NUMER 12/2022
NUMER 12/2022
Temat numeru:
Polska-Ukraina
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Ruszają sezonowe koleje wąskotorowe

| jar, Rynek Kolejowy 21.04.2017 848

Ruszają sezonowe koleje wąskotorowe
Skład Kolei Rogów-Rawa-Białafot. Rafał Jasiński
Z informacji udostępnionych przez operatorów wynika, że wraz z początkiem długiego weekendu majowego większość zarządców kolei wąskotorowych rozpocznie uruchamianie ogólnodostępnych pociągów. Poniżej zamieszczamy informacje o rozpoczynającym się sezonie przejazdów turystycznych realizowanych przez operatorów „małych kolei”.
Na północy

Na „Majówkę z koleją” zaprasza Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. W ramach imprezy, w dniach świątecznych 30 kwietnia oraz 1 i 3 maja będą uruchamiane składy turystyczne z Koszalina do Rosnowa Ośrodka (długość trasy to ok. 20 km). W każdym z wymienionych dni pojedzie para pociągów. Wyjazd ze stacji początkowej zaplanowano na 11:00. Ponadto ogólnodostępne pociągi Koszalińskiej KW będą kursowały w okresie wakacji w każdą sobotę i niedzielę (2 pary z Koszalina do Rosnowa Ośrodka) oraz w wybrane dni maja, czerwca i listopada.

Dzień wcześniej rozpocznie sezon Nadmorska Kolei Wąskotorowa. Pociągi obsługujące trasę Gryfice – Trzęsacz – Pogorzelica będą kursowały do 30 września. Trasę Trzęsacz – Pogorzelica składy pokonują tam i z powrotem 5 razy w ciągu doby. Jedna para pociągów obsługuje odcinek Gryfice – Trzęsacz. Pociągi prowadzone są trakcją spalinową.

W sobotę 29 kwietnia rozpoczną kursowanie rozkładowe pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Pojadą one codziennie do 3 maja w relacjach Nowy Dwór Gdański – Stegna – Prawy Brzeg Wisły i Sztutowo – Stegna – Prawy Brzeg Wisły. W ciągu dnia będą kursowały na poszczególnych odcinkach od 2 do 3 par pociągów. Ponadto operator uruchomi składy w wybrane dni czerwca, zaś w wakacje pociągi będą kursowały codziennie. Zakończenie sezonu planowane jest na 2 września.

Uruchomienie ogólnodostępnych połączeń podczas długiego weekendu zapowiedziało także Towarzystwo Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Ogólnodostępne pociągi mają kursować 1 i 3 maja, odjazd ze stacji Białośliwie Wąskotorowe ma być o 13:00, 15:00 i 17:00. Wcześniej, 30 kwietnia operator uruchomi pociąg w ramach akcji charytatywnej.

Na wschodzie

Od 1 maja rozpoczną kursowanie ogólnodostępne pociągi Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Będą one kursowały na odcinku Ełk – Sypitki o długości ok. 16 km. Każdego z tych dni będzie kursował jeden skład, który ze stacji początkowej wyruszy od godzinie 10:00. Składy ogólnodostępne będą kursowały w wybrane dni do końca sierpnia.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez przewoźnika, od początku maja codzienne kursowanie rozpocznie Wigierska Kolej Wąskotorowa. W maju ogólnodostępny pociąg będzie wyruszał o godzinie 13:00. Pokona trasę z Płociczna do Krusznika o długości ok. 10 km. Podczas przejazdu przewiduje się kilka postojów. Skład będzie kursował codziennie do końca września. W miesiącach letnich będzie więcej połączeń.

Również jedyna czynna kolej wąskotorowa w województwie lubelskim rozpocznie kursowanie podczas długiego weekendu majowego. Ogólnodostępny Nadwiślanin będzie kursował w każdą niedzielę od maja do września oraz dodatkowo 30 kwietnia i 3 maja. Przejazd będzie odbywał się na trasie Karczmiska – Opole Lubelskie – Polanówka – Karczmiska (trasa o długości 30 km), z wyjątkiem ostatnich niedziel w miesiącu. Wtedy pociąg będzie dojeżdżał do Poniatowej. Zgodnie z rozkładem pociąg będzie wyruszał o godzinie 11:00.

Także w niedzielę 30 kwietnia rozpocznie kursowanie Pogórzanin – pociąg turystyczny Samorządowej Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Będzie on przejeżdżał trasę o długości ok. 46 km z Przeworska do Dynowa i obsłuży kilkanaście przystanków. Odjazd ze stacji początkowej zaplanowano na 9:00, a powrót o 17:10. Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę do końca września, w miesiącach letnich (czerwiec – sierpień) skład dodatkowo pojedzie w każdą sobotę. Natomiast o dzień wcześniej pociągi rozkładowe uruchomi Fundacja Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. Podobnie jak w latach poprzednich pociągi pojadą z Majdanu do Przysłupa (odjazd o 9:30) oraz z Majdanu do Balnicy (odjazd 13:00). W maju, a także w czerwcu, wrześniu i październiku, pociągi ogólnodostępne będą kursowały w soboty i w niedziele. Codziennie założono kursowanie składów w lipcu i sierpniu. Przewoźnik obsługuje odcinki o łącznej długości 21 km.

