Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity z nowymi decyzjami o otwartym dostępie. Zmiany w ofercie EIC i EIP?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-07-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity z nowymi decyzjami o otwartym dostępie. Zmiany w ofercie EIC i EIP?
fot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0 plPociąg EIP we Wrocławiu
Prezes UTK wydał dwie decyzje dotyczące możliwości realizacji przez PKP Intercity połączeń komercyjnych kategorii EIC i EIP. Zmieniają one nieco kształt możliwej oferty na trasach z Przemyśla przez Warszawę do Gdyni i z Warszawy do Wrocławia. Na razie przewoźnik nie komentuje sprawy.

Na początku lipca Urząd Transportu Kolejowego opublikował na swoich stronach internetowych dwie decyzje dotyczące przydzielenia PKP Intercity dostępu do infrastruktury kolejowej w ramach procedury tzw. otwartego dostępu. Zmieniają one wydane już wcześniej korzystne dla przewoźnika rozstrzygnięcia. Korekty zostały wprowadzone na wniosek PKP Intercity.

Z Przemyśla bezpośrednio do Gdyni

Pierwszy z wspomnianych dokumentów dotyczy obsługi ciągu linii Przemyśl Gł. – Kraków Gł. – CMK – Warszawa Wsch. – Gdynia Gł. – Kołobrzeg w czasie obowiązywania rocznych rozkładów jazdy od 2018/2019 do 2022/2023, a więc do grudnia 2023 r. z obowiązującym obecnie grafikiem połączeń włącznie. Najważniejszą ze zmian wydaje się wydłużenie trasy planowanego, a niewprowadzonego na razie do rozkładu jazdy EIC „Banach” Przemyśl Gł. (10:27) – Warszawa Wsch. (15:36) do Gdyni Gł. Pociąg ten miałby kursować w niedziele. Analogicznie wydłużono by relację pociągu relacji przeciwnej (przyjazd do Przemyśla zaplanowano na 17:33 w soboty).

Na odcinku Warszawa – Gdynia i Gdynia – Warszawa kurs ten miałby być realizowany w planie EIC 1504/5104 „Kaszub” Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna i z powrotem (godziny jego kursów zmieniono względem pierwotnych planów). Dotychczas zakładano, że kurs ten będzie realizowany codziennie (w stronę Gdyni z wyłączeniem wakacji), po zmianach – jedynie od poniedziałku do piątku (ale włącznie z wakacjami). Prezes UTK zgodził się także na zmianę godzin odjazdów kilku innych kursów, przy czym częściowo zmiany mają charakter kosmetyczny, a częściowo – przesuwają realizację kursu nawet o kilka godzin. Warto także zwrócić uwagę, że na trasie Warszawa – Gdynia – Warszawa jeden z kursów EIP miałby zostać zastąpiony połączeniem kategorii EIC.

Pendolino do Wrocławia przez siedem dni w tygodniu

Druga z decyzji dotyczy zaś ciągu linii Warszawa – Lubliniec – Wrocław – Jelenia Góra. Również i w tym przypadku przyznaje ona dostęp do infrastruktury kolejowej w okresie od obowiązującego już rozkładu jazdy do grudnia 2023 r. Korekta obejmuje dwie pary planowanych (w tym tylko jedną wprowadzoną już do rozkładu jazdy) połączeń EIP realizowanych na trasie Warszawa Wschodnia – Wrocław Główny.

Poranny pociąg z Warszawy do Wrocławia odjeżdżać ma nie o 5:49 (jak zakładano, choć na razie kursu tego nie ujęto w grafiku połączeń), a o 7:49, a jego kursy realizowane mają być nie od poniedziałku do piątku poza wakacjami, a codziennie. W drogę powrotną wyjeżdżać ma on nie o 12:33, ale godzinę później. Okołopołudniowe połączenie w stronę stolicy Dolnego Śląska przesunięto zaś z 11:49 na 12:49, a wieczorne do Warszawy – z 16:33 na 18:33. Obecnie kurs ten realizowany jest – jeszcze według starego grafiku – od poniedziałku do piątku.

Czekamy na szczegóły dotyczące zmian w ofercie przewoźnika

Póki co PKP Intercity odmawia komentarza do sprawy, tłumacząc, że nie zakończyło się opracowywanie rozkładu jazdy. Przypomnijmy, że decyzja UTK o przyznaniu przewoźnikowi tzw. wolnego dostępu nie oznacza automatycznego uruchomienia przezeń kursów we wskazanych we wniosku do urzędu godzinach. Decyzja skutkuje bowiem prawem do, a nie obowiązkiem skorzystania z przydzielonego dostępu, a ponadto pory odjazdów mogą ulec pewnemu przesunięciu w związku z prowadzonymi pracami remontowymi.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5