Partnerzy serwisu:
Pasażer

Śląskie powiększa pracę ekspoatacyjną

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-11-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Śląskie powiększa pracę ekspoatacyjną
Fot. BP Tomasz Żak
Zwiększona praca eksploatacyjna, w tym więcej pociągów w godzinach szczytu na popularnych trasach - tak województwo śląskie reklamuje nowy rozkład jazdy.

10 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018. Z inicjatywy Zarządu Województwa Śląskiego roczna praca eksploatacyjna względem obecnego rozkładu ulegnie zwiększeniu o ok. 5%. Wyniesie ona ok. 8,9 mln pociągokilometrów, z czego niespełna 7 mln wykonają Koleje Śląskie, a ok. 1,9 mln Przewozy Regionalne. Województwo Śląskie przeznacza rocznie ok. 180 mln zł na organizację transportu kolejowego. Z tej kwoty ok. 140 mln zł otrzymują Koleje Śląskie, a 40 mln zł Przewozy Regionalne (w tym ok. 5 mln zł ze środków Funduszu Kolejowego).

Celem wprowadzanych zmian jest zapewnienie lepszej dostępności transportowej zarówno wewnątrz województwa, jak i na liniach stycznych z województwami ościennymi - informuje Urząd Marszałkowski.

Wybrane najważniejsze zmiany na wybranych liniach komunikacyjnych Województwa Śląskiego:

