Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Prace na Towarowej Obwodnicy Poznania mają nadzorcę

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Autor:

PKP PLK

Data publikacji:
09-07-2024
Ostatnia modyfikacja:
09-07-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Prace na Towarowej Obwodnicy Poznania mają nadzorcę
fot. Dariusz Bryłkowski/PKP PLKStacja Poznań Główny
Modernizacja kolejowej Towarowej Obwodnicy Poznania ma zapewniony nadzór. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za ponad 10,6 mln zł (netto) na nadzór nad realizacją prac. To wsparcie dla ważnej inwestycji, która dostosuje linie wykorzystywane obecnie głównie w ruchu towarowym do przejazdów pociągów pasażerskich. Prace budowlane planowane są do wykonania do końca 2027 r.

Dla sprawnej realizacji prac na kolejowej Towarowej Obwodnicy Poznania PKP PLK podpisały umowę na nadzór nad realizacją inwestycji. Wykonawca, Ekocentrum – Wrocławski Ośrodek Usług Ekologicznych, za ok. 10,6 mln zł (netto) będzie czuwać nad całym procesem.

Prace na kolejowej obwodnicy ruszą w drugiej połowie lipca. Początkowo modernizowane będą tory na szlakach Poznań Piątkowo – Kiekrz i Zieliniec – Koziegłowy. Roboty zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy, aby inwestycja nie wpływała na możliwości sprawnej obsługi pociągów pasażerskich i towarowych w Poznańskim Węźle Kolejowym.

Nowy system komunikacji w Poznaniu

Sprawne podróże pociągiem w aglomeracji poznańskiej – to spodziewany efekt modernizacji linii kolejowych, tworzących kolejową Towarową Obwodnicę Poznania. Przebudowa ok. 70 km torów wraz z modernizacją sieci trakcyjnej i nowoczesnymi urządzeniami sterowania, umożliwi bezpieczne przejazdy koleją wokół Poznania trasami, wykorzystywanymi dotychczas przede wszystkim do przewozu ładunków. Pociągi pojadą trasą obwodową z prędkością 120 km/h, a czas przejazdu pełnym „ringiem” przy zatrzymaniach na wszystkich przystankach szacowany jest na ok. 50 min. Dla zapewnienia przejazdów wybudowana zostanie nowa łącznica między Poznaniem Strzeszynem a Poznaniem Piątkowo i wyremontowana będzie długa na ok. 1 km estakada kolejowa nad Wartą (w dzielnicy Naramowice).

Nowy LCS i nowe perony

Bezpieczeństwo na trasie zwiększy budowa nowego Lokalnego Centrum Sterowania. Dyżurni ruchu będą nadzorować z niego przejazdy pociągów. Na trasie przebudowanych będzie 18 przejazdów kolejowo-drogowych: będzie na nich nowa nawierzchnia, a na 14 z nich także nowe zabezpieczenia, sygnalizacje i rogatki, które wspomogą kierowców przy pokonywaniu torów i umożliwią ograniczenie czasu załączenia zapór do minimum określonego przepisami oraz wymogami bezpieczeństwa.

Mieszkańcy wsiądą do pociągów z nowych przystanków w siedmiu lokalizacjach i z przebudowanych peronów w podpoznańskiej Nowej Wsi. Pociągi zatrzymają się: w okolicy ul. Starachowickiej (p.o. Poznań Zieliniec), przy ul. Gdyńskiej (p.o. Poznań Koziegłowy), w rejonie ul. Naramowickiej (p.o. Poznań Naramowice), przy kampusie uniwersyteckim w pobliżu ul. Stróżyńskiego (p.o. Poznań Piątkowo), przy ul. Sucholeskiej (p.o. Poznań Suchy Las), w rejonie ul. Folwarcznej (p.o. Poznań Franowo) i ul. Kobylepole (p.o. Poznań Kobylepole), a także w okolicy ul. Szumana w Nowej Wsi (p.o. Swarzędz Nowa Wieś).

Dzięki pracom samorządu, w ramach odrębnych inwestycji przy przystankach kolejowych powstaną węzły przesiadkowe – pozwoli to zintegrować transport kolejowy z systemem komunikacji w Poznaniu, co w efekcie znacznie ułatwi podróże.

1,4 miliarda złotych na prace w Poznaniu

Na przystosowanie Towarowej Obwodnicy Poznania do przejazdów pociągów pasażerskich, PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły ok. 1,4 mld zł (netto) ze środków budżetowych. Zgodnie z podpisaną pod koniec maja br. umową, prace budowlane przeprowadzi konsorcjum Zakład Robót Komunikacyjnych DOM (lider), Alusta (partner) i Intop Warszawa. Na aktualnym etapie przewiduje się, że wszystkie roboty będą realizowane do końca 2027 r.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Poznań zbuduje węzeł przesiadkowy na Franowie

Pasażer

Jest umowa na modernizację Towarowej Obwodnicy Poznania

Infrastruktura

Malepszak: Towarowa Obwodnica Poznania idzie do realizacji

Infrastruktura

8 ofert na modernizację towarowej obwodnicy Poznania

Infrastruktura

Zobacz również:

Poznań zbuduje węzeł przesiadkowy na Franowie

Pasażer

Jest umowa na modernizację Towarowej Obwodnicy Poznania

Infrastruktura

Malepszak: Towarowa Obwodnica Poznania idzie do realizacji

Infrastruktura

8 ofert na modernizację towarowej obwodnicy Poznania

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5