NUMER 11/2022
NUMER 11/2022
Temat numeru:
Przewozy intermodalne
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Taniej lub wręcz za darmo – akcja Dzień bez Samochodu na kolei

| Jakub Madrjas 19.09.2019 8,5k

Taniej lub wręcz za darmo – akcja Dzień bez Samochodu na kolei
rys. ŁKA
22 września obchodzony jest Dzień bez Samochodu. Z tej okazji przewoźnicy kolejowi i samorządy obniżają ceny biletów lub wręcz umożliwiają kierowcom bezpłatną jazdę. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to też okazja np. do tańszego przewiezienia rowerów pociągiem.
W poniedziałek rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który zakończy się 22 września Dniem Bez samochodu. Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia odbywa się pod hasłem „Chodź z nami”. Kolej przygotowała z tej okazji specjalne oferty.

Zwiedzanie zaplecza technicznego oraz bezpłatne przejazdy ŁKA z okazji dnia bez samochodu

Z okazji Dnia bez Samochodu Łódzka Kolej Aglomeracyjna przygotowała atrakcje i specjalne oferty dla pasażerów. W najbliższą niedzielę będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami spółki. Za bilet nie zapłacą podróżni posiadający ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz towarzyszące im osoby: maksymalnie tyle, na ile zarejestrowany jest samochód. Tego dnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna otwiera swoje Zaplecze Techniczne dla zwiedzających. W ramach dnia otwartego pracownicy ŁKA oprowadzą po Zapleczu, planowane są również dodatkowe atrakcje, m.in. zwiedzanie kabiny maszynisty. Podczas zwiedzania będzie można odwiedzić mobilny ekopunkt ŁKA i wziąć udział w quizie z nagrodami.

Warszawa: Dni Transportu Publicznego – „Samochód wysiada!” 

W sobotę, 21 września, ZTM Warszawa zaprasza na coroczne święto komunikacji miejskiej, obchodzone w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W niedzielę, 22 września, w „Dniu bez samochodu” podróże komunikacją publiczną będą bezpłatne. Dni Transportu Publicznego to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej. W tym roku swoje podwoje otworzą zajezdnia Miejskich Zakładów Autobusowych przy ul. Ostrobramskiej 38 oraz Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich przy al. Prymasa Tysiąclecia 102. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem „Samochód wysiada!”. W obu tych miejscach, w godz. 10.00-17.00, na starszych i młodszych czeka moc atrakcji.

Bezpłatne podróże Kolejami Mazowieckimi 

W związku z Europejskim Dniem bez Samochodu, przypadającym w dniu 22 września 2019 r., wzorem lat ubiegłych, Spółka „Koleje Mazowieckie - KM” przyłącza się do obchodów poprzez wprowadzenie pozataryfowej oferty specjalnej Dzień bez Samochodu w KM oraz w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.

W ramach oferty podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.

Kujawsko-pomorskie: Tydzień transportu ekologicznego z ofertą na kolei

Samorząd województwa kujawsko – pomorskiego wspólnie z przewoźnikami kolejowymi Arriva oraz Przewozy Regionalne przygotował dla mieszkańców województwa specjalne oferty zachęcające do korzystania z transportu kolejowego. Przez cały tydzień od 16 do 22 września 2019 roku we wszystkich pociągach uruchamianych przez Arriva będzie można przewieźć rower za symboliczne 1 zł.  W niedzielę (22 września) podczas Dnia bez Samochodu, każdy pasażer posiadający przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu mechanicznego (samochodu, motoru, skutera) będzie uprawniony do przejazdu pociągami Arriva, w dowolnej relacji za  jedyne 1 zł.