Na południu

Pierwszy pociąg rozkładowy Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej w 2017 r. pojedzie 1 maja. Jak zapowiada operator kolei Ciuchcia Expres Ponidzie, będzie on kursował ze stacji Jędrzejów Wąski do Pińczowa (trasa o długości 30 km) w każdą niedzielę do końca września. W trakcie trwającego 8 godzin przejazdu przewiduje się m.in. dłuższy czas na zwiedzanie Pińczowa.

Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej uruchomi pociągi na odcinkach Starachowice – Lipie i Iłża – Marcule, wchodzące w skład Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Pociągi obsługujące oba odcinki o długości odpowiednio 6 i 7 km w trasy wyruszą o godzinie 14:00 w okresie od 30 kwietnia do 3 maja. Potem będzie możliwość przejazdu w każdą niedziele od 4 czerwca do 8 października.

Na zachodzie

W niedzielę 30 kwietnia rozpocznie kursowanie Krośnicka Kolej Wąskotorowa. Pociąg prowadzony lokomotywą parową będzie kursował po trasie o długości ok. 3 km w godzinach od 11:00 do 20:00 do 3 maja. Zgodnie z rozkładem jazdy zakłada się kursowanie od piątku do poniedziałku (w maju i w czerwcu dodatkowo w czwartki). Najwięcej ogólnodostępnych pociągów będzie w soboty i w niedziele. Kolej parkowa zakończy sezon 1 października. Natomiast Kolej Parkowa Maltanka w Poznaniu rozpocznie sezon w piątek, 21 kwietnia. Potrwa on do 17 września. Zaplanowano kursowanie pociągów w godzinach od 10:00 do 19:00. Skład pojedzie co godzinę w dni robocze, a co pół godziny w dni wolne od pracy.

Kursująca w wybrane dni w roku Śmigielska Kolej Powiatowa pojedzie również od 1 do 3 maja. Pociągi obsługujące trasę o długości ok. 12 km ze Śmigla do Starego Bojanowa i Robaczyna pojadą 4 razy każdego dnia, pierwszy kurs zaplanowano na godzinę 10:00. Również od 1 maja rozpocznie się kursowanie pociągów na Średzkiej Kolei Powiatowej. W każdą sobotę, niedzielę i święta, a także w wybrane inne dni (dni robocze wchodzące w długie weekendy, np. 2 maja) będą kursowały w ciągu doby 3 pary pociągów na odcinku Środa Wielkopolska – Zaniemyśl o długości ok. 14 km. Składy będą prowadzone lokomotywą spalinową. Sezon potrwa do 24 września.

Polska centralna

Uruchamiająca ogólnodostępne pociągi w niedziele Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa planuje uruchomić dodatkowe kursy 1 i 3 maja. Pociągi z Piaseczna do Tarczyna ze stacji początkowej odjeżdżają o godzinie 11:00. Operator zakłada kursowanie pociągów rozkładowych do października. Od kwietnia w soboty uruchamiane będą pociągi retro Muzeum Kolei Wąskotorowych w Sochaczewie. Składy prowadzone lokomotywą spalinową pokonają trasę o długości ok. 18 km do stacji Wilcze Tułowickie. W ramach wycieczki odbywa się zwiedzanie muzeum z przewodnikiem oraz spacer po Puszczy Kampinoskiej. Składy uruchamiane będą w każdą sobotę do października, ponadto w lipcu i sierpniu mają być uruchamiane dodatkowe połączenia w środy i niedziele.

O tydzień wcześniej niż większość kolei wąskotorowych, w dniach 22 i 23 kwietnia rozpoczną kursowanie pociągi ogólnodostępne Kolei Rogów – Rawa – Biała. Założono kursowanie pociągów na odcinku Rogów – Jeżów. W każdą niedzielę do 24 września cztery pary pociągów będą pokonywały odcinek o długości 7 km. Dodatkowe pociągi zostaną uruchomione w długie weekendy: majowy, czerwcowy i sierpniowy.

Podobnie jak rogowska wąskotorówka, również Żnińska Kolej Powiatowa uruchomi pociągi ogólnodostępne w przedostatni weekend kwietnia. Sezon jednak rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 3 września. Generalnie 4 pary pociągów będą kursowały codziennie między Żninem a Gąsawą (odcinek o długości 12 km), operator zastrzega jednak pewne wyjątki. Przykładowo w długi weekend majowy po południu będzie uruchamiana piąta para pociągów, zaś w okresie od 26 do 30 czerwca planowane jest wstrzymanie kursowania.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (46250)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer

Wiecej z regionu:

Polska (46250)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 12/2022
NUMER 12/2022
Tematem grudniowego numeru są polsko-ukraińskie relacje kolejowe. Analizujemy to, co dzieje się obecnie na granicy, a także perspektywy rozwoju transportu kolejowego dla dwóch krajów. Gratką numeru jest rozmowa z byłym prezesem Kolei Ukraińskich - Wojciechem Balczunem. Sporo miejsca w numerze poświęcamy trudnej sytuacji na rynku wykonawców, wobec ciągłego braku unijnych środków na modernizację infrastrukturę i taboru.

Wiele miejsca poświęcamy efektom debat na kolejnym listopadowym Kongresie Kolejowym. Rozmawiamy też z prezydentem Poznania o przyszłości transportu w tym mieście. Niezwykle ciekawy jest tekst Michała Szymajdy, który opisał eksperyment jaki miał miejsce na jednej z polskich uczelni, gdzie studenci próbowali kupować bilety kolejowe na rozmaite relacje z Polski za granicę. Jak im poszło?

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5