Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

PLK zamówi dokumentację dla przyspieszenia pociągów między Warszawą a Gdynią [sprostowanie]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
19-07-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
PLK zamówi dokumentację dla przyspieszenia pociągów między Warszawą a Gdynią [sprostowanie]
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Przedmiotem zamówienia jest weryfikacja dostosowania linii kolejowej nr 9 na odcinku Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny oraz na linii nr 202 na odcinku Gdańsk Główny – Gdynia Chylonia do prędkości 200 km/h.

Instytut Kolejnictwa, z którym prowadzone są negocjacje dotyczące realizacji zamówienia, przeanalizuje dokumentację stanowiącą podstawę eksploatacji linii kolejowej. Linia zostanie sprawdzona pod kątem adekwatności technicznej i formalno-prawnej w różnych podsystemach. Zweryfikowane zostaną obliczenia kinematyczne dla jazdy z prędkością 200 km/h. Prace zakończy raport końcowy w zakresie spełnienia zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności na linii nr 9 oraz możliwości prowadzenia ruchu z prędkością do 200 km/h.

Zmianę prędkości maksymalnej na linii trzeba prawnie zatwierdzić

– Jednym z elementów (koniecznym dla podniesienia prędkości na linii – dop. red) jest konieczność potwierdzenia spełnienia przez wszystkie elementy infrastruktury kolejowej wymagań właściwych dla możliwości eksploatacji z wyższą niż 160 km/h prędkością. Dlatego też (…) urządzenia i budowle winny posiadać dopuszczenie do eksploatacji wydane dla prędkości adekwatnej do określonej na linii kolejowej, na której są zabudowane – uzasadnia PKP PLK. 

Konieczne jest uzyskanie nowych świadectw dla wyższej prędkości. Zgodnie z art. 22f ustawy o transporcie kolejowym warunkiem koniecznym dopuszczenia do eksploatacji typów budowli i urządzeń jest uzyskanie świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu.

Tylko Instytut Kolejnictwa zdolny wykonać zadanie?

Dlaczego Instytut Kolejnictwa otrzyma zlecenie bez przetargu, w drodze negocjacji? Ponieważ, jak twierdzi PKP PLK, w Polsce Instytut Kolejnictwa jest jedyną jednostką, która posiada certyfikat akredytacji we wszystkich trzech obszarach dla trzech podsystemów – tj. Infrastruktura, Energa i Sterowanie i jako jedyny certyfikat w obszarze Energia.

– Jednocześnie tylko jednostka posiadająca uprawnienia jednocześnie dla wszystkich części stałych systemu kolejowego może kompleksowo ocenić bezpieczeństwo ich działania oraz interfejsy między poszczególnymi urządzeniami – uzasadnia PKP PLK. – W świetle powyższego uznać należy, że z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze na rynku funkcjonuje tylko jeden podmiot mający możliwość realizacji zamówienia w opisanym powyżej zakresie – dodaje zarządca torów. PKP PLK wstępnie oceniło koszt wykonania sprawdzenia i dokumentacji niezbędnej do podniesienia prędkości do 200 km/h na części magistrali E65 na 3,75 mln zł netto.

– Podniesienie prędkości do 200 km/h między Warszawą a Gdańskiem planowane jest od nowego rozkładu jazdy 2019/2020 – powiedział w marcu 2019 Martyn Janduła, z biura prasowego PKP PLK. Więcej na ten temat piszemy tutaj

[aktualizacja]

W sprawie zlecenia IK zadania opisanego w treści artykułu redakcja Rynku Kolejowego otrzymała pismo od Polskiego Konsorcjum Jednostek Notyfikowanych, która zwraca uwagę, że podkreślana przez PKP PLK możliwość certyfikacji we wszystkich trzech obszarach, nie jest unikalna dla Instytutu Kolejnictwa, ale posiadają ją również cztery inne jednostki certyfikujące, w tym Infracert TSI,  Certa oraz Certyfikacja Infrastruktury Transportu.

Co interesujące, poprzedni przetarg na „przeprowadzenie procedury służącej wykazaniu zgodności istniejącej linii kolejowej nr 9 z podstawowymi parametrami przyjętymi w technicznych specyfikacjach interoperacyjności(...)” został 18 czerwca unieważniony. Oferta Infracertu TSI i Certa SA została odrzucona z „uwagi na rażąco niską cenę”. Jak informuje Konsorcjum Jednostek Notyfikowanych, zostało to zaskarżone do KIO, przed którą rozprawa w przedmiotowej sprawie miała się odbyć 11 lipca.

Sprostowanie

W treści aktualizacji poprzedniego artykułu wkradł się błąd. Jak poinformowało na piśmie Konsorcjum Jednostek Notyfikowanych, to oferta złożona przez Instytut Kolejnictwa w wyżej wspomnianym przetargu, została odrzucona przez PKP PLK, z uwagi na rażąco niską cenę. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum Infracert TSI, Certa oraz Certyfikacja Infrastruktury Transportu. W następnym kroku PKP PLK dokonało "unieważnienia informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej". Unieważnienie to zostało zaskarżone do KIO przez Konsorcjum Jednostek Notyfikowanych, jako "czynność dokonana z przekroczeniem przepisów Prawa zamówień publicznych". W międzyczasie PKP PLK miało dokonać wyboru oferty IK z wolnej ręki, "na analogiczny zakres działań na linii kolejowych nr 9".
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Będzie lepszy dojazd z Katowic na Słowację

Pasażer

Będzie lepszy dojazd z Katowic na Słowację

Przemysław Brych 27 marca 2023

Nowe tory na Katowice i prace do granicy

Infrastruktura

Nowe tory na Katowice i prace do granicy

kł, Rynek Kolejowy 25 stycznia 2022

Ponad cztery lata na wymianę 47 km torów na Śląsku

Infrastruktura

Zobacz również:

Będzie lepszy dojazd z Katowic na Słowację

Pasażer

Będzie lepszy dojazd z Katowic na Słowację

Przemysław Brych 27 marca 2023

Nowe tory na Katowice i prace do granicy

Infrastruktura

Nowe tory na Katowice i prace do granicy

kł, Rynek Kolejowy 25 stycznia 2022

Ponad cztery lata na wymianę 47 km torów na Śląsku

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5