Małopolskie: Przejazdy za złotówkę

Samorząd wojewódzki we współpracy z Kolejami Małopolskimi i Przewozami Regionalnymi wprowadził specjalną ofertę biletową. 22 września, wszyscy użytkownicy aplikacji mobilnej iMKA, czyli mobilnej wersji Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, będą mieli możliwość zakupu specjalnego biletu za symboliczną złotówkę uprawniającego do nielimitowanej liczby przejazdów, w granicach Małopolski pociągami Kolei Małopolskich i Polregio oraz autobusami funkcjonującymi w ramach systemu ALD (Autobusowe Linie Dowozowe) na obszarze Gmin Wieliczka, Świątniki Górne i Gdów. Dodatkowo bilet ten będzie uprawniał do nieodpłatnego przewozu roweru.

Natomiast 21 września samorząd zaprasza na „Dni Transportu w Krakowie". W programie m.in. zabytkowy pociąg kursujący na trasie Kraków Główny - Kraków Płaszów, ekspozycja specjalistycznych pojazdów służb transportowych, wystawa taboru kolejowego, wielka parada lokomotyw, konkursy, warsztaty i atrakcje dla dzieci.

Rower za złotówkę z PKP Intercity

Do 22 września 2019 można skorzystać z promocji Rower za złotówkę z PKP Intercity. Dzięki ofercie specjalnej przewieziesz rower płacąc jedynie 1 zł. Oferta obowiązuje w pociągach wszystkich kategorii w połączeniach krajowych. Promocyjne bilety na przewóz roweru (w miarę dostępności miejsc dla osób przewożących rower) kupisz przez internet, w kasach jak również u konduktora.

Europejski dzień bez samochodu w Kolejach Wielkopolskich

Jak informuje przewoźnik, każda osoba na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu, będzie mogła skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami osobowymi uruchamianymi przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. w obrębie województwa wielkopolskiego oraz poza obręb Wielkopolski od i do stacji Zbąszynek, Kutno, Mogilno. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawniać będzie do darmowego przejazdu tylko jedną osobę.

W danym dniu osoby chcące podróżować w relacjach dłuższych tj., przekraczające granice województwa wielkopolskiego oraz stacje Zbąszynek, Kutno, Mogilno, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa i od stacji Zbąszynek, Kutno, Mogilno do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie.

Koleje Śląskie: 22 września zamień auto na pociąg

Bezpłatne przejazdy z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu będą obowiązywać przez cały dzień, na wszystkich naszych liniach – jedyny drobny wyjątek stanowi przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin. Aby skorzystać z powyższej propozycji wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. Co istotne, każdy kierowca może zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Bezpłatne przejazdy pociągami na Pomorzu

Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalną ofertę: w niedzielę 22 września każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, będzie mógł za darmo bez opłat jeździć pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych. Wystarczy w podróż zabrać dowód rejestracyjny samochodu i dokument potwierdzający tożsamość. Oferta obowiązuje do północy na terenie całego województwa.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Polregio

W ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu, oprócz wydłużenia terminu ważności biletów turystycznych oraz mini biletów turystycznych, Spółka Przewozy Regionalne włączy się również w obchody Dnia bez Samochodu w województwie małopolskim, pomorskim, wielkopolskim oraz we Wrocławiu. Bilety turystyczne oraz mini bilety turystyczne, uprawniające do wielokrotnych przejazdów w ciągu weekendów to świetne rozwiązanie dla osób lubiących weekendowe oraz ekonomiczne podróże.

Bilety turystyczne oraz mini bilety turystyczne będą obowiązywać od piątku 20 września od godz. 0:01 do poniedziałku 23 września do godziny 6.00. Ponadto według obowiązujących zasad wynikających z umów o wzajemnym świadczeniu kolejowych usług przewozowych, bilety turystyczne będą honorowane również przez innych przewoźników: Arriva RP, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną w tych samych godzinach. Posiadacze biletów weekendowych mogą na jego podstawie podróżować również na wybranych odcinkach linii kolejowych poza granicami Polski. Szczegółowe wykazy odcinków, na których honorowane są te bilety, znajdują się na stronie www.polregio.pl.

