Partnerzy serwisu:
Pasażer

Poznań – Łódź: Dwa pociągi samorządowe w odstępie... ośmiu minut

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Poznań – Łódź: Dwa pociągi samorządowe w odstępie... ośmiu minut
fot. Kasper Fiszer
Od grudnia pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Polregio z Poznania do Łodzi kursują w ostępie zaledwie ośmiu minut. Zarówno jeden, jak i drugi kurs jest dotowany z kasy łódzkiego marszałka. Ten zapewnia, że to rozwiązanie celowe, które ma pomóc w rozładowaniu tłoku w poznańskim węźle kolejowym.

Oczekując na poznańskim dworcu kolejowym na pociąg do Łodzi, można łatwo się pomylić. W weekendy kursy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Polregio realizowane tą samą trasą przez Kalisz zaplanowane są bowiem w zaledwie ośmiominutowym odstępie. O 16.41 zaplanowano pociąg przyspieszony ŁKA do Łodzi Fabrycznej, o 16.49 – kurs Regio do Łodzi Kaliskiej.

UMWŁ: Inna lista przystanków pośrednich

Porównywalny jest także czas przejazdu, który w obu przypadkach wynosi nieco ponad 3,5 godz. – Zmiany w rozkładzie jazdy są wprowadzane w odpowiedzi na oczekiwania pasażerów – zapewnia nas jednak Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który jest organizatorem kursu ŁKA i współorganizatorem połączenia obsługiwanego przez Polregio. W pierwszej tzw. korekcie rozkładu jazdy, a więc w okresie od grudnia do marca, połączenie ŁKA miało więc stanowić uzupełnienie oferty także na obszarze województwa wielkopolskiego, zagęszczając częstotliwość obsłui trasy do Ostrowa w godzinach szczytów przewozowych.

– Kurs ten, inaczej niż pociąg Regio, funkcjonuje jako przyspieszony – podkreśla UMWŁ, choć nie wpływa to znacząco na skrócenie czasu przejazdu w pełnej relacji. Taki układ ma zdaniem samorządu zapewniać też sprawną i cykliczną obsługę linii nr 14 na odcinku z Ostrowa do Łodzi. Wciąż mają natomiast trwać prace nad ostatecznym kształtem grafiku połączeń obowiązującego od 12 marca.

ŁKA odjedzie z Poznania znacznie później

Wszystko wskazuje jednak na to, że od 17 marca pociąg ŁKA będzie odjeżdżać z Poznania do Łodzi znacznie później, bo – jak podaje prowadzony przez PKP Polskie Linie Kolejowe Portal Pasażera – o 18.30. Kurs Polregio będzie zaś wykonywany w niemal takich samych godzinach, jak obecnie, tzn. rozpocznie bieg o 16.58. Pasażerowie nie stracą więc możliwości dojazdu do Łodzi przed 21:00. Zyskają zaś połączenie wieczorne.

Samorządowe kursy do Łodzi realizowane trasą przez Ostrów Wielkopolski i Kalisz będą więc rozłożone nieco bardziej równomiernie. Dodajmy, że ok. godzinę po odjeździe pociągu ŁKA do Poznania do Łodzi Kaliskiej wyruszy kurs Kolei Wielkopolskich. Podobnie jak pociągi Polregio, zakończy on jazdę na stacji Łódź Kaliska.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5