Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Pomorze Zachodnie sprzedaje kolejne EN57 po modernizacji. Także rowerowe

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
30-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
30-04-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Pomorze Zachodnie sprzedaje kolejne EN57 po modernizacji. Także rowerowe
fot. Mateusz Janiak / sm42.pl
Pomorze Zachodnie wystawiło na sprzedaż kolejnych sześć EN57AL, w tym dwie jednostki dostosowane do przewozu dużej liczby rowerów. Samorząd planuje zastąpić zmodernizowane "kible" nowymi Impulsami z Newagu, które dotrą na Pomorze Zachodnie w przyszłym roku.

Województwo zachodniopomorskie kontynuuje politykę odnowy swojej floty taborowej i regularnie pozbywa się najstarszych pociągów. Do tej pory region sprzedał już kilka zmodernizowanych EN57 oraz spalinowe Linki czy trzy pojazdy SA136. Co ciekawe, wszystkie pociągi kupiło od Zachodniego Pomorza przez Polregio.

Region sprzedaje i kupuje

Sprzedaż starszych szynobusów oraz zmodernizowanych “kibli” to konsekwencja dużych zakupów taborowych, które realizuje region. Samorząd w ciągu kilku ostatnich lat kupił bowiem 40 elektrycznych oraz 12 dwutrakcyjnych Impulsów z Newagu. W przyszłym roku do floty ma dołączyć kolejnych 8 nowych, elektrycznych Impulsów. Niestety duże zakupy taborowe nie przekładają się na poprawę oferty przewozowej, która w wielu miejscach wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Sześć zmodernizowanych “Alicji”

W związku z ostatnim zakupem nie dziwi więc fakt, że województwo właśnie wystawiło na sprzedaż kolejne zmodernizowane EN57. Przedmiotem sprzedaży jest sześć jednostek EN57AL o numerach 1530, 1528, 1519, 1296, 1574, 1522. Każdy z pojazdów został wystawiony na sprzedaż za kwotę 6,3 mln złotych netto.

Pięć z sześciu sprzedawanych pociągów zostało zmodernizowanych w 2016 roku, natomiast jeden rok wcześniej, w 2015. Wszystkie pojazdy przeszły naprawę P4 w 2022 roku. Co ciekawe, dwa spośród sześciu sprzedawanych pociągów to pojazdy przystosowane do przewozu co najmniej 30 sztuk rowerów, a województwo zmodernizowało je w ten sposób bardzo niedawno, w 2022 roku, właśnie przy okazji naprawy P4.

Rozwój turystyki rowerowej a przewóz jednośladów w pociągach

Pojazdy zostały przystosowane do przewozu dużej liczby jednośladów z myślą o obsłudze połączenia ze Szczecina do Świnoujścia, które w sezonie cieszy się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów. Województwo uruchomiło w tym celu specjalne połączenie rowerowe, dedykowane cyklistom oraz regularnie promuje turystykę rowerową budując nowe odcinki dróg rowerowych.

Sprzedaż “urowerowionych” pojazdów może dziwić również z innego powodu. Najnowsze Impulsy, które dotrą na Pomorze Zachodnie w 2025 roku, mimo tego, że będą miały więcej miejsc dla rowerzystów niż poprzednie EZT z Newagu, to i tak liczba przewożonych jednośladów nie zbliży się do tej oferowanej przez zmodernizowane EN57. Przypomnijmy, że w nowych jednostkach Impuls ma zmieścić się minimum 16 rowerów, natomiast w sprzedawanych właśnie “kiblach” mieściło się ich co najmniej 30.

Koniec ery “kibli” jest blisko

Pomorze Zachodnie posiada aktualnie siedem zmodernizowanych EN57. Sześć właśnie wystawiono na sprzedaż, natomiast siódmy pojazd prawdopodobnie zostanie zezłomowany, co jest efektem śmiertelnego wypadku z początku tego roku, o którym pisaliśmy tutaj.

Województwo zapewniło sobie możliwość unieważnienia postępowania bez wyboru jakiejkolwiek oferty, bez podania przyczyny. W przypadku, gdy dwóch oferentów złoży ofertę opiewającą na tę samą, najwyższą cenę, odbędzie się między nimi aukcja elektroniczna. W postępowaniu można złożyć ofertę dotyczącą zakupu wszystkich sześciu pociągów, bowiem województwo nie dopuszcza kupna pojedynczych jednostek.
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5