Wrocław

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2019 r. czyli podczas Dnia bez Samochodu, podróżni korzystający z przejazdów pociągami REGIO pomiędzy stacjami znajdującymi się w granicach administracyjnych miasta Wrocławia, będą mogli podróżować nieodpłatnie bez konieczności posiadania biletu na przejazd.
W przypadku przejazdu od stacji znajdującej się w granicach administracyjnych miasta Wrocławia do stacji położonej poza jego granicami, należy posiadać lub nabyć ważny bilet na przejazd od ostatniej stacji na terenie Wrocławia do stacji przeznaczenia. Tak samo, pasażerowie podróżujący do Wrocławia spoza jego granic administracyjnych są zobowiązani do posiadania lub nabycia ważnego biletu na przejazd od stacji wyjazdu do pierwszej stacji na terenie Wrocławia.

Województwo wielkopolskie

W ramach akcji prowadzonych przez regionalny oddział województwa wielkopolskiego POLREGIO, 20 września 2019 r., każda osoba, która okaże podczas kontroli dokumentów przewozu ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mieć możliwość nieodpłatnego przejazdu pociągami REGIO na obszarze województwa wielkopolskiego ograniczonego stacjami: Wydartowo, Wyrzysk Osiek, Lipka Krajeńska, Lotyń, Szydłowo Krajeńskie, Krzyż, Zbąszynek, Rawicz, Pawłów Wielkopolski, Łęka Opatowska, Radliczyce. Osoby, które będą podróżować poza granice województwa wielkopolskiego, będą zobowiązane do nabycia biletu na przejazd dalszy niż ostatnia stacja znajdująca się na terenie województwa.

Co istotne na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu przejazd może odbywać równocześnie tylko jedna osoba. Przewóz bagażu ręcznego, rowerów i zwierząt odbywać się będzie według zasad przewidzianych w Regulaminie przewozu (RPR), z tym, że za dokument przewozu uznawany będzie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Województwo pomorskie

22 września 2019 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, na podstawie okazanego podczas kontroli dokumentów przewozu, ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego oraz dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość, każda osoba, będąca właścicielem auta będzie mieć możliwość nieodpłatnego przejazdu pociągami REGIO na obszarze województwa pomorskiego ograniczonego stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole.

Osoby zamierzające podróżować poza granice województwa pomorskiego zobowiązane będą do nabycia biletu na przejazd dalszy od jednej z ww. stacji. Przewóz bagażu ręcznego, rowerów i zwierząt odbywać się będzie według zasad przewidzianych w Regulaminie przewozu (RPR), z tym, że za dokument przewozu uznawany będzie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Województwo małopolskie

Również w niedzielę, 22 września 2019 r. rozpoczyna się specjalna promocja obowiązująca na obszarze województwa małopolskiego ograniczonego stacjami: Kęty Podlesie, Oświęcim, Balin, Bukowno Przymiarki, Kozłów, Wałki. W dniu obowiązywania akcji podróżujący będą mogli kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA bilet za 1 zł, uprawniający do wielokrotnych przejazdów oraz nieodpłatnego przewozu roweru pociągami REGIO, obowiązujący od godziny 0:01 do 24:00. Dodatkowo bilety zakupione w ramach promocji honorowane będą również w pociągach Kolei Małopolskich oraz w Autobusowych Liniach Dowozowych. Do promocyjnych biletów nie będą wydawane bilety na przewóz bagażu ręcznego lub psa.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Łódzkie (1796)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer

Wiecej z regionu:

Łódzkie (1796)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 11/2022
NUMER 11/2022
Najnowszy numer miesięcznika „Rynek Kolejowy” dedykowany jest wyzwaniom, które stawia przed branżą zmiana otaczającej nas rzeczywistości… wcale zresztą nie pierwsza w ostatnich latach. Oprócz tego jak zwykle zapraszamy do lektury ciekawych wywiadów z samą czołówką producentów taboru i wykonawców infrastruktury. Nie brakuje również aktualności, takich jak rozbudowa portów, powrót pociągów na Litwę czy sytuacji transportu miejskiego.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5