Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Po wykolejeniu TLK Chemik w Zgierzu. Zawinił zwrotniczy?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
25-08-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Po wykolejeniu TLK Chemik w Zgierzu. Zawinił zwrotniczy?
fot. KP PSP Zgierz
Zarządca infrastruktury poinformował o wstępnych ustaleniach dotyczących sobotniego wykolejenia jednego z wagonów pociągu PKP Intercity w Zgierzu. Do zdarzenia doszło w godzinach porannych, a jego przyczyną prawdopodobnie był błąd ludzki. Istotne skutki incydentu były odczuwalne do godzin wieczornych.

Jak informowaliśmy na łamach „Rynku Kolejowego” w minioną sobotę, 19 sierpnia doszło do wykolejenia jednego z wagonów w składzie pociągu TLK „Chemik” z Płocka do Katowic. Incydent miał miejsce na stacji Zgierz. Żaden z pasażerów ani członków załogi nie odniósł szkód, ale podróżni musieli przesiąść się do komunikacji zastępczej, a oczekujący na inne pociągi – liczyć się z opóźnieniami i odwołaniami konkretnych kursów.

Znamy wstępne przyczyny zdarzenia

– Komisja bada szczegółowe okoliczności wykolejenia pociągu, do którego doszło ok. godz. 7:30. Służby działają według obowiązujących procedur – zapewnił nas Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Dodaje, że dowody oraz wszelkie materiały dotyczące incydentu zostały zabezpieczone.

Mimo trwającego postępowania zarządca infrastruktury przedstawił już prawdopodobną wersję wydarzeń. Po piątkowych burzach urządzenia sterowania ruchem na zgierskiej stacji uległy awarii. Przygotowanie drogi przebiegu odbywało się więc ręcznie przez uprawnionych pracowników bezpośrednio w torach, a nie za pośrednictwem urządzeń zdalnych. – Ponad wszelką wątpliwość nie doszło do wyprawienia pociągu przez dyżurnego ruchu na tor niewyznaczony w rozkładzie jazdy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zdarzenia mógł być błąd zwrotniczego, który najprawdopodobniej nieprawidłowo ułożył drogę przebiegu przez stację – wskazuje przedstawiciel PKP PLK.

Był chaos, będą konsekwencje

Nasz rozmówca stwierdza, że dzięki szybkiej reakcji pracowników związanych z prowadzeniem ruchu nie doszło do dalszych, większych konsekwencji. Zapewnia, że przy pomocy straży pożarnej pasażerowie „Chemika” bezpiecznie opuścili skład. – Wobec osób odpowiedzialnych za spowodowanie wypadku zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe – usłyszeliśmy.

Osobną kwestią pozostają skutki wykolejenia na ruch pociągów w godzinach późniejszych. O ile stosunkowo szybko wznowiona została możliwość przejazdu po linii nr 15 w kierunku Łodzi Kaliskiej, trasa do Łodzi-Widzewa (linia nr 16 przez Łódź-Marysin) pozostawała zamknięta aż do ok. godz. 17:00. Do naszej redakcji dotarły relacje oczekujących na pociąg na Marysinie, którzy nie wiedzieli o przerwie w kursowaniu składów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Na stacji w Łodzi-Marysinie były wygłaszane komunikaty o wstrzymaniu ruchu pociągów – powiedział nam jednak Rafał Wilgusiak.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5