Rada Unii Europejskiej ds. Ogólnych zamknęła negocjacje w czterech kolejnych blokach tematycznych pakietu legislacyjnego dla polityki spójności 2014-2020. - Uwzględniono w nich wiele istotnych dla Polski propozycji - zapewnia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Spotkanie, w którym uczestniczył wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda odbyło się 26 czerwca 2012 r. w Luksemburgu pod przewodnictwem prezydencji duńskiej. 10 bloków tematycznych jest już wstępnie zamkniętych na poziomie Rady, czyli negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi. - Każdy z bloków może jeszcze zostać otwarty, ponieważ negocjacje toczą się zgodnie z zasadą, że nic nie jest uzgodnione dopóki wszystko nie jest uzgodnione. Cieszy nas jednak to, że wiele zaakceptowanych na Radzie punktów jest zbieżnych z polskim stanowiskiem dotyczącym przyszłej polityki spójności - podsumował wiceminister Marceli Niezgoda.
Przyjęcie kompromisowych rozwiązań dla czterech bloków tematycznych to kolejny etap negocjacji kształtu pakietu legislacyjnego polityki spójności. Wcześniej, na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w kwietniu br., państwa członkowskie porozumiały się w sześciu innych obszarach. - Udało się wywalczyć możliwość rewitalizacji linii kolejowych - ogłosił MRR w komunikacie prasowym. Jak dodaje ministerstwo, uproscić ma się również sposób rozliczania projektów generujących dochód, np. modernizacji linii kolejowych. W przyszłej perspektywie możliwy będzie wybór pomiędzy obowiązującą obecnie metodą lub nową, polegającą na zastosowaniu określonych w rozporządzeniu lub akcie delegowanym stawek ryczałtowych. Innym ważnym postulatem Polski, który został zaakceptowany w trakcie negocjacji, jest zmiana zasad wsparcia dla Mazowsza, tak, by w możliwie największym stopniu były one zbliżone do reguł obowiązujących w regionach mniej rozwiniętych.
Prezydencja duńska uwzględniła wiele polskich postulatów dotyczących koncentracji tematycznej. Pozytywnym rozwiązaniem jest bardziej elastyczne podejście do tzw. ring-fencingów, czyli wymogu przeznaczania określonej ilości środków unijnych na konkretne cele. Przykładowo możliwe będzie dobrowolne włączenie pieniędzy z Funduszu Spójności do ring-fencingu na gospodarkę niskoemisyjną. Wcześniejsza propozycja mówiła, że ten ring-fencing obejmowałby 10 proc. środków EFRR na poziomie kraju. Po włączeniu Funduszu Spójności byłoby to 12 proc. Decyzję o tym podejmowałyby państwa członkowskie. - Jest to korzystne rozwiązanie dla Polski, gdyż zyskujemy większą elastyczność w dysponowaniu środkami EFRR, z którego można wspierać bardziej różnorodne inwestycje niż w „sztywnym” Funduszu Spójności - uważa MRR.
W trakcie negocjacji został uwzględniony jeszcze jeden postulat Polski: wprowadzenie procedury tzw. fast track dla zmian w programach operacyjnych. W praktyce oznacza to, Komisja Europejska będzie musiała szybciej podjąć decyzję w sprawie proponowanego przez państwo członkowskie podziału rezerwy wykonania pomiędzy poszczególne programy operacyjne. Dzięki temu, po zasileniu programów dodatkowymi środkami z rezerwy, możliwe będzie szybsze ich wykorzystanie.