Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

PKP Intercity rozwija projekty zwiększania efektywności energetycznej

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
25-01-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
PKP Intercity rozwija projekty zwiększania efektywności energetycznej
Fot. PKP Intercity
PKP Intercity inwestuje w ekologiczne rozwiązania, które w dłuższej perspektywie przyniosą oszczędności i przyczynią się do dalszego rozwoju firmy. Przykładami takich działań jest projekt eco driving oraz pilotażowe uruchomienie paneli fotowoltaicznych na terenie bocznicy kolejowej Warszawa Grochów.

Założeniem projektu eco driving jest wypracowanie technik prowadzenia pociągu przez maszynistów, które pozwolą na obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez wszystkie pociągi prowadzone z wykorzystaniem trakcji elektrycznej. Aby oszacować skalę potencjalnych oszczędności, PKP Intercity przeprowadziło pomiary i analizę zużycia energii przez cztery pary rozkładowych pociągów, kursujące na czterech różnych trasach. Pomiary były wykonywane przez ponad dwa miesiące. Analizy wskazują, że dzięki wdrożeniu eco drivingu potencjalna oszczędność wolumenu energii elektrycznej wyniesie kilka procent w skali roku, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze koszty zakupu energii trakcyjnej.

Pojazdy trakcyjne z licznikami

Eco driving jest rozszerzeniem zakończonego w 2020 roku montażu liczników energii elektrycznej w ponad 300 lokomotywach i elektrycznych zespołach trakcyjnych PKP Intercity, realizowanych w ramach projektu Eko Podróż. Dzięki danym z liczników przewoźnik płaci za faktycznie zużywaną energię elektryczną trakcyjną, a nie za odbiegające od rzeczywistości szacunki zużycia. Dzięki licznikom możliwe jest również rozliczenie, z korzyścią dla PKP Intercity, energii elektrycznej oddanej do sieci trakcyjnej podczas procesu hamowania pojazdu trakcyjnego. PKP Intercity zyskało w ten sposób nie tylko narzędzie identyfikowania rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, ale również możliwość szukania potencjalnych obszarów obniżenia jego zużycia. Przewoźnik przewiduje roczne kilkuprocentowe oszczędności wolumenu energii trakcyjnej. Identyfikacja rzeczywistego zużycia i zarządzania nim przyczyni się do oszczędzania energii, a pośrednio do ochrony środowiska naturalnego.

– Wydatki związane z zakupem energii elektrycznej trakcyjnej stanowią obecnie największą pozycję kosztową spółki. A jeszcze niedawno wydatki na energię trakcyjną były trzecim w kolejności kosztem ponoszonym przez PKP Intercity. Aby zwiększyć konkurencyjność dążymy więc przede wszystkim do optymalizacji kosztów kupowanej energii elektrycznej i szukamy wszelkich rozwiązań, aby ten cel osiągnąć – mówi Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

Wykorzystanie OZE coraz bliżej. Najpierw w Warszawie

Program inwestycyjny PKP Intercity przewiduje m.in. inwestycje infrastrukturalne, obejmujące przebudowę 16 bocznic kolejowych w całej Polsce. Nowoczesne zaplecza techniczne to redukcja negatywnego wpływu na otoczenie poprzez mniejszą emisję spalin, hałasu i substancji szkodliwych. Ponadto PKP Intercity planuje do pokrycia częściowego zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystać na swoich stacjach postojowych odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Spółka zakończyła analizy w tym zakresie i planuje pilotażowe uruchomienie fotowoltaicznych źródeł OZE na terenie bocznicy kolejowej Warszawa Grochów. Celem tego działania jest zmniejszenie kosztów energii elektrycznej dostarczanej do budynków infrastrukturalnych bocznicy i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

– Działania podejmowane przez spółki kolejowe zmierzające do optymalizacji kosztów, w tym optymalizację zużycia energii elektrycznej dzięki inwestycjom m.in. w odnawialne źródła energii, z pewnością mogą zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora kolejowego i przyczynić się do jego dalszego, dynamicznego rozwoju – dodaje Adam Laskowski.

Kolej to zielony transport przyszłości

Kolej, dzięki zastosowaniu wielu ekologicznych rozwiązań, doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i jest zielonym transportem przyszłości. PKP Intercity realizuje liczne działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego i będzie je nasilać, kładąc bardzo duży nacisk na działania proekologiczne w najbliższych latach.

Dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jest jednym z głównych celów nowej, dziesięcioletniej umowy dot. świadczenia usług publicznych, którą PKP Intercity podpisało z Ministerstwem Infrastruktury. Zrównoważony transport to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu, który jest kompleksową strategią Unii Europejskiej dotycząca ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Głównymi celami dla sektora transportowego są znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie bardziej zrównoważonego rozwoju. Wzmocnienie pozycji PKP Intercity na rynku przewozów pasażerskich będzie napędzane potężnymi inwestycjami w nowoczesną flotę pociągów. Nowa umowa PSC, stanowiąca gwarancję dla pozyskiwania finansowania zewnętrznego, a także z wykorzystaniem środków własnych, umożliwi inwestycje taborowe na kwotę ponad 19 mld zł w latach 2021-2030.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5