Partnerzy serwisu:
Biznes

Rusza prywatyzacja Polskich Kolei Linowych

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Exatel

Data publikacji:
13-12-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Rusza prywatyzacja Polskich Kolei Linowych
PKP formalnie rozpoczęło proces prywatyzowania Polskich Kolei Linowych: w czwartek 13 grudnia 2012roku ukazało się ogłoszenie o zaproszeniu do negocjacji. Memorandum informacyjne dla potencjalnych inwestorów będzie dostępne już w przyszłym tygodniu. Intencją PKP jest finalizacja procesu w pierwszej połowie 2013 roku.

Ogłoszenie zostało opublikowane w czwartek w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej” oraz na stronie internetowej PKP.

-Po bardzo dokładnym przygotowaniu ruszamy z procesem prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. Liczymy na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów, które przełoży się na pomyślne sfinalizowanie transakcji z korzyścią dla spółki i jej pracowników, PKP, społeczności lokalnych oraz ruchu turystycznego w regionie – mówi Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP.  Po złożeniu ofert wstępnych zostanie wybrana krótka lista inwestorów, dopuszczonych do badania stanu spółki i jej dokumentów (tzw. due diligence), które będzie prowadzone w miesiącach zimowych (luty/marzec 2013).

Po zakończeniu tego etapu, inwestorzy złożą oferty wiążące. Na ich podstawie zostanie dokonany wybór inwestora, z którym będą podjęte negocjacje finalnych warunków prywatyzacji PKL (wiosna 2013). Intencją PKP jest podpisanie umowy sprzedaży akcji do połowy 2013 roku.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. W 2011 roku osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.

PKL jest w grupie spółek należących do Grupy PKP, przeznaczonych do prywatyzacji. Oprócz niej znaczące procesy prywatyzacyjne toczą w się odniesieniu do PKP Cargo i TK Telekom. O spółkę, do której należy między innymi kolejka na Kasprowy Wierch chce walczyć słowacka firma TMR, która już kilka lat temu kupiła słowacki odpowiednik PKL.

Zainteresowanie kolejami linowymi wyrażały również małopolskie gminy, na terenie których znajduje się infrastruktura PKL, przede wszystkim Zakopane. Samorządowcy powołali do życia spółkę samorządową Polskie Koleje Górskie, która ma przejąć PKL. Poza Zakopanem do spółki PKG przystąpiły gminy Poronin, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska.

Jak podkreślają władze Zakopanego, powołanie własnej spółki pozwoli zablokować przejęcie Polskich Kolei Linowych przez Słowaków. Początkowo polskie gminy i TMR miały złożyć wspólną ofertę na zakup PKL, jednak stronom nie udało isę dojść do porozumienia. Opinie samorządowców dotyczące planów inwestycyjnych TMR są podzielone, a porozumienie ze Słowakami podpisały gminy Szczawnica, Krynica-Zdrój, Czernichów i Zawoja. – Każdy ma prawo wyboru. Zakopane zdecydowało się pójść tą drogą i mają do tego prawo. Jeśli uda im się zebrać środki i pozyskać PKL to będzie oznaczało, że ich decyzja była dobra – mówił w sierpniu szef TMR, Bohus Hlavaty.

Partnerzy działu

EIB
Kolster
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5