Dzięki wzrostom liczby pasażerów w lipcu i sierpniu, kolej pasażerska poprawiła swoje statystyki przewozowe za 2018 rok. W przewozach towarowych w sierpniu wzrosła praca przy tej samej transportowanej masie.
Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane przewozowe za sierpień tego roku. W segmencie pasażerskim praca przewozowa była wyższa o 7,5%, a eksploatacyjna o 2,1%. Łącznie w dwa wakacyjne miesiące – lipiec-sierpień przewieziono prawie 53 mln pasażerów. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 83 km, przy 82 km w lipcu 2018 r. i 81 km w sierpniu 2017 r.
Udane wakacje po słabym półroczu
Dzięki temu, jak zauważa urząd, po ośmiu miesiącach liczba pasażerów w 2018 r. jest zbliżona do roku ubiegłego. W pierwszym półroczu przewozy
spadły względem ubiegłego roku. Dobry dla kolei pasażerskiej
pod względem przewozów był lipiec – przewieziono o 4,4% osób więcej niż rok wcześniej. Sierpień był jeszcze lepszy – pasażerów było o 5,5% więcej niż rok temu, czyli 26,32 mln.
Udane były wakacje w PKP Intercity. Od początku czerwca do końca sierpnia 2018 roku z usług PKP Intercity skorzystało blisko 13,5 mln pasażerów, czyli o milion więcej niż podczas ubiegłorocznych wakacji.
To najlepszy sezon letni przewoźnika od ośmiu lat.
Narastająco od początku roku spadł udział w przewozach PKP SKM Trójmiasto, Przewozów Regionalnych oraz dotkniętych remontami Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa. Oprócz PKP Intercity rośnie udział w rynku Kolei Małopolskich i Kolei Dolnośląskich.
Sierpień w przewozach towarowychPrzewozy towarowe od początku roku notowały wzrosty. W sierpniu ten wzrost został wyhamowany do 0,32%, ale tylko w zakresie przewiezionej masy. Praca przewozowa wyniosła 5 125,55 mln tonokilometrów i była o 6,48% wyższa niż przed rokiem. Praca eksploatacyjna wyniosła blisko 7,6 mln pociągokilometrów, co oznacza wartość wyższą o 7,5% niż rok temu. Średnia odległość przewozu jednej tony wyniosła 243 km.
Od stycznia do sierpnia łącznie przewieziono 166 mln ton towarów. Praca przewozowa w tym okresie w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku była wyższa o blisko 11,3 %, zaś eksploatacyjna o ponad 12,8%.