości (stwierdzanych przez UTK). Największy spadek wskaźnika nieprawidłowości w 2020 r. w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w system zarządzania bezpieczeństwem oraz bezpieczeństwie eksploatacji bocznic kolejowych. Z kolei wskaźnik wzrósł najbardziej jeśli chodzi o spełnienie warunków w zakresie wydanych dokumentów uprawniających, przygotowanie i realizację procesu przewozowego oraz stan techniczny i proces utrzymania infrastruktury kolejowej.

Podsumowanie najważniejszych danych dotyczących bezpieczeństwa kolejowego zawiera opublikowane „Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego”. Dokument można pobrać tutaj.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5