Partnerzy serwisu:
Pasażer

Polregio dojechało do Przechlewa [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
17-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

W miniony weekend odbyły się przejazdy promocyjny pociągów Polregio z Człuchowa do Przechlewa. Organizatorem przejazdu byli społecznicy zaangażowani w rozwój kolei regionalnej.

Jak tłumaczy organizator Rafał Wąsowicz (Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego), zrealizowane przejazdy nowoczesnym pociągiem przy zaangażowaniu Polregio na trasie Człuchów - Przechlewo - Człuchów były formą promocji kolei jako lokalnego środka transportu publicznego. – Nowoczesny pociąg dostosowany do potrzeb wielu grup społecznych pokonał dwa razy trasę z Człuchowa do Przechlewa. Zależało nam bardzo, aby właśnie mieszkańcy Przechlewa mogli wyjechać ze swojej miejscowości koleją i wrócić z powrotem. Linia kolejowa nr 413 jest nieczynna w ruchu pasażerskim od ponad trzydziestu lat – tłumaczy. Organizacja przejazdu, foto stopów i promocja wydarzenia, a także zwiedzanie Kolejowej Izby Tradycji w Człuchowie było możliwe dzięki dobrej współpracy z Chojnickim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei.

Przechlewo znajduje się w połowie linii kolejowej nr 413 Człuchów - Słosinko, dalej za Przechlewem linia kolejowa jest już rozebrana. Warto tę linię kolejową przywrócić choćby z materiałów staroużytecznych pozyskanych z linii nr 202. Dzisiaj bezpośrednie pociągi relacji Chojnice - Słupsk kursują drogą okrężną przez Szczecinek, również aby dostać się do Słupska należy przesiąść się w Szczecinku.

– Najkrótsza i najszybsza trasa byłaby właśnie przez Przechlewo. Uzupełnieniem prac powinna być łącznica w Człuchowie z linii 210 na 413 i przystanek kolejowy w Człuchowie przy ulicy Wojska Polskiego – mówi Wąsowicz. – Warto też pomyśleć nad przywróceniem bardzo krótkiego odcinka linii kolejowej nr 418 Korzybie - Sławno co skróci podróże do Darłowa - dodaje.

Jego zdaniem, przywrócenie kolei regionalnej na linii kolejowej nr 413, czy również nr 418 Korzybie - Sławno to nie tylko dostęp do transportu dla mieszkańców, ale także możliwości otwarcia się na turystykę. Wielu turystów, szczególnie rowerowych mogłoby dotrzeć w te rejony wygodną koleją i zwiedzać piękne tereny Pojezierza Bytowskiego. W drodze z Chojnic do Słupska czy w sezonie do Darłowa przez Przechlewo oszczędność drogi i czasu byłaby bardzo duża. – Jadąc naokoło przez Szczecinek jak obecnie nadrabiamy dokładnie 68km i ok 1,5h jazdy. W taki sposób kolej nie jest jakąkolwiek alternatywą dla samochodu – podkreśla.

W przejeździe brali udział m. in. Anna Górska, Senatorka RP XI kadencji, poseł na Sejm RP Stanisław Lamczyk i Fundacja Pro Kolej oraz Marcel Klinowski, członek zarządu Polregio.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pomorskie kupuje jeszcze dziewięć Impulsów 2

Tabor i technika

Pomorskie kupuje jeszcze dziewięć Impulsów 2

Michał Szymajda 16 kwietnia 2024

Na razie pociągi z Człuchowa do Przechlewa jeżdżą „na rozkaz”

Infrastruktura

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pomorskie kupuje jeszcze dziewięć Impulsów 2

Tabor i technika

Pomorskie kupuje jeszcze dziewięć Impulsów 2

Michał Szymajda 16 kwietnia 2024

Na razie pociągi z Człuchowa do Przechlewa jeżdżą „na rozkaz”

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5