Partnerzy serwisu:
Biznes

Polregio krytycznie o komunikacji z Zachodnim Pomorzem

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
03-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
03-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Polregio krytycznie o komunikacji z Zachodnim Pomorzem
fot. M. Szymajda
– Z rozczarowaniem przyjęliśmy kolejny komunikat Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego przesłany do mediów 2 października. Polregio już wcześniej apelowało do Pana Marszałka, aby nie komunikować się za pośrednictwem środków masowego przekazu – napisało Polregio w komunikacie dotyczącym sytuacji na Zachodnim Pomorzu. Obie strony zarzucają sobie wprowadzanie w błąd opinii publicznej.

Polregio uważa, że komunikat od Zachodniego Pomorza zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym i wprowadza w błąd opinię publiczną. Cytowany w komunikacie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, pan Olgierd Geblewicz twierdzi, m.in., że „to władze Polregio, będąc pracodawcą – a zatem stroną sporu płacowego – mają możliwości zwiększenia pensji swoim pracownikom w ramach przychodów osiąganych ze sprzedaży biletów i obowiązujących dopłat z budżetu województwa. Taki mechanizm zastosowano w kilku innych województwach”.

– Jest to informacja nieprecyzyjna, gdyż Polregio nie ma prawa bez zgody organizatora transportu, czyli Pana Marszałka, wydać tych pieniędzy na podwyżki. Potrzebna jest tutaj decyzja ze strony Organizatora, o czym wielokrotnie informowaliśmy Pana Marszałka – po raz pierwszy na spotkaniu przedstawicieli organizatorów przewozów w Warszawie w dniach 17-18 sierpnia br., następnie 19 września podczas Targów Trako z udziałem Wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego i Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Transportu zaś ostatni raz w piśmie z 28 września. Spółka uważa ponadto, że oświadczenie z 2 października w sposób „całkowicie nieuprawniony i wyrwany z kontekstu” zrzuca odpowiedzialność za obecną sytuację w woj. zachodniopomorskim na Polregio i zarząd spółki.

– Zarząd spółki przez ostatnie tygodnie przeprowadził wiele rozmów z przedstawicielami województw, żeby jak najbardziej ograniczyć ryzyko paraliżu komunikacyjnego w kraju związanego z potencjalną akcją strajkową. Efektem tych rozmów jest możliwość wdrożenia podwyżki od 1 września, za zgodą pozostałych 14 Marszałków województw – pisze spółka i dodaje, że w piśmie datowanym na 14 września br., Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego zapowiedział, że w procesie weryfikacji rocznego raportu rozliczeniowego za 2023, „kwota wzrostu wynagrodzeń nie będzie mogła być uznana przez Organizatora”.

– W ten sposób UM Województwa Zachodniopomorskiego już w połowie września wykluczył jakąkolwiek możliwość zwiększenia kosztów wynagrodzenia dla pracowników Polregio. Paradoksalnie w oświadczeniu dla mediów z 2 października br. Pan Marszałek stwierdza, że wie jak rozwiązać problem podwyżek – sposobem, który wcześniej, w piśmie skierowanym do Polregio 14 września br., kategorycznie wykluczył – czytamy.

W połowie sierpnia spółka zaproponowała pokrycie kosztów podwyżek wynagrodzeń właśnie poprzez historyczną w tym roku nadwyżkę pochodzącą z przychodów ze sprzedaży biletów. W tym punkcie marszałek jest zgodny z naszą propozycją, która z jednej strony odciąża budżet województwa, a z drugiej nie wymaga zmiany tego budżetu i może być sfinansowana z przyjętego planu na rok 2023. Biorąc pod uwagę powyższe, wystarczy jedynie zgoda Marszałka województwa zachodniopomorskiego na tak zaproponowany mechanizm rozliczeń, na który zgodziło się już 14 innych Marszałków województw. Zarząd Polregio jeszcze raz apeluje do Pana Marszałka o prowadzenie w dobrej wierze bezpośrednich rozmów oraz informowanie opinii publicznej o konkluzjach wspólnych ustaleń. Jesteśmy gotowi na konstruktywny dialog i znalezienie wyjścia z tej sytuacji, aby zapewnić ciągłość realizacji przewozów w województwie.