 • Częstochowa – Katowice – Gliwice 
Na odcinku Katowice – Gliwice zostanie wprowadzony 20-minutowy takt w godzinach szczytów przewozowych, czyli między godziną 5.30 a 8.30 oraz 14.00 a 17.00. Dla poprawy komfortu podróżowania na odcinku Częstochowa – Katowice pociągi osobowe zostaną uzupełnione 3 parami pociągów przyśpieszonych. W kluczowych godzinach wjazdy pociągów do Katowic od strony Zawiercia odbywać się będą nawet co 15 minut. Również wjazdy porannych pociągów do Częstochowy oraz powroty po południu zostały ułożone w taki sposób, aby odbywały się co około pół godziny w godzinach szczytu.
 • Katowice – Tychy Lodowisko 
Dzięki zwiększeniu liczby połączeń takt 30-minutowy będzie obowiązywał dłużej, zarówno rano (do godz.10.00), jak i po południu (do godz. 19.30). Jest to odpowiedź na obserwowane wydłużenie okresu szczytów przewozowych w związku z uelastycznieniem czasu pracy przez wielu pracodawców.
 • Katowice – Oświęcim 
Poprawa stanu infrastruktury kolejowej i związane z tym wyraźne skrócenie czasu jazdy (Katowice – Oświęcim: 48 minut) stanowi przesłankę do zwiększenia liczby połączeń z 7 do 9 par w dobie. W godzinach popołudniowych pociągi z Katowic do Oświęcimia będą odjeżdżać co godzinę.
 • Katowice – Sławków – Olkusz
Liczba par pociągów w dobie zwiększy się z 4 do 6 poprzez uruchomienie w dni robocze dodatkowych 2 par pociągów do stacji Olkusz.
 • Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Bohumin
Poranny pociąg z Krakowa do Rybnika zostanie przesunięty na wieczór, tak, aby zapewnić powroty z Krakowa oraz odjazd z Katowic po godzinie 20.00, co pozwoli wypełnić obecną dwugodzinną lukę na odcinku Katowice – Rybnik. Przez przejście graniczne Chałupki/Bohumin dalej będzie kursowało 6 par pociągów. Oferta została tak skonstruowana, aby zarówno rano jak i wieczorem przejazdy przez granicę były możliwe w obie strony.
 • Rybnik – Katowice – Kraków Główny – Rzeszów Główny 
Dzięki dobrej współpracy z Województwem Małopolskim oraz Podkarpackim uruchomione zostaną 3 pary bezpośrednich codziennych pociągów łączących Katowice z Rzeszowem, spośród których 1 para będzie rozpoczynać i kończyć bieg w Rybniku. Ponadto na odcinku Katowice – Kraków liczba połączeń ulegnie zwiększeniu z 6 do 9 par w dobie. Wszystkie pociągi do Rzeszowa oraz prawie wszystkie do Krakowa będą obsługiwane nowym taborem zakupionym w ramach projektu Południowej Grupy Zakupowej.
 • Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków Główny 
Lepsze wykorzystanie taboru pozwoli na uruchomienie nowego pociągu wyjeżdżającego z Bielska-Białej o godz. 8.25 (wjazd do Krakowa o 11.16) oraz wyjeżdżającego z Krakowa o godz. 12.48 (wjazd do Bielska-Białej o 15.40). Wszystkie 7 par pociągów będzie kursować codziennie. Dzięki oddaniu do eksploatacji nowej łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki pociągi z Bielska-Białej będą wjeżdżać do centrum Krakowa, czyli do stacji Kraków Główny, a nie tak jak ma to miejsce obecnie, do Krakowa Płaszowa.
 • Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń 
Wszystkie pociągi osobowe kursujące na tej linii będą codzienne, dzięki rozszerzeniu terminów kursowania. Układ pociągów przyśpieszonych będzie podobny jak obecnie, tzn. w dni robocze kursować będą pociągi dowożące do pracy w Katowicach, a w dni wolne dowożące turystów w Beskid Żywiecki. Zadanie to będzie spełniał również pociąg Ornak do Zakopanego opisany poniżej. Ponadto ostatnia para pociągów w dobie będzie wydłużona do stacji Żywiec. Umożliwi to podróż z Katowic do Żywca po godzinie 23.00 oraz odwrotnie, podróż z Żywca do Katowic po godzinie 21.00.
 • Katowice – Zakopane 
Przyśpieszony pociąg Ornak z Katowic do Zakopanego przez Bielsko-Białą, Żywiec, Jeleśnię, Suchą Beskidzką, Rabkę Zdrój będzie kursował przez 63 dni w roku: w wybrane dni w okresach świątecznych, weekendy śląskich ferii zimowych oraz we wszystkie dni wolne od pracy w okresie od 1 maja do 30 września. Jest to możliwe dzięki wsparciu inicjatywy przez Województwo Małopolskie i ujęciu połączenia w umowie publicznego transportu zbiorowego. Pociąg będzie wyjeżdżał z Katowic o godz. 6.40,by wjechać do Zakopanego o godz. 11.10. Odjazd kursów powrotnych zaplanowano na godzinę 16.38 z Zakopanego i wjazd do Katowic o godz. 20.50.
 • Katowice – Cieszyn 
Z Cieszyna do Katowic i z powrotem będzie można podróżować dwoma nowymi bezpośrednimi pociągami przyśpieszonymi, kursującymi zarówno w dni wolne, jak i dni robocze.
 • Gliwice – Kędzierzyn-Koźle oraz Gliwice – Opole 
Na obu liniach będzie kursować po jednej dodatkowej parze pociągów w ciągu dnia w godzinach międzyszczytowych, celem zagęszczenia siatki połączeń.
 • Kędzierzyn-Koźle – Racibórz 
Na linii zostanie uruchomiony dodatkowy pociąg dowożący do Raciborza na 6.00 rano oraz powrotny z Raciborza po godzinie 21.00 (w dni robocze bezpośredni do Opola). Część połączeń będzie obsługiwana nowym taborem należącym do Województwa Opolskiego.

Województwo Śląskie we współpracy z Miastem Rybnik i Miastem Wodzisław Śląski zamierza w drugiej połowie 2018 roku uruchomić dodatkowe połączenia kolejowe na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski. Liczba par pociągów wzrośnie do 27 w ciągu doby, co pozwoli spełnić założenia: przynajmniej dwa pociągi w ciągu godziny w każdą stronę w godzinach szczytu w dni robocze, pociąg co godzinę w każdą stronę poza godzinami szczytu w dni robocze oraz przez cały dzień w dni wolne. Będzie to pierwszy przypadek w województwie śląskim, gdzie samorządy zrefundują część kosztów uruchomienia pociągów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W przyszłym roku, w związku z prowadzonymi pracami torowymi, PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadzą pięć zmienionych organizacji ruchu, czyli korekt rocznego rozkładu jazdy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Tabor i technika

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Michał Szymajda 07 lipca 2023

Ilu podróżnych jeździ między Skoczowem i Cieszynem?

Biznes

Jedna oferta na nowe zespoły trakcyjne dla Kolei Śląskich

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Tabor i technika

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Michał Szymajda 07 lipca 2023

Ilu podróżnych jeździ między Skoczowem i Cieszynem?

Biznes

Jedna oferta na nowe zespoły trakcyjne dla Kolei Śląskich

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5