Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity wprowadza eco driving

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP Intercity

Podziel się ze znajomymi:

Na podstawie prowadzonych przez PKP Intercity doświadczeń widać, że dzięki eco drivingowi możliwe jest obniżenie wolumenu zużycia energii nawet do 5%.

Przewoźnik poinformował o pozytywnych rezultatach wprowadzenia eco drivingu w swoim taborze.  – Realizowane przez spółkę inwestycje w nowoczesny i ekologiczny transport przybliżają nas do założonego sobie celu, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. Wprowadzany przez nas ekoDriving jest kolejnym krokiem ku zielonej kolei – mówi Krzysztof Świerczek, Członek zarządu PKP Intercity cytowany w komunikacie.

W praktyce prowadzenie pociągu zgodnego z eco drivingiem polega m.in. na unikaniu niepotrzebnych, gwałtownych przyśpieszeń i hamowań, szybkie i sprawne wprawianie w rozruch pojazdu i prowadzenie go przy najwyższej dopuszczalnej prędkości. Ponadto zalecane jest hamowanie przy pomocy hamulców elektrodynamicznych, pozwalających na obniżenie prędkości i kosztów związanych ze zużyciem klocków hamulcowych oraz wykorzystywanie przy hamowaniu możliwości rekuperacji, czyli oddawania energii do sieci trakcyjnej, co obniża jej realne zużycie. Jak podaje Intercity, na podstawie prowadzonych analiz widać, że możliwe jest obniżenie wolumenu zużycia energii nawet do 5%. Po pełnym wdrożeniu aplikacji identyfikującej to zużycie oraz przeprowadzeniu szkoleń maszynistów udział ten może się jeszcze zwiększyć.

Wymierne korzyści z takiej jazdy mogą odczuć także pasażerowie. Do najważniejszych należy uwzględnić poprawę komfortu jazdy oraz podniesienie punktualności pociągów w stosunku do realizowanego rozkładu jazdy. Co więcej takie prowadzenie pojazdu wpływa także na efektywność energetyczną kolei, a także zmniejszanie śladu węglowego - uważa przewoźnik.

Pasażerowie korzystający z przejazdów pociągami PKP Intercity mogą sprawdzić na stronie internetowej intercity.pl/ekopodróż jak pociąg wypada na tle innych środków transportu, jeśli chodzi o ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla na jeden kilometr podróży jednego pasażera. Ponadto po wybraniu danego pociągu w systemie eIC widnieje informacja ile dany pociąg emituje dwutlenku węgla oraz porównanie konkretnego pociągu na wybranej trasie do samochodu oraz samolotu.

PKP Intercity wdrażając w swojej organizacji eco driving wykorzystuje narzędzia dostarczane przez Sesto. Spółka ma w planach uruchomienie m.in. aplikacji dla maszynistów, która pozwoli na bieżące monitorowanie efektywności jazdy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5