Poniżej oświadczenie zachodniopomorskiego urzędu z 2 października, do którego odnosi się Polregio.

„Zarząd Województwa nie jest przeciwny podwyżkom dla pracowników POLREGIO"

- Po raz kolejny oświadczam, że Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nie jest przeciwny podwyżkom dla pracowników Spółki Polregio. Wielokrotnie zwracałem się do Zarządu Spółki z informacją, że to władze Polregio, będąc pracodawcą – a zatem stroną sporu płacowego - mają możliwości zwiększenia pensji swoim pracownikom w ramach przychodów osiąganych ze sprzedaży biletów i obowiązujących dopłat z budżetu województwa. Taki mechanizm zastosowano w kilku innych województwach – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w nawiązaniu do zapowiedzi pikiety związkowców z Polregio, która ma się odbyć pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego.

Podawanie do opinii publicznej wiadomości, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w jakikolwiek sposób blokuje wprowadzenie podwyżek płac pracowników Polregio, jest wprowadzaniem ludzi w błąd.

– W pismach do władz Spółki informowaliśmy, że w ramach swoich kompetencji zarząd spółki ma możliwości sfinansowania podwyżek. Nigdy nie podważaliśmy zasadności oczekiwań pracowników, bo galopująca inflacja doskwiera wszystkim Polakom. Podnieśliśmy poziom dopłat do tzw. pociągokilometra z 18,64 zł w 2021 roku do 26,06 zł na koniec bieżącego roku. Przy jednoczesnym zmniejszeniu zakresu obowiązków wynikających z naszej umowy – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W opinii marszałka brak działań zmierzających do osiągnięcia porozumienia między związkami zawodowymi a zarządem Polregio – poza kolejnymi żądaniami pod adresem Samorządu Województwa - podważa kompetencje zarządu Polregio i jest próbą przerzucenia odpowiedzialności za ten stan na władze województwa.

– Nie ukrywam, że ten stan rzeczy nadwątla nasze zaufanie do firmy, z którą przez wiele lat łączyła nas współpraca – dodał marszałek. Dlatego region nadal będzie prowadził analizy pod kątem znalezienia takiej organizacji przewozów pasażerskich, aby podróżni nie stawali się zakładnikami niezrozumiałych sporów zarządu Polregio ze związkami zawodowymi.”
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Polregio uruchomi letni weekendowy pociąg Toruń - Kołobrzeg

Prawo i polityka

Polregio uruchomi letni weekendowy pociąg Toruń - Kołobrzeg

Michał Szymajda 26 marca 2024

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

Biznes

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

inf. pras oprac. JM 21 marca 2024

Dwa kolejne pociągi SKPL trafią do Polregio na Podlasiu

Tabor i technika

Polregio: Bez zmian w finansowaniu przewozów za 10 lat zgasimy światło

Tabor i technika

Polregio również zadowolone z wyroku KIO na Podlasiu

Prawo i polityka

Zobacz również:

Polregio uruchomi letni weekendowy pociąg Toruń - Kołobrzeg

Prawo i polityka

Polregio uruchomi letni weekendowy pociąg Toruń - Kołobrzeg

Michał Szymajda 26 marca 2024

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

Biznes

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

inf. pras oprac. JM 21 marca 2024

Dwa kolejne pociągi SKPL trafią do Polregio na Podlasiu

Tabor i technika

Polregio: Bez zmian w finansowaniu przewozów za 10 lat zgasimy światło

Tabor i technika

Polregio również zadowolone z wyroku KIO na Podlasiu

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5