Koń hodowlany na torach? Agrowłóknina na sieci trakcyjnej? To generuje straty dla PKP PLK SA i opóźnia podróże pociągiem. Spółka będzie pozywać za poniesione straty – zapowiada zarządca infrastruktury. Jak przekonuje, niewłaściwe zabezpieczenie pól uprawnych agrowłókniną oraz brak odpowiedniego nadzoru nad zwierzętami hodowlanymi wypasanymi w pobliżu linii kolejowych przyczyniają się do utrudnień w ruchu.
Tylko w ubiegłym roku na sieci PKP PLK odnotowano 188 przypadków, w których nieupilnowane zwierzęta hodowlane i domowe wtargnęły na tory, powodując wypadki. W wyniku tych zdarzeń opóźnionych zostało 281 pociągów, łącznie na 2810 minut. Jak podkreśla zarządca infrastruktury, tego typu incydenty są nie tylko uciążliwe, ale również bardzo niebezpieczne: mogą stwarzać zagrożenie dla pasażerów i przewoźników. Zderzenie z kilkusetkilogramowym zwierzęciem przy dużej prędkości może uszkodzić skład, a gwałtowne hamowanie powodować obrażenia u podróżnych.
Również w bieżącym roku incydentów związanych z inwentarzem rolniczym – lub ze źle zabezpieczoną agrowłókniną – nie brakuje. Na przykład 13 maja na linii kolejowej między Radymnem a Muniną wiatr przywiał agrowłókninę z pobliskiego pola na sieć trakcyjną. Ruch pociągów wstrzymano na ponad 1,5 godziny. Konieczna była ingerencja pogotowia sieciowego. Opóźnionych zostało 7 pociągów na ponad 240 minut.
12 maja na szlaku Charsznica – Wolbrom doszło do zderzenia pociągu z koniem, w wyniku czego ruch pociągów został wstrzymany na 3 godziny. Uszkodzony został skład, a przewoźnik musiał zapewnić pasażerom komunikację zastępczą.
11 maja na linii kolejowej między Pobiedziskami a Pierzyskami niewłaściwie zabezpieczona agrowłóknina została zwiana z pola i zawisła na sieci trakcyjnej. Do jej usunięcia konieczna była interwencja zespołu technicznego z pociągiem sieciowym. Ruch pociągów został wstrzymany na 2,5 godziny. Opóźnionych zostało 9 składów pasażerskich, łącznie na 1160 minut i 2 pociągi towarowe na 130 minut. Przewoźnicy wprowadzili zastępczą komunikację autobusową.
PKP PLK apelują do gospodarzy i właścicieli zwierząt hodowlanych o właściwe zabezpieczenie pól oraz inwentarza w pobliżu linii kolejowych. – Każde zdarzenie to realne koszty, które ponoszą zarówno przewoźnicy, jak i pasażerowie. Polskie Linie Kolejowe SA będą każdorazowo dochodzić wypłaty odszkodowań za poniesione straty – ostrzega spółka.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.