Partnerzy serwisu:
Pasażer

PR: Finansowanie pociągu do Kowna nie jest uzgodnione

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-05-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PR: Finansowanie pociągu do Kowna nie jest uzgodnione
fot. Kasper Fiszer
W czerwcu prawdopodobnie wznowiona zostanie kolejowa komunikacja pasażerska między Polską a Litwą. PR wspólnie z LG starają się bowiem o uruchomienie zapowiadanego kursu Białystok – Kowno. Na razie jednak nie zakończyło się finalizowanie porozumień, nie ma też zagwarantowanego finansowania transgranicznego kursu.

Przewozy Regionalne potwierdzają opublikowane przez stronę litewską informacje o przygotowaniach do uruchomienia nowego połączenia z Białegostoku przez Suwałki, Trakiszki, Maćkowo (Mockava) i Szostaków (Šeštokai) do Kowna. Planowany od miesięcy pociąg miałby być jedynym przekraczającym polsko-litewską granicę w Trakiszkach. Po zakończeniu modernizacji ciągu Rail Baltica nie przywrócono bowiem kursów TLK „Hańcza” na trasie do Maćkowa.

Jak informuje jednak polski przewoźnik, nie zakończono jeszcze wszystkich uzgodnień zarówno ze stroną litewską, jak i z finansującym połączenie po stronie polskiej. – Trwają jeszcze ostatnie ustalenia między przewoźnikami, jednak zarówno porozumienie między Przewozami Regionalnymi i Kolejami Litewskimi (Lietuvos Geležinkeliai, LG), jak i umowa o finansowanie połączeń między Przewozami Regionalnymi i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego nie zostały jeszcze podpisane – mówi Elżbieta Załuska, dyrektor podlaskiego oddziału PR.

Pierwszy kurs już za około miesiąc

Tym niemniej już trwają jazdy próbne taboru polskiego w celu otrzymania litewskich dopuszczeń do ruchu. Międzynarodowy pociąg mają obsługiwać należące do województwa podlaskiego jednostki SA133. – W czwartek 5 maja odbył się przejazd techniczny dwóch połączonych szynobusów: SA133-019 i SA133-002, podczas którego możliwe było sprawdzenie działania systemu łączności na terenie Litwy – relacjonuje dyrektor oddziału.

– Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami pierwszy ogólnodostępny kurs z Białegostoku do Kowna zaplanowano na piątek 17 czerwca w godzinach popołudniowych – mówi o wstępnych planach Elżbieta Załuska. – Pociągi będą kursowały w weekendy: po dwie pary w soboty i niedziele (jedna para rano i jedna para po południu), w piątki w rozkładzie jazdy znajdzie się tylko kurs popołudniowy z Białegostoku do Kowna, a w poniedziałki rano pociąg będzie kursował z Kowna do Białegostoku – informuje o założeniach.

Na Litwę jedynie w wybrane dni tygodnia

Jak zaznaczają jednak Przewozy Regionalne, póki co szczegółowy grafik połączeń z dokładnymi godzinami odjazdu czy czasem przejazdu nie jest gotowy. – Nie posiadamy jeszcze ostatecznej wersji rozkładu jazdy. Trwa jego opracowywanie w PKP PLK – usłyszeliśmy. Nie są ostatecznie znane także szczegóły dotyczące taryfy biletowej, ale Elżbieta Załuska potwierdza, że podróżnym zaoferowane zostaną ceny specjalne w ramach oferty Polska – Litwa Regio Specjal.

Przypomnijmy, że niedawno Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że mimo podtrzymania chęci finansowania połączenia po stronie polskiej prawdopodobnie nie uda się przedłużyć natomiast trasy TLK „Hańcza” na Litwę. Niepowodzeniem zakończyły się bowiem negocjacje ze stroną litewską, która ma nie być zainteresowana wznowieniem codziennej komunikacji z Polską. Tym samym transgraniczny ruch pasażerski na zmodernizowanej trasie Rail Baltica prawdopodobnie ograniczy się do weekendowych kursów połączenia samorządowego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5