Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Ukraińcy przejmą od Polaków wymianę wózków w pociągu Lwów Express

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
05-12-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Ukraińcy przejmą od Polaków wymianę wózków w pociągu Lwów Express
fot. Wuhazet, lic. CC BY 3.0Polski wagon na szerokim torze w Przemyślu
PKP Intercity potwierdziło, że nocny pociąg do Lwowa – jedyny jadący przez przejście graniczne w Medyce, w przypadku którego konieczne jest przystosowanie do innej szerokości toru – będzie obsługiwany na ukraińskim, a nie polskim punkcie przestawczym. Oznacza to, że przemyskie stanowisko wymiany wózków przestanie być eksploatowane. Decyzja ma być wynikiem nowych uzgodnień ze stroną ukraińską.

Dość niespodziewanie swoją pracę kończy punkt zmiany rozstawu osi wagonów kolejowych w Przemyślu. PKP Intercity zmienia bowiem organizację ruchu na granicy Przemyśl/Medyka – Mostyska II dla pociągu nr 51/52 „Lwów Express”. Od dnia wejścia w życie nowego rozkładu jazdy nocny kurs z Wrocławia i Warszawy do Lwowa nie będzie już wjeżdżać na polskie stanowisko klasycznego systemu wymiany wózków.

Nowe uzgodnienia z Kolejami Ukraińskimi

– Od 10 grudnia 2017 r. pociągi międzynarodowe nr 51 i 52 będą korzystały z punktu przestawczego w Mościskach – potwierdza Anna Zakrzewska z Zespołu Prasowego PKP Intercity. Dotychczas stanowisko przestawcze na ukraińskiej stacji granicznej Mostyska II nie było wykorzystywane w ruchu pasażerskim. Polski przewoźnik nie wskazuje powodów wprowadzenia zmiany. – Jest to efekt uzgodnień pomiędzy PKP Intercity oraz Kolejami Ukraińskimi [Ukrzaliznycia, UZ] – powiedziała nam jedynie przedstawicielka spółki.

Przypomnijmy, że spółka dąży do wprowadzenia jeszcze jednej zmiany w organizacji ruchu przez przejście w Medyce. Kilka tygodni temu PKP Intercity poinformowało nas bowiem, że rozmawia z UZ o możliwości wznowienia wykorzystywania systemu automatycznej zmiany rozstawu osi SUW 2000. Ukraińcy musieliby jednak w tym celu ponownie uruchomić wagony sypialne, które są przystosowane do użytkowania tej technologii. Nie można więc liczyć na reaktywację nieco zapomnianego polskiego rozwiązania już w najbliższych tygodniach.

Relatywnie duży ruch na polsko-ukraińskim przejściu

Zmiana wykorzystywanego punktu przestawczego z pewnością wpłynie na rozkład jazdy kursu. Dziś w Przemyślu zaplanowana jest bowiem dwugodzinna przerwa, podczas której dokonywane są niezbędne manewry. Na razie nie wiadomo jednak, jak kształtować będzie się grafik obowiązujący od 10 grudnia. Ani polskie wyszukiwarki rozkładowe, ani ich oficjalny odpowiednik ukraiński nie zawierają bowiem wciąż danych dotyczących nocnego kursu.

Ukraiński rozkład jazdy przedstawia już natomiast szczegółowy plan funkcjonowania połączenia Przemyśl Główny – Lwów – Odessa. Pociąg nr 36 wyjedzie z Odessy o 18:26, przejedzie m.in. przez Żmerynkę (0:53), Tarnopol (4:22) i Lwów (7:50), by dotrzeć do Przemyśla o 9:45 czasu polskiego. Skład wyjedzie w drogę powrotną o 18:09. Do Lwowa dotrze o 21:50, do Odessy – o 11:15. Tak samo jak obecnie, kursować mają także dwa szybkie pociągi IC+ do Kijowa: wyjazdy z Przemyśla zaplanowano na 13:10 (przez Tarnopol i Winnicę) oraz na 15:45 (przez Korosteń; czas przejazdu do ukraińskiej stolicy jest w tym przypadku znacznie krótszy).
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5