Z roku na rok coraz większe jest zaangażowanie środków krajowych w inwestycje kolejowe. W tym roku aż miliard złotych pochłoną inwestycje torowe, do których Unia Europejska nie dołoży ani złotówki.
– Segment inwestycji, których jedynym źródłem finansowania jest pieniądz krajowy nabrał znaczenia w ciągu ostatnich trzech lat – mówi Marcin Mochocki, pełnomocnik zarządu PKP PLK ds. realizacji inwestycji, który przejął zarządzanie inwestycji po odwołanym Wojciechu Folejewskim. Jak poinformował, w tym roku budżet państwa wyda na nie miliard złotych. Z tego około 400 mln złotych będzie pochodzić ze środków krajowych, a ok. 600 mln złotych – z obligacji gwarantowanych przez budżet państwa.
Jak podkreśla Mochocki, inwestycje tego typu muszą zamknąć się w ciągu jednego roku. Dlatego w większości przypadków przetarg należy ogłosić jeszcze w I kwartale. Efekty większości inwestycji przewoźnicy i pasażerowie odczują wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy, choć Mochocki zapowiada, że część zmian uda się wprowadzić podczas wcześniejszych korekt rozkładu.
Spośród inwestycji „krajowych” planowanych na ten rok pełnomocnik zarządu PLK wymienia m.in. kolejne 100 mln zł na prace na Nadodrzance, czy ostatni odcinek połączenia Katowice – Gliwice.
– Efekty prac na tym odcinku już są widoczne. Po zakończeniu prac czas przejazdu skróci się z powyżej 40 minut do 25-30 minut – mówi Maciej Kaczorek, dyrektor biura planowania strategicznego PKP PLK. Kolejne „krajowe” przetargi dotyczą opisywanych już przez RK prac na linii 131, czy warszawskim moście Gdańskim.
Kolejne inwestycje, które zostaną zrealizowane bez unijnych dotacji dotyczą m.in. alternatywnej dla linii E30 na odcinku Kraków – Katowice linii 94, linii 274 do Jeleniej Góry oraz poprawy przepustowości w Poznańskim Węźle Kolejowym poprzez zwiększenie ilości odstępów samoczynnej blokady liniowej. Następne prace to naprawa linii 149, która została zamknięta z powodu szkód górniczych oraz na stacjach Jelenia Góra i Zielona Góra.
Pełną listę planowanych przez PKP PLK przetargów w 2015 roku wraz z jej analizą znajdziesz w Monitorze. Zarejestruj się już dziś!
