
| Roman Czubiński ⚫ 26.12.2012 ⚫
145
Liczba zorganizowanych imprez (6 edycji Dni Otwartych, Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, Dni Transportu Publicznego, Święto Kolejarza oraz dwudniowe Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw) przyniosła wzrost zainteresowania zwiedzaniem parowozowni. Ekspozycję obejrzało 4396 osób – najwięcej od czasu jej otwarcia w 2005 r. Obiekt gości też przeznaczone nie tylko dla miłośników kolei wydarzenia kulturalne pod nazwą „Wieczorów w Parowozowni”. Przyjęto także w dodatkowych terminach kilka grup specjalnych, w tym gości zagranicznych.
Zwiedzanie ekspozycji PSMK jest bezpłatne. Remonty budynków i taboru są możliwe dzięki wsparciu władz państwowych i samorządowych. Stowarzyszenie w mijającym roku pozyskało aż 7 dotacji na łączna kwotę 114 237,00 zł. – Cztery z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, jedną z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, jedną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jedną z Urzędu Miasta Skierniewice – wylicza J. Kurowska-Ciechańska. Sfinansowane z otrzymanych środków projekty to: remont obrotnicy, odbudowa zarwanego pokrycia dachowego hali parowozowej oraz odtworzenie zawalonej konstrukcji dachowej najstarszej części hali z lat 1862-1865. Powierzchnia dachu całej hali głównej wynosi ok. pół hektara, z czego w tym roku udało się wyremontować ponad 500 metrów kwadratowych. Naprawy wymaga jeszcze ok. 4 razy tyle. Dotacje pozwoliły też na zorganizowanie imprez kulturalnych i promocji turystycznej. Innym ważnym źródłem dochodu są kwoty przekazywane przez podatników w ramach „1 procenta” – w tym roku 16 415,01 zł. Także i ta suma, mimo kryzysu gospodarczego, jest wyższa, niż w latach ubiegłych.
Prace budowlane trwały od kwietnia do końca listopada. Rozebrano dawną akumulatornię (przybudówka z okresu powojennego), wymieniono dach nad pięcioma stanowiskami w hali głównej, zabezpieczono część hali zaadaptowaną na biura i warsztaty (tzw. przybudówkę łowicką). Komisyjny odbiór prac odbył się przed Świętem Kolejarza (25 listopada).
Członkowie Stowarzyszenia odnawiają także zgromadzony przez siebie tabor. W tym roku wysiłki skoncentrowano na parowozie Ol49-4 oraz na wagonie „piwiarce”. Rozbudowano też wystawę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Kolekcja pojazdów powiększyła się o Ty23-273, jedyny zachowany w Polsce parowóz szerokotorowy pochodzący z PKP, oraz wagon gospodarczy przebudowany z austriackiej węglarki z początków XX wieku.
Za wieloletnie działania na rzecz upowszechnienia historii kolei, w tym aktywność edukacyjną i wydawniczą, Stowarzyszenie zostało wyróżnione tytułem „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei 2012”. Nagrodę odebrała J. Kurowska-Ciechańska.
Więcej z regionu:
Skierniewice (138)Aplikacja PEKA rusza za kilka dni
2k
Zintegrowany transport W najbliższych dniach dostępna do pobrania będzie Aplikacja PEKA dająca pasażerom wiele wygodnych możliwości. Przede wszystkim będzie można przez nią kupić i okazać bilet okresowy bez konieczności posiadania plastikowej karty PEKA. Pasażerowie będą także mogli korzystać z całkowicie zmodernizowanego systemu obsługi pasażera na portalu PEKA - bilety można kupić prościej, a system zyskał nowy wygląd i kolorystykę.
Szczecin: Przebudowa torów na Kolumba. Zmiany w ruchu
451
Zintegrowany transport Początek roku to duże zmiany w rejonie ulicy Kolumba. Choć harmonogram prac został mocno zmodyfikowany, a na placu budowy pojawiło się sporo niespodzianek, to wykonawca nie zwalnia tempa i przenosi front prac w nowe części przebudowywanej ulicy.
We wrocławskim Klubie Sympatyków Kolei wyremontowali zabytkowy parowóz (ZDJĘCIA)
879
Fotorelacje Trwało to dwa lata i pochłonęło około 4 tysięcy roboczogodzin. Klub Sympatyków Kolei (KSK) we Wrocławiu ukończył remont parowozu TKh 05353 - donosi miejski portal informacyjny.
Port Gdański nie sprzeda (na razie?) spółki PG Eksploatacja
433
Infrastruktura Bez wyboru oferty zakończyła się procedura sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja. Złożone oferty są za niskie w stosunku do obecnej wartości spółki oraz sytuacji geopolitycznej – uznał Port.
Poznań. Korekta rozkładu jazdy linii T12
443
Zintegrowany transport Jak informuje ZTM Poznań, od 7 stycznia zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy na linii "za tramwaj" T12 wzdłuż remontowanej trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie uruchomioną przed świętami linią tramwajową nr 3, autobus T12 będzie kursował o minutę rzadziej niż obecnie. Pozwoli to także poprawić obsługę na innych liniach autobusowych w rejonie remontowanej trasy PST.
Zgierz: Nie możemy samodzielnie zwiększyć częstotliwości linii do Ozorkowa
868
Zintegrowany transport Minął niemal rok od przejęcia obsługi komunikacji zastępczej ze Zgierza do Ozorkowa przez miasto Zgierz. Perspektywy wznowienia kursów tramwajowej linii 46 są wciąż bardzo mgliste, a organizacja połączeń wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla pasażerów. Zwracają oni uwagę m.in. na niską częstotliwość kursów.
Spore utrudnienia w Chorzowie i Katowicach. Kolejne etapy robót tramwajowych
836
Zintegrowany transport Prace na dwóch tramwajowych zadaniach inwestycyjnych – w Chorzowie i Katowicach – wejdą w kolejne etapy, których nie da się realizować przy utrzymanym ruchu tramwajów. Tym samym od 8 i 9 stycznia wprowadzony zostanie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego między Bytomiem, Chorzowem i Katowicami. Zmiany obejmą 18 linii tramwajowych i 5 autobusowych.
Skoczów: Podróżni zostali na lodzie. Koleje Śląskie przepraszają
8k
Pasażer Grupa 27 pasażerów Kolei Śląskich musiała czekać w Skoczowie dwie godziny na przesiadkę, która teoretycznie była zagwarantowana.
Kto wyremontuje dworzec Nowiny Wielkie?
666
Infrastruktura PKP SA otworzyły oferty w ponowionym przetargu na remont dworca Nowiny Wielkie zlokalizowanym na trasie między Gorzowem Wielkopolskim a Kostrzynem nad Odrą. O zamówienie ubiegają się dwa podmioty. Powtórzony został też przetarg na remont dworca Pierzyska.
Bydgoskie autobusy i tramwaje wyjechały na ulice, ale…
4,3k
Zintegrowany transport Do ostatnich dni grudnia nie było pewne, czy linie autobusowe i tramwajowe obsługiwane przez MZK Bydgoszcz będą kursować od 1 stycznia bieżącego roku. Przewoźnik nie był bowiem w stanie porozumieć się z miastem odnośnie stawek za przewozy. Ostatecznie sytuację udało się tymczasowo rozwiązać dzięki aneksowi do obecnej umowy, który jednak nie rozwiązuje sprawy, a tylko odkłada ją w czasie. Niepewność co do stabilności oferty w kolejnych miesiącach wciąż więc pozostaje…
Roman Czubiński - Redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy
Wiecej z regionu:
Skierniewice (138)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >