Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity zawiesza 22 pociągi na czas ŚDM

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-07-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity zawiesza 22 pociągi na czas ŚDM
Fot. Grzegorz Koclęga
PKP Intercity nie poradzi sobie z obsługą Światowych Dni Młodzieży bez szkody dla oferty przewozowej. Operator zawiesza na okres spotkań z papieżem 22 pociągi.

O nie najlepszej sytuacji taborowej PKP Intercity informowaliśmy już kilkukrotnie. Przed miesiącem "Rynek Kolejowy" alarmował, że z momentem startu sezonu letniego operatorowi brakuje kuszetek, wagonów sypialnych, wagonów barowych a nawet wagonów drugiej klasy o odpowiednim standardzie (czytaj więcej). Z powodu braku taboru i funduszy zawieszono przed wakacjami trzy pociągi TLK (czytaj więcej). Wciąż nie udało się rozstrzygnąć przetargu na naprawy poziomu P4 112 wagonów, przetarg na naprawy i przeglądy kolejnych 186 również jest w toku. Piszemy o tym tutaj.

Jak pisaliśmy, po policzeniu potencjału miejsc siedzących PKP Intercity przewoźnik posiada na czas wakacji ekwiwalent około 1700 wagonów. Dla porównania, podczas Euro 2012 PKP Intercity posiadało 1753 sprawne wagony. Jednak operator przewiózł w 2012 roku ogółem 35 mln pasażerów, a na ten rok zakładał przewiezienie 37 mln osób. 

Intensywne przygotowania

PKP Intercity zapewniało wielokrotnie, że tabor na Światowe Dni Młodzieży jest zabezpieczony. –  PKP Intercity uruchomi 46 pociągów specjalnych i 51 pociągów rejsowych, w których zabezpieczyliśmy miejsca. Zatrudnimy informatorów mobilnych, uruchomimy więcej kas, i planujemy zwiększone relacje 20 pociągów np. z Katowic do Krakowa – mówił niedawno Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Wiadomo było, że na wakacje PKP Intercity pożyczy wagony z Czech (czytaj tutaj). Rozstrzygnęło również dużo więcej przetargów na naprawy wagonów, niż w zeszłym roku (czytaj tutaj). Mimo to, jak pisaliśmy niedawno, komfort podróży w PKP IC w te wakacje często pozostawia wiele do życzenia. Na ŚDM pielgrzymów będzie woził nowoczesny, komfortowy tabor (przeczytaj tutaj) w specjalnej ofercie biletowej.

Zawieszone 22 pociągi

Mimo przygotowań, przewoźnik nie ma wystarczających zasobów, by obsłużyć pielgrzymów i jednocześnie utrzymać swoją stałą ofertę. Dlatego na okres Światowych Dni Młodzieży, od 24 lipca do 2 sierpnia zawiesi aż 22 pociągi. W czasie ŚDM nie pojedziemy trzema parami pociągów EIC do i z Warszawy (Łużyce do Węglińca, Fredro do Wrocławia i Paderewski do Poznania). Stolica straci też cztery pary pociągów TLK: Skaryna i Kraszewski do Terespola, Przybyszewski do Bydgoszczy i Warta do Poznania. Zawieszone będą też TLK Bolko Lublin – Wrocław i Pomerania Gdynia – Kudowa. W wybrane dni nie pojadą też dwie pary pociągów klasy IC: Asnyk relacji Jelenia Góra – Łódź i Górnik relacji Katowice – Łódź. Oprócz zawieszenia połączeń, za cztery pociągi EIP (Pendolino) w wybranych dniach na trasach Warszawa – Jelenia Góra i Warszawa – Wrocław pojadą pociągi EIC. Z dokładnym opisem zmian można zapoznać się na stronie przewoźnika

– Szacujemy, że w czasie ŚDM będziemy dysponowali ok. 1300 wagonami oraz 60 składami EZT. W celu optymalnego zabezpieczenia taborowego prowadzimy intensywne naprawy i modernizacje wagonów oraz lokomotyw. Wprowadziliśmy też nowe obiegi dla EZT, intensyfikując ich dostępność. Od Kolei Czeskich wypożyczyliśmy 40 dodatkowych wagonów. Dodatkowo, przesunęliśmy niezbędne przeglądy taboru. Szereg prac zostało wykonanych wcześniej - zamiast w lipcu tabor trafił do warsztatów już w maju i czerwcu. W okresie ŚDM czasowo 22 pociągi, które cieszą się niższą frekwencją, nie będzie kursować. Sprzedaż biletów na wspomniane połączenia nie była prowadzona – poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Beata Czemerajda.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5