Partnerzy serwisu:
Świat

Ukraina: Nowe połączenie kolejowe z UE przez Mołdawię

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-08-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

ŚWIAT
Ukraina: Nowe połączenie kolejowe z UE przez Mołdawię
fot. PixabayZdjęcie ilustracyjne
Po ćwierć wieku na granicy ukraińsko-mołdawskiej odbudowano linię kolejową wraz z przejściem granicznym. Efektem będzie zwiększenie możliwości ukraińskiego importu oraz eksportu (zwłaszcza zboża) z państw Unii Europejskiej: dalszy ciąg linii prowadzi do Rumunii. Na uwagę zasługuje fakt, że odbudowę – prowadzoną już w trakcie działań wojennych – ukończono w niecałe dwa miesiące.

Linia kolejowa Basarabeasca – Berezyne została wyłączona z użytkowania w niecałą dekadę po rozpadzie ZSRR – w roku 1997. Znaczenie tego krótkiego, 25-kilometrowego odcinka, zwłaszcza w obecnej sytuacji wojennej i gospodarczej, trudno przecenić. Jest on najkrótszą trasą łączącą południe Mołdawii z ukraińskim obwodem odeskim. Pozwala też na pominięcie bezprawnie kontrolowanego przez Rosję Naddniestrza.

Dzięki odbudowie torów Mołdawia zyska bezpośredni dostęp do portu w Odessie oraz do portów na Dunaju: Izmaiłu oraz Reni. Dla Ukrainy linia może stać się natomiast jednym z alternatywnych szlaków eksportu zboża z południa kraju – ważnym szczególnie wobec groźby wznowienia blokady portów czarnomorskich przez armię rosyjską. Choć w lipcu zawarto prowizoryczne porozumienie kończące blokadę, a pierwszy po rosyjskiej napaści statek ze zbożem wypłynął z Odessy 1 sierpnia, zagrożenie takie wciąż istnieje.

W poszukiwaniu alternatywy Ukraina zaczęła bardziej intensywnie korzystać z żeglugi Dunajem, z trasy przez Polskę, a także z innych, z których nie wszystkie chce ujawniać. Przez Basarabeaskę prowadzi zaś dogodny dojazd do portów nad Morzem Czarnym w Rumunii.

Władze Ukrainy od dawna zdawały sobie sprawę ze znaczenia linii. Przywrócenie jej przejezdności planowano już w roku 2015. Ostatecznie umowę ukraińsko-mołdawską w tej sprawie podpisano 23 czerwca bieżącego roku. Przywrócenie przejezdności zajęło więc niecałe dwa miesiące. Zdecydowana większość połączenia transgranicznego (ok. 23 km) leży na terytorium Ukrainy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5